10 sposobów na urządzenie mieszkania oszczędnie i funkcjonalnie

Zakup własnego mieszkania to ważny krok w życiu każdego z nas. Dla młodych jest początkiem samodzielności, dla innych nierzadko bywa związany z rewolucjami na gruncie zawodowym lub prywatnym (zmiana pracy, małżeństwo, narodziny dziecka itp.). Nowe mieszkanie to plany, nadzieje i oczekiwania na lepszą przyszłość. Gdy pierwsze emocje już opadną, przychodzi czas na konkretne przemyślenia i chłodne kalkulacje. Wtedy też pojawia się pytanie: Jak oszczędnie i funkcjonalnie urządzić mieszkanie? Czy jest to w ogóle możliwe? Od czego zacząć?

 wykonczenie domu koszt i plan

1.Ocena stanu wyjściowego, czyli co nas czeka... 

Wiele zależy od tego, czy nasze mieszkanie jest nowe, czy też pochodzi z rynku wtórnego. Chociaż różnice w cenach z roku na rok maleją, to nadal pozostają wyraziste. Przed podjęciem decyzji na temat zakupu, warto przemyśleć koszty, jakie będziemy musieli ponieść przy wyborze „używanego” lokum. Wstępna wycena może nas zaskoczyć. Koszt modernizacji mieszkania z rynku wtórnego, o przykładowym metrażu 60m2, może wynieść nawet 100 tysięcy złotych! Spośród najczęstszych inwestycji w tym zakresie należy wymienić:
  • Wymianę instalacji elektrycznej
  • Wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej
  • Wymianę sanitariatów
  • Wymianę okien
  • Wymianę drzwi zewnętrznych i wewnętrznych
  • Wymianę armatur
  • Wymianę kaloryferów
  • Zrywanie podłóg, kafelek, listew przypodłogowych itp.
remont domu stan surowy Przy solidnie wykonanym kosztorysie może się zatem okazać, że zakup nowego mieszkania w stanie deweloperskim, to nie tylko znacząca oszczędność nakładów finansowych, ale także pracy i czasu. Spróbujmy zatem ocenić jakie czynniki będą miały wpływ na ostateczne koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Sposób nr 1: Dokonajmy dokładnych kalkulacji biorąc pod uwagę zarówno stan wyjściowy wykańczanego lokum, jak i budżet, jakim jesteśmy w stanie dysponować. Zobacz nasze forum internetowe o podłogach z drewna, gdzie zapytasz fachowców o poradę, sprawdzisz opinie o produktach i znajdziesz wiele inspiracji

2. Co ma wpływ na koszty wykończenia mieszkania? 

  • Metraż
  • Wynajem firmy remontowej
  • Możliwy własny nakład pracy
  • Nietypowe rozwiązania (celowe zakrzywienia ścian, łuki itp.)
  • Jakość i oryginalność materiałów
plan mieszkania koszty urzadzenia mieszkania Na potrzeby artykułu stworzyliśmy symulację planu wydatków na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. Poniżej przedstawiamy skrótową specyfikację naszego mieszkania o metrażu 66m2:
  • Pokój dziecięcy – 15m2
  • Sypialnia – 10m2
  • Łazienka z pralnią i suszarnią – 7m2
  • Salon z otwartą kuchnią – 24m2
  • Toaleta – 3m2
  • Przedpokój – 7m2
wykonczenie domu koszt i planSposób nr 2: Rozważmy, które z prac wykończeniowych jesteśmy w stanie zrealizować we własnym zakresie lub z pomocą bliskich. Pamiętajmy jednak, że niektóre z prac warto pozostawić fachowcom (np. kafelkowanie, układanie parkietu itp.)

3. Dobry plan do podstawa 

Już na tym etapie rozważmy jaki styl aranżacji mieszkania będzie dla nas odpowiedni i komfortowy. Popularne powiedzenie głosi, że nasz dom jest tam, gdzie nasze serce. Własne mieszkanie ma być azylem, oazą, do której wraca się z chęcią po całodziennym zgiełku. Kochamy zieleń, przyrodę, fotografię, podróże, a może miejski klimat? Przenieśmy do naszego mieszkania choć odrobinę tęsknot i pragnień. Proces wykańczania mieszkania dobrze zacząć od tych pomieszczeń, których dostępność jest oczywistą podstawą. Na pierwszy ogień zabieramy się więc za łazienkę i za kuchnię. Jeśli nie mamy jeszcze drzwi wewnętrznych – pomyślmy i o nich. drzwi wewnetrzne w kolorze podlogi do mieszkania Jednym z pierwszych wyborów, jakich przyjdzie nam dokonać, będą drzwi wewnętrzne. Na rynku znajdziemy szeroką gamę ofert. Już na tym etapie jednak pamiętajmy o ogólnym zamyśle wykończenia mieszkania – stylu, preferowanej kolorystyce ścian i mebli, planów co wykończenia podłogi itp. Wybierając jeden design dla całego mieszkania pomyślmy o drobnych modyfikacjach, związanych z ewentualną ilością przeszkleń drzwi i ich przystosowaniu do poszczególnych wnętrz. O ile warto rozważyć umieszczenie szybki z skrzydle drzwi prowadzących do pokoju dziecięcego, o tyle podobnym rozwiązaniem w łazience lub toalecie, możemy wprowadzić w zakłopotanie niejednego gościa. Przy zakupie drzwi zostaniemy zapytani o wybór klamki, zawiasów, zamków i innych elementów dekoracyjnych. Warto te kwestie przemyśleć odpowiednio wcześniej. Do naszego mieszkania potrzebujemy 5 sztuk drzwi wewnętrznych z ościeżnicami. Przy takiej ilości śmiało możemy negocjować cenę montażu. Jednostkowy koszt drzwi, z zamkiem i klamką to około 800 złotych. Z montażem zapłacimy jakieś 4250 złotych. Sposób nr 3: Dostosujmy styl wnętrz do naszych upodobań i pragnień. W pierwszej kolejności wykańczajmy najpilniej potrzebne nam pomieszczenia, wybieramy drzwi wewnętrzne, planujemy aranżację podłóg. Na etapie wstępnego planowania warto wziąć pod rozwagę koncepcje związane z wykończeniem podłóg w każdym z pomieszczeń. Jako, że drzwi i podłogi będą najprawdopodobniej jednymi z niewielu drewnianych elementów w naszym mieszkaniu, już teraz pomyślmy o tym, by stanowiły harmonijne połączenie. O ile każde z pomieszczeń może wyróżniać się swoją własną aranżacją podłogi, o tyle drzwi w całym mieszkaniu powinny być utrzymane w tym samym stylu. Już na tym etapie ważnym elementem będzie także kolejny wybór: listwy przypodłogowe, a co za tym idzie – możliwość ich dostosowania do potrzeb każdego z pomieszczeń, rozmieszczenia kontaktów itp. montaz kontaktow elektrycznych na scianie

4.Aranżacja podłogi drewnianej

W całym mieszkaniu zrezygnowaliśmy z tanich paneli podłogowych, które tak naprawdę są sklejką papieru i wiórów. Panele podłogowe łatwo się niszczą, nie można ich poddać konserwacji, co w konsekwencji w dość szybkim czasie zmusi nas do kolejnych wydatków. Stylową, elegancką, a zarazem oszczędną w długoletniej perspektywie, będzie więc inwestycja w parkiet lub gotowe deski podłogowe. Drewniana podłoga jest zdrowa i ekologiczna. Pięknie się prezentuje zarówno w małych, jak i w dużych wnętrzach. Parkiet wygląda naturalnie, bo taki właśnie jest. podloga drewniana w kuchni ciemne deski podlogowe W zależności od przeznaczenia pomieszczenia możemy wybrać drewno krajowe (dąb, jesion), jak i wyjątkowo twarde i odporne podłogi egozytyczne (merbau, orzech amerykański, jatoba). Całość dopełnią drewniane listwy przypodłogowe, natomiast miłośnikom stylu angielskiego polecamy listwy lakierowane MDF o podwyższonej odporności na wilgoć. W przypadku nowoczesnych aranżacji, w których dominują odważne odcienie, warto sięgnąć po ciekawe rozwiązania. Ciemne deski podłogowe wenge, czy Ipe Lapacho, świetnie będą się komponować zarówno z listwami jasnymi, jak i tymi o żywych barwach. lakierowana listwa przypodlogowa mdf Sposób nr 4: Podłogi należą do najbardziej eksploatowanych powierzchni w mieszkaniu. Jeśli po kilku latach nie chcesz zrywać podłóg lub zasłaniać licznych uszkodzeń – wybierz drewniane deski podłogowe lub parkiet.  

5. Wykończenie łazienki

Zgodnie z wcześniejszymi uwagami, nasze działania w kwestii wykończenia mieszkania, zaczynamy od łazienki. Godziny spędzone przy pracach wykończeniowych będą zapewne wymagały częstych wizyt w tym miejscu... drewniana podloga w lazience W przeciwieństwie do rynku wtórnego, łazienka w stanie deweloperskim jest już przygotowana do prac wykończeniowych. Z ulgą możemy się zatem odciąć od nakładu pracy i kosztów związanych z demontażem zużytych sanitariatów, zrywaniem kafelek, czy wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nasze przykładowe mieszkanie posiada zarówno łazienkę, jak i toaletę, co przy kilkuosobowej rodzinie ułatwia każdy poranek, jak i porę wieczorną. Nasz budżet, w obu przypadkach, najbardziej obciążą płytki ścienne i podłogowe. Wybór dostępnych na rynku płytek ściennych i podłogowych potrafi spędzić sen z powiek. W przeciwieństwie do innych wykończeń, te zazwyczaj pozostają inwestycją na lata. W ofercie znajdziemy szeroki wybór zarówno kształtów, rozmiarów, jak i wzornictwa. Czym się kierować przy wyborze płytek do łazienki? Jakie płytki wybrać? Oto kilka wskazówek:
  • Przy wyborze rozmiaru płytek, zwróćmy uwagę na metraż łazienki – im pomieszczenie jest większe, na tym większe płytki możemy sobie pozwolić. W małej łazience, płytki o sporych rozmiarach zmniejszą optycznie wnętrze i mogą dosłownie przytłoczyć.
  • Kryterium metrażu łazienki weźmy także pod uwagę dokonując wyboru kolorystyki i innych rozwiązań – np. dekorów. Zasada jest prosta: im łazienka jest większa, tym bardziej możemy popu cić wodze fantazji.
  • Sanitariaty i meble – ich ustawienie zaplanujmy tak, by było nam wygodnie i przede wszystkim funkcjonalnie. Wokół wanny, muszli klozetowej, umywalki, czy kabiny prysznicowej zostawmy tyle miejsca, by można się było swobodnie poruszać.
  • Pomyślmy też o funkcjonalnym wykończeniu podłogi w łazience. Rozmiar i kształt płytek również dostosujmy do wymiarów pomieszczenia. Klasyczny układ karo powiększy optycznie podłogę i przełamie horyzontalną orientację płytek na ścianach.
  • Fugi dobierzmy według jednego z dwóch rozwiązań: na zasadzie harmonii z kolorystyką płytek lub (wręcz przeciwnie) kontrastu. Dla przykładu: białe płytki pięknie będą się harmonizowały z białymi fugami, czarne fugi nadadzą im z kolei wyrazistości. Warto też rozważyć dobór koloru fugi do dodatkowego akcentu kolorystycznego obecnego w łazience.
wykonczenie lazienki w drewnie Nasza łazienka to 20m2 powierzchni ścian. Przy uśrednieniu cen solidnych płytek ściennych, wydamy na nie od 35 do 60 złotych za metr kwadratowy. Nie zapominamy oczywiście o dodatkowych kosztach związanych z fugami, klejem do płytek i preparatem gruntującym. Ze względu na mały metraż naszej łazienki, nie możemy sobie pozwolić na równoczesny zakup wanny i kabiny prysznicowej. Jako, że oba rozwiązania są równie praktyczne, zdecydowaliśmy na funkcjonalne rozwiązanie, czyli zakup wanny łączącej w sobie jedno z drugim. Takie urządzenie zazwyczaj ma już w zestawie armaturę, więc jedyną, jaką będziemy musieli zakupić, będzie ta do umywalki. Umywalkę wybieramy niedużą, o nieskomplikowanym designie, co pozwoli nam zaoszczędzić kilka groszy. Przy okazji zakupu umywalki, warto zwrócić uwagę na konieczność zakupu szafki pod zabudowę. Dla utrzymania stylu pomieszczenia zalecamy równoczesny dobór pozostałych mebli łazienkowych. Z racji niewielkich rozmiarów pomieszczenia decydujemy się na niewiele, bo zaledwie na jedną wysoką szafkę stojącą (przyda się do składowania ręczników) oraz jedną szafkę wiszącą (na środki czystości i inne łazienkowe bibeloty). Pamiętamy oczywiście o lustrze, które zawieszamy na wygodnej dla nas wysokości, jednak niezbyt nisko, bo co najmniej 10 centymetrów nad umywalką. Czas na toaletę. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest niewątpliwe podwieszana muszla. Łatwiej utrzymać wówczas czystość podłogi. Tu doliczyć musimy jeszcze zbiornik ze stelażem (do zabudowy), deskę klozetową oraz zestaw odpowiednich wężyków. Nasza łazienka będzie pełniła także funkcje pralni i suszarni. Do naszego rozliczenia dodajemy więc zakup pralki i rozkładanej, niedużej suszarki.
Łazienka (7m2) – Lista zakupów Szacunkowy koszt
Płytki ścienne i podłogowe (ok. 34m2, przy cenie 40 zł/m2) 1360 złotych
Wanna z kabiną prysznicową 2000 złotych
Umywalka z szafką i syfonem 350 złotych
Armatura do umywalki 50 złotych
WC kompakt (z wewnętrznym zbiornikiem, deską, wężykami i stelarzem do zabudowy) 700 złotych
Lustro 50 złotych
Meble łazienkowe (szafka pod umywalkę, słupek, szafka wisząca) 450 złotych
Klej do płytek (ok. 122 kg, przy cenie 1,60 zł/kg) 195 złotych
Fuga (ok. 10 kg, przy cenie 14 zł/kg) 140 złotych
Preparat gruntujący (ok 2,5 kg, przy cenie 6 zł/ kg) 15 złotych
Pralka 1100 złotych
Oświetlenie 200 złotych
Składana suszarka na pranie 60 złotych
Usługi kafelkarza (przy cenie 45 zł/ m2) 1530 złotych
Łączny koszt 8200 złotych
Nasze przykładowe mieszkanie ma także malutką toaletę. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, do tak małego wnętrza zalecamy zastosowanie małych płytek – zarówno ściennych, jak i podłogowych. Jeśli planujemy zamontować tu umywalkę, możemy wybrać tę o niewielkich rozmiarach. W tym pomieszczeniu będzie nam służyła wyłącznie do obmycia rąk.
Toaleta (3 m2) – Lista zakupów Szacunkowy koszt
Płytki ścienne i podłogowe (ok. 20 m2,przy cenie 40 zł/m2) 800 złotych
Umywalka z szafką i syfonem 200 złotych
Armatura do umywalki 50 złotych
Oświetlenie 100 złotych
WC kompakt (z wewnętrznym zbiornikiem, deską, wężykami i stelarzem do zabudowy) 700 złotych
Klej do płytek (ok. 50kg, przy cenie 1,60 zł/kg) 80 złotych
Fuga (ok. 4 kg, przy cenie 14 zł/kg) 56 złotych
Preparat gruntujący (ok 1 kg, przy cenie 6 zł/ kg) 6 złotych
Usługi kafelkarza (przy cenie 45 zł/ m2) 900 złotych
Łączny koszt 2892 złotych
Dwie łazienki, nawet jeśli jedna pełni funkcję tylko toalety, to podwojenie niektórych zakupów, ale i usług. Przy większej powierzchni ścian do kafelkowania, starajmy się wynegocjować korzystną cenę. Pamiętajmy o złotej zasadzie negocjacji: nie odkrywajmy od razu dolnej, akceptowalnej dla nas ceny. W naszym mieszkaniu koszt kafelkowania obu toalet wynosi 2400 złotych. Do tego dojdzie także potrzeba położenia niewielkiej ilości kafelek w kuchni. Przy kwocie sięgającej kilku tysięcy złotych śmiało możemy podjąć negocjacje cenowe. Zacznijmy od 400 złotych i stopniowo zgadzajmy się na mniejsze ustępstwa. Zaoszczędzone w ten sposób kilkaset złotych możemy przeznaczyć na ekskluzywne lustro lub ciekawą w stylistyce armaturę. Sposób nr 5: Negocjujmy przy każdym większym zleceniu na usługi wykończeniowo-remontowe. Pamiętajmy, nie odkrywajmy od razu dolnej, akceptowanej przez nas stawki, lecz dochodźmy do niej stopniowo w drodze negocjacji.

6. Drewno w kuchni i w łazience? Czemu nie!

Drewniana podłoga w łazience lub kuchni to eleganckie, naturalne i ponadczasowe rozwiązanie. Obawy przed wpływem wilgoci determinują większość decyzji dotyczących aranżacji tych pomieszczeń. Deski podłogowe w łazience wyglądają nie tylko ciekawie, ale okazują się też wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. Na drewnianej desce podłogowej o wiele trudniej jest się poślizgnąć. Drewno, w przeciwieństwie do płytek, nie zaskoczy też nas chłodem dotyku po wyjściu z kąpieli. Pamiętajmy, że drewniana podłoga w łazience wymaga odpowiedniego materiału i garści ważnych informacji związanych z konserwacją. Wybierzmy takie gatunki drewna, które są odporne na wilgoć i zmiany temperatur. W łazience świetnie sprawdzą egzotyczne twarde gatunki drewna. Szczególnie wartymi polecenia są: jatoba, merbau i teak. Spośród polskich rozwiązań polecamy deski podłogowe z dębu lub klonu. Jeśli zdecydujemy się na drewniane wykończenie podłogi w łazience, możemy dopełnić aranżację drewnianymi dodatkami i takimi też meblami. Drewniane półki i szafki pięknie zharmonizują całe wnętrze. Miłośnicy drewna docenią także boazerię angielską. To eleganckie, stylowe rozwiązanie, nie tylko dodaje uroku każdemu wnętrzu, ale także chroni ściany przed zabrudzeniami. Boazeria angielska świetnie sprawdzi się zarówno w łazience, kuchni, jak i w przedpokoju.

7. Wykończenie kuchni

Kuchnia to serce każdego domu. To tu spędzamy sporo czasu, często wspólnie przygotowując posiłki lub przyjęcia dla bliskich. Aranżacja kuchni wymaga wielu dokładnych przemyśleń. Zadbajmy o odpowiednie, funkcjonalne rozplanowanie każdego detalu, co ułatwi nam codzienne czynności, by przygotowanie posiłków było czystą przyjemnością. O czym warto pamiętać?kuchnia w stylu angielskim drewniane deski podlogowe
  • Kuchenka i piekarnik, jak również wszelkie inne źródła ciepła nie powinny bezpośrednio stykać się z lodówką.
  • Lodówkę umieśćmy blisko blatu, na którym najczęściej będziemy przygotowywać posiłki. Takie rozwiązanie zaoszczędzi nam zbędnej krzątaniny, gdy spieszymy się do codziennych obowiązków lub do czekających na nas gości.
  • Kosze na śmieci i odpadki umieśćmy pod zlewem. Taką lokalizację koszy docenimy sprzątając po każdym posiłku, szczególnie po przyjęciu dla rodziny lub przyjaciół.
  • Już na wstępie rozplanujmy rozmieszczenie kontaktów. Zaplanujmy gdzie swoje miejsce znajdzie zmywarka, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, czajnik elektryczny i inne podobne sprzęty.
Rozważając styl aranżacji kuchni myślimy przede wszystkim o meblach, płytkach ściennych i o podłodze. Obecnie wśród mebli kuchennych możemy dostrzec dwa dominujące style aranżacji: styl nowoczesny i styl vintage. Styl nowoczesny bywa chłodny, ale przez swoją surowość sprawdza się w kuchni. Wszelkie dodatki i drobiazgi, których w kuchni przecież nigdy nie brakuje, nie rzucają się wówczas w oczy. Kuchnia w stylu vintage to coś dla osób lubujących się w tradycyjnych i ciepłych wnętrzach. Preferowany przez nas styl będzie, rzecz jasna, determinował nie tylko dobór mebli, ale także materiałów wykończeniowych. Ściany ponad kuchennym blatem dobrze jest wykończyć płytkami ściennymi. Zabezpieczają tę powierzchnię przed tłuszczem, plamami z soków, sosów itp. Są praktyczne i pasują do wnętrza. Na potrzebę naszej kuchni zakupimy zaledwie 10 m2 płytek ściennych i 7m2 płytek podłogowych. W aranżancji vintage świetnie będą się prezentować płytki małe, cegiełkowe, w stylu nowoczesnym – pełna dowolność. Nasza przykładowa kuchnia jest kuchnią otwartą, łączoną z salonem. To rozwiązanie mające tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Otwarta kuchnia jest funkcjonalna, ale wymaga specyficznych rozwiązań. Warto rozważyć wyodrębnienie obu przestrzeni wyrazistym podziałem dokonanym w aranżacji podłogi. Możemy tu zarówno dokonać połączenia różnych gatunków drewna, jak i – co szczególnie ciekawe –skomponować deski podłogowe z płytkami. Wyodrębnimy w ten sposób połączone ze sobą przestrzenie, przełamiemy wizualnie jednolity wygląd podłogi. Ile będzie nas kosztowało wyposażenie kuchni?
Otwarta kuchnia. Lista zakupów Szacunkowy koszt
Płytki ścienne i podłogowe (ok. 17 m2,przy cenie 40 zł/m2) 680 złotych
Farba ścienna biała (6zł/litr) 6 złotych
Zlew aluminiowy i bateria 300 złotych
Meble kuchenne (wersja oszczędna – z tzw. „sieciówki”) 4000 złotych
Wężyki, syfon, odpływ 80 złotych
Lodówka wolnostojąca 1500 złotych
Płyta elektryczna pod zabudowę 900 złotych
Piekarnik pod zabudowę 1000 złotych
Zmywarka pod zabudowę 1100 złotych
Okap podwieszany 150 złotych
Oświetlenie 200 złotych
Klej do płytek (ok. 35kg, przy cenie 1,60 zł/kg) 56 złotych
Fuga (ok. 3 kg, przy cenie 14 zł/kg) 42 złotych
Preparat gruntujący (ok 1 kg, przy cenie 6 zł/ kg) 6 złotych
Usługi kafelkarza (przy cenie 45 zł/ m2) 900 złotych
Łączny koszt 10914 złotych
Kafelkowanie to jedna z niewielu czynności, której większość osób obawia się samodzielnie sprostać. O ile wielu z nas jest w stanie samodzielnie zmodernizować instalację elektryczną, czy hydrauliczną, nie wspominając już o malowaniu, czy tapetowaniu, o tyle kafelkowanie wolimy zazwyczaj zostawić fachowcom. To zadanie nie tylko pracochłonne, ale i wyjątkowo precyzyjne. Ile kosztuje kafelkarz? Przy jakim metrażu można się targować? Ceny usług kafelkarzy są zależne od bardzo wileu czynników. Gwarantem wysokiej jakości usług, ale i wyższej ceny, będzie profesjonalna firma budowlano-remontowa. Warto popytać w gronie najbliszych o polecanego fachowca. Rozsądna cena usług kafelkarza to ok. 50zł/m2. Przy ponad 20-30 m2 powierzchni przeznaczonej do kafelkowania, warto podjąć próby negocjacji. Sposób nr 6: Fachowcom zostaw kafelokowanie i układanie parkietu. „Nie baw się” elektryką, ani instalacją gazową, jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie.

7. Wykończenie salonu

Salon to przede wszystkim miejsce codziennych, jak i tych niecodziennych spotkań z gronie najbliższych. Tu spędzamy długie godziny na wspólnych rozmowach, tu często pracujemy, bawimy się i odpoczywamy. Jaki z tego wniosek? Postawmy zarówno na funkcjonalność, jak i na komfort. Skoro spędzamy tu tak wiele czasu, poświęćmy go też sporo na planowanie aranżacji. Dokładnie przemyślmy w jakim stylu wnętrz czujemy się dobrze. Niezależnie od stylu pomieszczenia, ciepło i domowy klimat zawsze zapewni nam naturalna, drewniana połoga. Do salonu, gdzie podłoga jest intensywnie użytkowana, szczególnie polecamy parkiet. Do stylu wnętrza dobierzmy wzór parkietu – tradycyjną jodełkę, plecionkę, a może coś na specjalne zamówienie? piekny salon z drewniana podloga parkietem i deskami Kolorystykę ścian w salonie pozostawiamy indywidualnemu osądowi. Warto jednak nie przytłaczać wizualnie całości jednym kolorem. Intensywne odcienie wyglądają ciekawie dopiero jako dopełnienie bieli lub szarości. Nie zastawiajmy salonu zbędnymi rupieciami. Postawmy na minimalizm i przestrzeń. Kupmy sofę, która będzie miejscem odpoczynku, a także duży stół, który posłuży spotkaniom z bliskimi. W salonie przyda nam się zarówno oświetlenie obejmujące cały pokój, jak i to boczne – w sam raz na długie wieczory.
Salon (18m2) Lista zakupów Szacunkowy koszt
Parkiet + przypodłogowe listwy MDF 1200 zł
Usługi parkieciarskie 1000 zł
Farba gruntująca (4 złote/litr) 48 złotych
Farba ścienna kolor (15 złotych/litr) 45 złotych
Farba ścienna biała (6 złotych/litr) 18 złotych
Stół + 6 krzeseł 1500 złotych
Sofa 1500 złotych
Stolik 200 złotych
Meble (tzw. meblościanka) 1500 złotych
Dywan 300 złotych
Oświetlenie (lampa sufitowa + 2 lampy boczne) 500 złotych
Sposób nr 7: Aranżując salon z otwartą kuchnią miej na względzie przede wszystkim wygodę codziennych czynności.

8. Wykończenie sypialni

  Sypialnia jest następnym pomieszczeniem, którego wykończenie powinno być dla nas priorytetem. Rozważając aranżację sypialni warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:
  • Sypialnia to miejsce wyciszenia od całodniowego zgiełku – pamiętajmy o tym przy doborze kolorów ścian, mebli i dodatków. Wybierzmy taką kolorystykę, którą lubimy, ale która równocześnie działa na nas kojąco. Unikajmy jaskrawych kolorów, szczególnie czerwieni i pomarańczu.
  • Sypialnia to pomieszczenie, które powinno być wolne od wszelkich sprzętów, które będą nam zakłócały spokój. Wyeliminujmy stąd zatem tak popularne telewizory, czy komputery.
  • Warto rozważyć umieszczenie w sypialni sporej szafy, np. przesuwnej.
  • W sypialni przyda się nie tylko górne oświetlenie, ale także to boczne. Nada ono nastroju, wyciszy nas przed snem, pozwoli spędzić miłe chwile przy wieczornej lekturze.
Nasza sypialnia ma 10m2 i jest to wystarczająca powierzchnia, by pomieścić zarówno duże, wygodne łóżko, jak również, tak potrzebną, sporych rozmiarów szafę.
Sypialnia (10m2). Lista zakupów Szacunkowy koszt
Parkiet (wraz z materiałami) 550 zł
Listwy MDF 200 złotych
Usługi parkieciarskie 650 złotych
Farba biała gruntująca (4zł/litr) 23 złote
Farba ścienna kolor (15zł/litr) 30 złotych
Farba ścienna biała (6zł/litr) 12 złotych
Oświetlenie (lampa górna + 2 lampki nocne) 350 złotych
2 Szafki nocne 300 złotych
Podwójne łóżko z materacem 1400 złotych
Szafa z drzwiami przesuwnymi 2500 zlotych
Dywanik pod łóżko 100 złotych
 
Sposób nr 8: Sypialnię zarezerwujmy na wypoczynek i z tą myślą ją urządźmy. Niech będzie klimatyczna i domowa. Praktycznym rozwiązaniem niech będzie umieszczenie w sypialni dużej szafy. Najprawdopodobniej w żadnym innym pomieszczeniu nie znajdziemy na nią miejsca.

9. Pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy to miejsce nauki i zabawy. Weźmy to pod uwagę przy aranżacji. Zakładamy, że rodzina mająca zamieszkać w naszym przykładowym mieszkaniu, ma dwójkę dzieci. Do zagospodarowania jednak mamy tylko jeden pokój. Jak temu zaradzić? Doskonałym rozwiązaniem jest podział pokoju na dwie części. Rozwiązań w tym zakresie można szukać wiele – od rzeczywistego podziału ścianką, po wydzielenie stref poprzez przełamanie kolorystyczne ścian. Każdą część pokoju możemy także odpowiednio wystylizować, dostosowując tym samym motyw ścian i bibelotów do zainteresowań dziecka. Podziału możemy dokonać także na poziomie podłogi i wydzielić obie strefy różnymi odcieniami parkietu. Jako, że podłogi w dziecięcym pokoju będą narażone na szereg uszkodzeń mechanicznych, wykończymy je twardym i wytrzymałym drewnem dębowym. Nasz pokój dziecięcy ma 15m2. By był barwny, a zarazem nie jaskrawy, na wybrane kolory poświęcimy tylko jedną ścianę. Intensywne barwy nie przytłoczą, gdy pozostałą powierzchnię ścian pomalujemy na biało lub na szaro.
Pokój dziecięcy (15m2) Szacunkowy koszt
Parkiet + przypodłogowe listwy MDF 1000 zł
Usługi parkieciarskie 800 zł
Farba gruntująca (4 złote/litr) 48 złotych
Farba ścienna kolor (15 złotych/litr) 30 złotych
Farba ścienna biała (6 złotych/litr) 12 złotych
Łóżka 700 zlotych
Biurko z krzesłem 600 złotych
Meble (szafa, komoda, regał, półki) 2000 złotych
Oświetlenie (górne, boczne, lampka na biurko) 500 złotych
Sposób nr 9: Pokój dziecięcy lub młodzieżowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. W widoczny sposób wydzielmy tu strefę pracy i wypoczynku.

10. Przedpokój

  Przedpokój jest wizytówką każdego mieszkania. Powinien być estetyczny, ale i funkcjonalny. W zależności od układu mieszkania warto pomyśleć o sporej szafie, która pomieści wierzchnie nakrycia na każdy sezon. Zapewne przyda się szafka na buty i oczywiście wieszak. Jaką podłogę do przedpokoju wybrać? Jeśli jesteśmy zwolennikami desek podłogowych warto wybrać te egzotyczne. Podłoga w przedpokoju często jest narażona na wilgoć i szereg uszkodzeń mechanicznych. Nasze rodzime deski dębowe też się sprawdzą. A co ze ścianami? W przedpokoju warto rozważyć dwa rozwiązania: boazerię angielską lub tapetę natryskową. Obie uchronią ścianę przez brudem i urazami. W naszym przykładowym przedpokoju królować będzie boazeria angielska, stąd też będziemy potrzebowali zaledwie 1 litr farby na górną część ściany i sufit. Nasz przedpokój jest mały. Niewiele tu miejsca na jakiekolwiek meble. Spójrzmy, co musi się tu znaleźć.
Przedpokój (7m2) Szacunkowy koszt
Farba gruntująca (4 złote/litr) 8 złotych
Farba ścienna biała (6 złotych/litr) 6 złotych
Wieszak 150 złotych
Szafka na buty 300 złotych
Lustro 150 złotych
  Sposób nr 10: Narażoną na urazy ścianę zabezpiecz tapetą natryskową lub boazerią angielską. Takie rozwiązanie zapewni ścianie świeży wygląd na długie lata. Tanie wykończenie mieszkania nie zawsze musi oznaczać niskich kosztów, jakie jednorazowo poniesiemy na etapie podejmowania inwestycji. Wykończenie mieszkania „z głową” to zarówno szukanie atrakcyjnych ofert, przecen, dokonywanie zakupów w Internecie, ale także wielka rozwaga, by nie wpaść w pułapkę tanich, nie zawsze dobrych produktów. To także umiejętność wynajdowania takich rozwiązań, które nie będą skutkowały koniecznością nowych wydatków w kolejnych latach. W naszej symulacji wykończenia mieszkania postawiliśmy na sporą samodzielność. Fachowcom powierzyliśmy niezbędne minimum prac, resztę wykonaliśmy sami. Szukacie sposobów na oszczędne i przede wszystkim funkcjonalne wykończenie mieszkania? Podsumujmy!
  1. Dokonajmy dokładnych kalkulacji biorąc pod uwagę zarówno stan wyjściowy wykańczanego lokum, jak i budżet, jakim jesteśmy w stanie dysponować.
  1. Rozważmy, które z prac wykończeniowych jesteśmy w stanie zrealizować we własnym zakresie lub z pomocą bliskich. Pamiętajmy jednak, że niektóre z prac warto pozostawić fachowcom (np. kafelkowanie, układanie parkietu itp.).
  1. Dostosujmy styl wnętrz do naszych upodobań i pragnień. W pierwszej kolejności wykańczajmy najpilniej potrzebne nam pomieszczenia, wybieramy drzwi wewnętrzne, planujemy aranżację podłóg.
  1. Podłogi należą do najbardziej eksploatowanych powierzchni w mieszkaniu. Jeśli po kilku latach nie chcesz zrywać podłóg lub zasłaniać licznych uszkodzeń – wybierz drewniane deski podłogowe lub parkiet.
  1. Negocjujmy przy każdym większym zleceniu na usługi wykończeniowo-remontowe. Pamiętajmy, nie odkrywajmy od razu dolnej, akceptowanej przez nas stawki, lecz dochodźmy do niej stopniowo w drodze negocjacji.
  1. Fachowcom zostaw kafelkowanie i układanie parkietu. „Nie baw się” elektryką, ani instalacją gazową, jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie.
  1. Aranżując salon z otwartą kuchnią miej na względzie przede wszystkim wygodę codziennych czynności.
  1. Sypialnię zarezerwujmy na wypoczynek i z tą myślą ją urządźmy. Niech będzie klimatyczna i domowa. Praktycznym rozwiązaniem niech będzie umieszczenie w sypialni dużej szafy. Najprawdopodobniej w żadnym innym pomieszczeniu nie znajdziemy na nią miejsca.
  1. Pokój dziecięcy lub młodzieżowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. W widoczny sposób wydzielmy tu strefę pracy i wypoczynku.
  1. Narażoną na urazy ścianę zabezpiecz tapetą natryskową lub boazerią angielską. Takie rozwiązanie zapewni ścianie świeży wygląd na długie lata.