Drewniana podłoga to inwestycja na wiele lat. Jej długowieczność zależy w dużej mierze od jakości wykonanej usługi oraz zastosowanych materiałów. Świadczymy usługi montażu i renowacji podłóg, cyklinowania parkietu i montażu listew przypodłogowych na terenie Warszawy i okolic. O jakości naszych usług świadczy wiele prestiżowych realizacji, wykonywanych od 1995 r. w ścisłej współpracy z architektami i generalnymi wykonawcami. Zatrudniamy wyłącznie doświadczonych parkieciarzy z ponad 10-letnim stażem pracy, posiadamy własną stolarnię i realizujemy nietypowe zamówienia. Decydując się na współpracę z nami wybierają Państwo niezawodność, precyzję i terminowość wykonania.
Cyklinowanie parkietu jest procesem polegającym na szlifowaniu powierzchni drewna w celu usunięcia warstwy lakieru / oleju oraz wyrównania powierzchni wszystkich klepek przed dalszą impregnacją (nałożeniem lakieru lub olejowosku).
1. Cyklinujemy zaraz po ułożeniu podłogi. Niezależnie od gatunku drewna każda świeżo zamontowana podłoga wymaga cyklinowania w celu wyrównania całej powierzchni przed dalszym lakierowaniem lub olejowaniem.
2. Cyklinujemy w przypadku zniszczenia podłogi. W przypadku zniszczenia (wgniecenia w podłodze), wymagane jest najczęściej zeszlifowanie warstwy lakieru do parkietu i uzupełnienie ewentualnych ubytków. Wybierając podłogi twarde takie jak dąb, jesion możemy być pewni, że do wgnieceń tak łatwo nie dojdzie. Natomiast egzotyczne gatunki parkietu takie jak merbau, wenge czy jatoba są bardzo odporne na wodę i mogą przetrwać niejedno zalanie (dzięki czemu są najczęściej wybieranymi gatunkami do kuchni czy łazienki)
3. Cyklinujemy w przypadku naturalnego zużycia podłogi, zazwyczaj po 10-15 latach w przypadku przetarcia warstwy ochronnej lakieru do parkietu lub oleju. Stopień zużycia parkietu (a zatem częstotliwość kolejnych renowacji) będzie zależała od twardości drewna (jak wyżej) oraz od zastosowanego środka (lakiery UV są najtwardsze, lakiery chemiczne drugie w kolejności, a najmniej lakiery wodorozcieńczalne)
Rys.Porównanie gatunków drewna pod względem twardości i współczynnika paczenia
Innym ważnym parametrem drewna podłogowego jest jego podatność na zmiany wilgotności i temperatury czyli paczenie drewna. Drewno rozszerza się i kurczy w zależności od warunków - między klepkami w parkiecie mogą pojawiać się szpary. Trwałą przyczyną powstawania szczelin w podłogach drewnianych jest nadmierna wilgotność posadzki oraz pomieszczenia podczas układania podłóg drewnianych. Nadmierna wilgoć w podłożu przemieszczając się w kierunku podłogi spowoduje spęcznienie drewna, po ustabilizowaniu się wilgotności obrazem wielkości spęcznienia będą szczeliny między deskami.
Kolejną przyczyną powstawania szczelin jest niewłaściwe przygotowanie podłoża pod parkiet, wylewki chłonne nawet po kilku latach użytkowania mogą być przyczyną powstawania szczelin. Chcąc temu zapobiec, należy taką wylewkę zagruntować środkiem ograniczającym przyjmowanie wilgoci z czasowo wilgotnego pomieszczenia.
Drewniana podłoga powinna być pokryta ochronną powłoką, która zabezpieczy ją przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Do wyboru są lakiery, oleje i woski. Lakier skutecznie chroni drzewo przed zarysowaniem, ścieraniem powierzchni. Powinien on być elastyczny, tak aby pod wpływem uderzenia uginał się, a nie odpryskiwał. Za pomocą lakieru można sprawić, że podłoga będzie odbijać światło niczym lustro (lakierowanie na wysoki połysk). Istnieje również możliwość zakupu lakieru, który nie nada podłodze połysku, nie zmieni barwy drewna, spowoduje zaś, że podłoga przybierze naturalny wygląd (matowy lakier do parkietu).
Wraz ze wzrostem popularności parkietów egzotycznych widać silną tendencję powrotu do naturalnych metod konserwacji drewna, czyli olejowania i woskowania drewna. Zaletą olejów i wosków jest to, że zabezpieczone tymi substancjami drewno można odnowić tylko w jednym, zabrudzonym czy uszkodzonym miejscu, bez potrzeby generalnego remontu. Ponadto wyraźniej widać w nich naturalny rysunek słojów. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż podłogi olejowane sąłatwiejsze w utrzymaniu czystości i w konserwacji, gdyż olej wnika w głąb drewna i je impregnuje.
Tego typu rodzaj zabezpieczenia powierzchni zdecydowanie sprawdzi się w łazience. Niektóre oleje trzeba dodatkowo zabezpieczyć woskiem, niektóre można stosować samodzielnie. Pamiętajmy, aby do pielęgnacji używać środków polecanych przez producentów lakierów, czy olejów i wosków.
Kupując drewno, wybieramy gatunek drewna oraz klasę sortowania. Stosuje się czterostopniową klasyfikację jakości drewna. Dana klasa nie określa jego konstrukcyjnej wartości oraz jakości wykonania elementów i ich właściwości technicznych, ale charakteryzuje jego wygląd, jednolitość oraz usłojenie. Klasa pierwsza oznacza, że zakupione klepki będą bez sęków, o jednolitej barwie, z równomiernym, prostoliniowym usłojeniem.
Dobierając wzór podłogi należy dopasować go do rozmiaru, kształtu i proporcji pomieszczenia. Kierunek układania klepki musi być dostosowany zarówno do kierunku padania światła, jak i do kształtu pomieszczenia. Im większa różnica między długością, a szerokością pokoju, tym bardziej należy zwrócić uwagę na kierunek klepki parkietu. Klepka kładziona wzdłuż dłuższej ściany poszerza pomieszczenia, zaś wzdłuż krótszej, odwrotnie - jeszcze bardziej je wydłuża. Dobrze zaprojektowana i położona posadzka powinna przypominać równo rozłożony dywan.
Należy pamiętać również o tym, że duże wzory i duże deski pomniejszają wnętrze i odwrotnie - mozaika optycznie je powiększy. Starajmy się układać elementy dłuższą osią prostopadle do okien, a równolegle do kierunku padania światła - mniej widoczne będą wtedy miejsca łączenia. Układanie należy rozpocząć od miejsc najbardziej widocznych - aby w nich wszystko było idealnie dopasowane.
Parkiet to najczęściej spotykany rodzaj podłóg z drewna. Jest on układany z deszczułek zwanych klepkami, które mają długość od 25 do 50 cm, szerokość 4-8 cm i grubość około 2 cm. Zależnie od ich rodzaju można ułożyć:
1. tradycyjny parkiet dębowy: deszczułki z jednego gatunku drewna, układane w różne wzory, np. jodełka, cegiełka lub kwadraty),
2. parkiet lamelowy (lamparkiet): klepki takiego parkietu mają gładkie krawędzie, układa się je na styk i, tak jak zwykły parkiet, przykleja do podłoża. Lamparkiet można układać na podłożu mineralnym (beton, podkład cementowy, gipsowy) lub na deskach bądź płytach drewnopochodnych. Lamelowy parkiet można cyklinować tylko 2-3 razy.
3. parkiet dekoracyjny (deszczułki z różnych gatunków drewna, o różnej kolorystyce i kształtach)
Tradycyjny parkiet dębowy
Deski podłogowe natomiast produkowane są głównie z drewna litego, ale w sprzedaży są również panele drewniane z drewna klejonego. Długość desek wynosi najczęściej od 3 do 10 m, szerokość od 9 do 18 cm, a grubość od 14 do 30 mm. Ich krawędzie mogą być gładkie lub przystosowane do łączenia na wpust i wypust. Wpusty i wypusty ułatwiają połączenie i zapewniają szczelność posadzki.
Deski układane są bezpośrednio na podłodze betonowej lub na gładzi cementowej i gipsowej (można je wówczas przykleić klejem). Można je również zamocować gwoździami do drewnianych legarów rozstawionych co 30-60 cm. Muszą być one idealnie wypoziomowane. Pod legarami powinna się też znaleźć warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Obecnie dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na duży wybór kolorystyki, cieszą się podłogi wykonane z z drzewa egzotycznego.
Deski podłogowe dębowe
Parkiet przemysłowy inaczej zwany mozaiką przemysłową wykonany jest z niewielkich deszczułek naklejonych na papier lub siatkę. Deszczułki mogą mieć różne rozmiary (120-160 mm długości, 22 mm i 8 mm grubości). Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości. Parkiety przemysłowe mogą być zróżnicowane kolorystycznie i ułożone w różnorodne wzory. Ciekawy efekt daje połączenie w jednej mozaice kilku gatunków drewna. Mozaikę układa się najczęściej na betonie lub gładzi cementowej. Mocowana jest za pomocą specjalnego kleju do parkietów przemysłowych. Poszczególne elementy przykleja się do podłoża, układając je papierem lub siatką do góry. Po wyschnięciu materiał ten odrywa się, a resztki usuwa z posadzki na mokro.
Parkiet przemysłowy dębowy
Na rynku dostępna jest również bogata oferta paneli drewnianych warstwowych, w których wierzchnia warstwa wykonana jest z tzw. szlachetnych gatunków. Poniżej znajduje się warstwa tańszego drewna - często w postaci mniejszych deszczułek, ułożonych poprzecznie w stosunku do górnej warstwy. Tego typu panele drewniane są wykończone przez producenta i łatwe w montażu, gdyż po zamontowaniu nie trzeba cyklinować podłogi. Wadą ich jest ograniczona liczba renowacji (uzależniona od grubości górnej warstwy - zazwyczaj jest to 2-3 mm, ale zdarzają się też 6-cio milimetrowe). Jednak dzięki firmowemu zabezpieczeniu lakierami czy olejami, niektóre firmy dają na panele drewniane gwarancję nawet do 30 lat.
Dębowe panele drewniane (Finishparkiet)
Drewno krajowe nie odznacza się tak dużą intensywnością kolorów jak niektóre gatunki egzotyczne. Może być jasne (jak np klon czy buk) i ciemne, o barwach ciepłych i chłodnych. Wielu możliwości kolorystycznych dostarczają podłogi egzotyczne. W palecie ich barw występuje, np. czerń wenge, różowofioletowy odcień drewna amarante o mniej lub bardziej wyrazistym usłojeniu oraz wiele oryginalnych kolorów. Decydując się na drewnianą podłogę musimy być świadomi, że wraz z upływem czasu drewno ciemnieje lub jaśnieje, zmieniając przy tym wyrazistość usłojenia.
Błędy popełnione w trakcie montażu posadzki mogą kosztować nas nawet konieczność całkowitej wymiany podłogi. Dlatego przed położeniem należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy sprawdzić czy drewno ma właściwą wilgotność (ok. 10-13%). Odpowiednią wilgotność powinno mieć również powietrze w mieszkaniu (45-60%).
Drewniana podłoga, jako produkt całkowicie naturalny, kurczy się i rozszerza w zależności od zmian temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli podczas układania będzie zbyt zimno lub za wilgotno deski mogą pęcznieć (i wypychać jedna drugą) lub się kurczyć (powstaną szpary). Wilgotność powietrza sprawdzamy za pomocą mierników wilgotności - warto sprawdzić, czy w takie urządzenie wyposażony jest fachowiec, który kładzie posadzkę.
Ponadto już po ułożeniu podłogi trzeba zadbać o to, aby w pomieszczeniu była właściwa wilgotność (45-60%) i temperatura (18-22°C). Jeśli w mieszkaniu będzie zbyt sucho - należy stosować nawilżacze powietrza.
Nawet jeśli zadbamy o warunki wyjściowe należy pamiętać, że drewno wraz ze zmianami temperatury i wilgotności w ciągu roku i tak będzie "pracować". W przypadku stabilnych gatunków drzew te różnice są niezauważalne, jeśli jednak wybierzemy bardziej wrażliwe, musimy pogodzić się ze zmianami i przygotować się na nie, np. nie wybierać bardzo dużych desek z niestabilnego drewna.
Drewno jest uniwersalnym materiałem. Możemy je stosować w całym domu, przy zachowaniu pewnych warunków, także w kuchniach i łazienkach, a nawet basenach czy tarasach. Wybierając odpowiedni gatunek drewna, możemy mieć pewność, że podłoga będzie wytrzymała - drewno nigdy się nie zniszczy, za to pięknie zestarzeje. Naturalny materiał tworzy w domu specyficzny klimat, którego nie zapewni żaden inny.