Jak zamontować i podłączyć listwę LED?

Oświetlenie led to absolutny hit w dziedzinie wykończenia zarówno pomieszczeń jak i zewnętrznych elewacji wielu budynków          . Projektanci korzystają z nich coraz chętniej, bo dają bardzo dobre efekty i, co ważne, podłączenie listwy led nie jest skomplikowane. Nie dość, że montaż listwy led daje duże możliwości aranżacyjne, to także, a może przede wszystkim taki rodzaj oświetlenia jest po prostu bardzo dobrym i trwałym źródłem światła. Wykorzystując tego typu instalacje możemy osiągnąć oszałamiające efekty wizualne zarówno, jeśli chodzi o oświetlanie dużych powierzchni jak i detali, na przykład wnętrza szafek. Rzecz rozbija się o prawidłowy montaż i podłączenie listwy led. Poznaj kilka zasad, których zachowanie pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt.

jak podłączyć listwę led

Jak się montuje listwy Led?

Niezależnie od tego, czy mówimy na przykład o przypodłogowych listwach led, montażu listwy led w suficie, taśmach ledowych jedno, wielokolorowych, czy też krótkich układach podkreślających jedynie detale wykończenia wnętrza, początek zawsze jest taki sam i polega na odpowiednim dobraniu komponentów. W zależności od oczekiwanego efektu musimy przyjrzeć się proponowanym na rynku rozwiązaniom. Gdy wybierzemy już odpowiednie listwy i profile aluminiowe, czyli rodzaj szyn stabilizujących, w które umieścimy oświetlenie, powinniśmy bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię, na której zamierzamy przykleić dany rodzaj ledowego oświetlenia. Jak zamontować listwy led na suficie? Choć może to brzmieć podobnie – nie tym samym, czym przykleilibyśmy na przykład listwy maskujące do drzwi. Większość listew led wyposażona jest w dwustronną taśmę klejącą, która pozwala trwale związać pasek led z profilem aluminiowym. Nie jest to zadanie trudne, wymaga odpowiedniego wymierzenia ilości taśmy w stosunku do powierzchni. Montaż listew led dla osiągnięcia pożądanego efektu sprowadza się w zasadzie do odpowiedniego ułożenia paska z profilem na oświetlanej powierzchni. Prawidłowe umieszczenie oświetlenia zgodnie z planem pozwoli nam cieszyć się intensywnym źródłem światła podkreślającym walory oświetlanego pomieszczenia i znacząco podnoszącym jego atrakcyjność.

Montaż listwy led pod szafkami

O ile w przypadku montażu listwy led na suficie ogranicza nas sama powierzchnia (i wyobraźnia), o tyle instalacja oświetlenia ledowego pod szafkami ma bardziej precyzyjny charakter. Jeszcze przed samą instalacją powinniśmy wymierzyć potrzebny materiał, a w razie konieczności zadbać o odpowiednie przylutowanie kabla do listwy led. Ważne jest dobranie odpowiedniego profilu, który będzie współgrał z całością aranżacji. Montaż listwy led odbywa się w tym przypadku poprzez dobranie nie tylko długości, ale także kształtu aluminiowego profilu. Będzie on pełnił funkcję utrzymującą samą taśmę ledową i wizualnie spajał meble z powierzchnią, w kierunku której leci wiązka światła. To ważne, bo odpowiedni montaż listwy led w kuchni sprawi, że pomieszczenie stanie się nowoczesne i wizualnie przyjazne. Całość ma tworzyć harmonijne, estetyczne połączenie.

Ile zapłacisz za montaż listwy LED?

Jeśli zdecydujemy się oddać sprawę podłączenia listwy LED fachowcom musimy liczyć się nie tylko z wydatkami związanymi z zakupem komponentów, ale także kosztem robocizny. Liczy się też stopień skomplikowania prac, bo montaż listew sufitowych led różni się nieco od przyklejenia takiego typu oświetlenia na podłodze. Niezależnie od wszystkiego, powinniśmy przygotować się na wydatek od 20 do 40 zł za metr bieżący instalacji. Jest to kwota zawierająca wyłącznie koszty robocizny, do której trzeba doliczyć zakup odpowiednich materiałów. Warto jednak wiedzieć, że można taką instalację wykonać samemu. Jeśli uważacie, że zamontowanie listwy led jest dla Was za trudne, zawsze można zgłosić się do doświadczonych monterów.

Choć montaż listwy led może się początkowo wydawać trudny, poniższy poradnik powinien zachęcić Was do spróbowania tego samodzielnie. Jednak jeszcze raz przypominamy – wszelkie próby muszą odbywać się z wyłączonym zasilaniem. Tylko tak jesteśmy w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zadbajmy też o higienę pracy, miejsce powinno być wcześniej oczyszczone i przygotowane tak, byśmy mogli skupić się na odpowiednim wyglądzie całej instalacji i tym, jak prawidłowo podłączyć listwę led.