Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
Decyzja o wykończeniu podłogi niesie za sobą wiele pytań i wątpliwości. O ile każdą podobną inwestycję należy dobrze zaplanować, o tyle obawy związane z ułożeniem parkietu okazują się często zbyt przesadzone. Rozmowy z klientami pozwalają na usystematyzowanie wątpliwości związanych z decyzją o parkiecie...
Parkiet – to się naprawdę opłaca. Prawda!
Wiele osób planujących wymianę podłogi rozważa decyzję o ułożeniu parkietu tylko po to, by wkrótce ją porzucić w obawie przed kosztami. Faktycznie, jednorazowy koszt jest wyższy od powszechnie używanych paneli podłogowych. Warto jednak spojrzeć na inwestycję perspektywicznie. Panele podłogowe, o najwyższej nawet klasie ścieralności, to zakup na kilka, najwyżej na kilkanaście lat. Parkiet i deski podłogowe z kolei służyć nam będą przez dekady. Odpowiednio pielęgnowany doczeka kolejnych pokoleń.
Parkietu nie można położyć na ogrzewaniu podłogowym. Mit!
Ogrzewanie podłogowe nie wyklucza możliwości ułożenia parkietu. Przedsięwzięcie należy jednak powierzyć fachowcom. Pod wpływem zmian temperatury drewno intensywnie pracuje, dlatego należy zadbać, by jego wierzchnia warstwa była odpowiednio zabezpieczona przed pękaniem. W tym przypadku zalecane jest woskowanie lub olejowanie. Bardzo istotny jest również dobór odpowiedniego gatunku drewna i grubości podłogi.
Wielu klientów firm parkieciarskich obawia się, że podjęcie decyzji o ułożeniu parkietu równa się niemalże zamieszkaniu z ekipą parkieciarską. Faktem jest, że montaż parkietu należy pozostawić fachowcom, nie jest jednak prawdą, że całe przedsięwzięcie przeciągnie się na kilka tygodni. Przy przeciętnej powierzchni salonu (do 30 m2), solidnie wykonany parkiet warstwowy (Finishparkiet) to zaledwie 1 dzień pracy. Sprawa komplikuje się w przypadku chęci ułożenia tradycyjnego parkietu z litego drewna. W takim przypadku całość prac trwa 2-3 dni. Natomiast sam montaż listew przypodłogowych zależy od ich wysokości i standardu wykończenia.
Podłoże pod parkiet powinno być solidnie wykonane. Prawda!
Prawidłowe przygotowanie podłoża to gwarancja trwałości i wytrzymałości parkietu. Szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność i równość podkładu. Samo wykonawstwo dobrze jest pozostawić fachowcom i na ich barki przerzucić zarówno konstrukcję, sposób nakładania, jak i dobór spoiwa do podkładu.
Parkiet? Wszędzie poza kuchnią i łazienką. Mit!
Parkiet można układać także w pomieszczeniach narażonych na zmienne temperatury i wilgotność. Do takich wnętrz należy jednak wybrać drewno egzotyczne (np. jatoba, merbau). Drewniana podłoga w łazience lub kuchni pięknie współgra z drewnianymi dodatkami. Towarzystwo chłodnych płytek nie tylko będzie kontrastowym tłem dla drewna, ale także wyeksponuje jego szlachetny wygląd.