Jak ukryć karnisz?

Karnisze to stały element wystroju wnętrz. To właśnie na nich w wielu polskich domach wiesza się firany i zasłony. Choćbyśmy ich bardzo nie lubili, nie sposób się nie zgodzić z tym, że ich obecność jest właściwie obowiązkowa. Nie liczymy oczywiście przypadków, kiedy okna domu nie muszą być zasłonięte, bo wychodzą na przykład na las lub zastosowano inne, często mniej eleganckie rozwiązań jak rolety czy żaluzje. Warto „przeprosić się” z karniszami i zaakceptować ich obecność w naszym wnętrzu. Sprawę ułatwia trochę szeroki wybór wzorów i rodzajów karniszy, które obecnie z powodzeniem uzupełniają najbardziej wyszukane aranżacje. Jednak czasem jest tak, że ukrycie karnisza jest obowiązkiem. Wynika to najczęściej z pomysłu na wystrój. Jak ukryć karnisz, by pomieszczenie dobrze wyglądało, a funkcje użytkowe pozostały? Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów. W tym poradniku podpowiemy, jak to zrobić.

jak zasłonić karnisz

Jak zasłonić karnisz?

Wielu projektantów wnętrz (także tych domorosłych) staje przed następującym wyzwaniem: karnisz nie pasuje do reszty wystroju i trzeba coś z nim zrobić. Najczęściej nie można go usunąć, bo zastosowanie innego rozwiązania jak rolety czy żaluzje będzie po prostu za drogie lub zwyczajnie nieodpowiednie. W takim wypadku zamiast karnisza na suficie można zamocować szynę przysufitową. To rozwiązanie kompromisowe, ale niewymagające dużych nakładów. Szyna zajmuje mniej miejsca, a umiejętnie wpasowana w mur może być stosunkowo nierzucającym się w oczy elementem wystroju. Na pierwszy plan w takim wypadku wysuwa się sama zasłona. Jak ukryć karnisz w suficie? Czasem wiażę się to z kuciem w ścianie, a częściej z ułożeniem podwieszonego sufitu i zostawieniem miejsca właśnie w okolicy okna.  Nie zawsze jednak szyna przysufitowa zda egzamin i karnisz musi zostać. Co wtedy? Jak zamaskować karnisz? Z pomocą przyjdą sztukateryjne listwy przysufitowe.

Jak wybrać listwy maskujące karnisze?

Na rynku jest duży wybór listew maskujących karnisze. Przy wyborze powinniśmy kierować się zastosowaniem danego elementu. Jeśli ma on spełniać jedynie funkcję ozdobną, a same zasłony nie będą często przesuwane, wówczas można zdecydować się tańsze rozwiązanie zasłonięcia karnisza listwą z miękkiego materiału np. styropianu. To daleko idący kompromis, bo każdorazowe przesunięcie zasłony może wiązać się uszkodzeniem takiej listwy. Dużo solidniejszym rozwiązaniem są listwy wykonane z twardych materiałów jak na przykład poliuretan czy plastik. Solidnie mocując takie listwy, przy zachowaniu podstawowych zasad można oczekiwać, że element ten długo zachowa swój wygląd i funkcjonalność. Listwy z materiałów twardych również można podzielić na dwie podstawowe grupy. Proste, funkcjonalne listwy, które łatwo wpasują się w kartonowo-gipsową zabudowę i sztukateryjne, które mogą jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną.  Jak zasłonić karnisz sztukaterią? Warto jest przymocować ją klejem montażowym do co najmniej dwóch punktów w różnych płaszczyznach na ścianie. Jeżeli decydujemy się na przeprowadzenie takiej listwy wzdłuż całego pomieszczenia, wówczas punkty zaczepienia powinny znajdować się nie tylko na suficie, ale także na ścianach bocznych pomieszczenia. To daje gwarancję, że nawet przy intensywnym użytkowaniu takie listwy długo będą cieszyć oko domowników.

Jak ukryć karnisz w suficie podwieszanym?

Obecnie panujące trendy wykończenia wnętrz wymagają decyzji w zakresie karniszy. Część projektantów decyduje się na wykorzystanie karnisza jako elementu dekoracyjnego, inni z kolei wolą pozbyć się go z widoku i jednocześnie stają przed poważnym zadaniem: „jak schować karnisz w suficie podwieszanym? Na etapie wyliczeń związanych z zakupem arkuszy karton-gipsu używanego do zamocowania podwieszonego sufitu warto wziąć pod uwagę, gdzie będziemy chcieli stworzyć tak zwane wnęki na karnisz. To miejsca w okolicach okien, które głębokością sięgają powyżej linii sufitu. Tam nie „podwieszamy” arkuszy, przez co tworzy się przestrzeń użytkowa. Stwarza to możliwość umieszczenia karnisza tak, by był on w całości zasłonięty. W ten sposób uzyskujemy bardzo estetyczny efekt, nawet bez użycia listew maskujących. Warto zainwestować w tym przypadku w dobre jakościowo karnisze, ponieważ dostęp do nich będzie ograniczony.  Zasłonięcie karnisza często nadaje wnętrzu zupełnie nowego wyglądu.