Co zamiast listwy przypodłogowej?

Organizując przestrzeń po remoncie podłogi lub ścian często zmagamy się z doborem odpowiednich listew przypodłogowych. Są one konieczne ze względu na tak zwane szczeliny dylatacyjne, czyli mikroubytki wynikające z technicznego połączenia ściany z podłogą. Często wyglądają one nieestetycznie, a ponadto mogą być miejscem zbierania się brudu i wilgoci. Właśnie dlatego zakrywa się je listwami. Pełnią one dodatkowo funkcję estetyczną – łatwo zadbać o ich czystość. Może się jednak zdarzyć tak, że żadna tego typu maskownica nie pasuje do koncepcji wystroju całego wnętrza. Co zamiast listwy przypodłogowej? Istnieje co najmniej klika pomysłów, które mogą z powodzeniem zastąpić listwy wykonane z drewna, sklejki lub PCV Wystarczy trochę wiedzy, odpowiednia technika i doskonale sami poradzimy sobie z zastąpieniem listwy przypodłogowej czymś, co w naszym pomieszczeniu będzie po prostu lepiej wyglądać. Zapoznaj się z naszymi poradami, a bez problemu wybierzesz najbardziej odpowiednie dla siebie i swojego pomieszczenia rozwiązanie.

co zamiast listwy przypodłogowej

Czym zastąpić listwy przypodłogowe?

Jednak co dokładnie może być użyte zamiast listew przypodłogowych? Wszystko zależy od użytych materiałów. Są takie, które nie wymagają stosowania żadnych listew, ponieważ same w sobie są ładne, a dodatkowo solidnie chronią przed wnikaniem brudu pomiędzy ścianę a podłogę. Mowa o różnego rodzaju kamieniach ozdobnych czy cegłach. Takie dość powtarzalne wykończenie ścian sprawia, że wszystko może wyglądać niezwykle estetycznie bez maskownic. Jednak decyzja o niestosowaniu listew wymaga dobrego przemyślenia. Może się okazać, że ich brak znacznie utrudni nam zadbanie o czystość wnętrza i narazi na uszkodzenie i brud zarówno podłogę, jak i ściany. Warto zostawić samą decyzję wykwalifikowanym projektantom, którzy przedstawią nam także wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

  1. Wcięcie

Pomysł ten to tak naprawdę odpowiednia technika ułożenia płytek na ścianie, podłodze lub obu tych elementach. Często sprawdza się to w łazience. Zamiast mocowania listwy przypodłogowej po prostu przyklejamy do ściany rząd płytek, których użyliśmy do podłogi. Całość wymaga co prawda zafugowania, ale fugi często są wąskie i praktycznie niezauważalne, a jednocześnie doskonale spełniają swoją funkcję izolacyjną. Prawidłowo założona fuga na wiele lat będzie zabezpieczać podłogę przed oddziaływaniem wilgoci, a jednocześnie dzięki regularnemu myciu zachowa swój wygląd.

2. Cokół

Co zamiast listew przypodłogowych? Innym wyjściem, zwłaszcza gdy podłoga ma być wykonana z drogiego i dobrego materiału, na przykład marmuru jest ułożenie zamiast listwy cokołu. To pozwoli na efektowne i eleganckie utrzymanie całej aranżacji wnętrza. Dodatkowo ułatwi też dbanie o czystość. Dzięki odpowiedniemu i profesjonalnemu łączeniu płyt marmurowych nikt nie zauważy nawet miejsca, w którym taka płyta jest cięta. Warto zostawić to jednak fachowcom. Do odpowiedniego wycięcia kamienia wymagany jest jednak specjalistyczny sprzęt, którego większość z nas nie trzyma w piwnicy. Można próbować, ale narażamy się w ten sposób na spore ryzyko zniszczenia zakupionych kamieni.

3. Korek

Zamiast listwy przypodłogowej użyjmy korka! Obecnie na rynku można dostać specjalne korkowe listwy dylatacyjne, które wymagają docinania, ale także tak zwany korek natryskowy. To rozwiązanie niezwykle elastyczne, bo stosujemy dokładnie tyle materiału, ile jest nam potrzebne. Takie rozwiązanie spokojnie może być użyte zamiast listwy przypodłogowej. Korek będzie dużo cieńszy niż nawet wąska listwa przypodłogowa. Dodatkowo, jeśli odpowiednio go zabezpieczymy, spełni on funkcję nie tylko estetyczną, ale także użytkową. Będzie nam łatwo zadbać w pomieszczeniu o czystość. Wystarczy nawilżona, miękka szmatka i w kilka minut będziemy mogli cieszyć się z doskonałego wyglądu całego pomieszczenia.

4. Boazeria angielska

Rozwiązaniem, które w zasadzie wyklucza zastosowanie jakichkolwiek listew przypodłogowych jest tak zwana boazeria angielska inaczej zwana panelową lub płycinową. Jest to rodzaj arkuszy wykonanych ze sklejki i polakierowanych, które układamy najczęściej właśnie od podłogi w górę. Arkusze takiej boazerii są zdecydowanie wyższe niż jakiekolwiek listwy. W zależności od miejsca, w jakim zostały użyte mogą tworzyć wrażenie elegancji, luksusu, a bogato zdobione przeniosą w świat sztuki. Producenci zapewniają o wysokiej odporności na wilgoć, przez co takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w łazience. Co ważne w kontekście zastępstwa dla listew przypodłogowych – boazeria angielska bezpośrednio łączy się z podłogą.

Alternatyw dla listew przypodłogowych jak widać jest sporo. Wszystko oczywiście zależy od założeń i koncepcji wykończenia danego wnętrza. Obecnie mamy na rynku wielki wybór różnego rodzaju listew. Możemy wybierać spośród różnych wzorów i materiałów użytych do produkcji takich maskownic w zależności od zastosowania. Niekiedy jednak rzeczywiście warto zastanowić się nad zastosowaniem jednego z wymienionych przez nas rozwiązań. Czasem może się okazać, że listwa przypodłogowa zburzy całą aranżację wnętrza. W takim wypadku rozważmy inne rozwiązania. Jest ich tyle, że każdy projektant, nawet ten domorosły z pewnością znajdzie rozwiązanie, które będzie idealnie współgrało z całą kompozycją wizualną pomieszczenia. Tylko od nas zależy jaki będzie jego ostateczny kształt, a łączenia pomiędzy ścianami i podłogami mogą znacząco podnieść pozytywny odbiór całości. Warto się postarać, bo przebywanie w ładnym i przemyślanym pomieszczeniu jest po prostu przyjemniejsze!