Jaka powinna być wysokość listwy przypodłogowej?

Listwy przypodłogowe stanowią doskonałe uzupełnienie całej kompozycji wykończenia wnętrza, na które składa się także kolor podłóg, ścian, drzwi czy ościeżnic. Odpowiedni dobór kolorów i kształtu może sprawić, że każdy, kto wejdzie do gotowego już pomieszczenia zachwyci się pomysłem z jakim zostało ono wykończone. Jednym z podstawowych parametrów wyboru powinna być wysokość listwy przypodłogowej. Wartość ta uzależniona jest od koncepcji i upodobań, więc jest kwestią bardzo indywidualną. Jaka wysokość listwy przypodłogowej będzie odpowiednia? Najprościej odpowiedzieć: taka, która nam się spodoba! To bardzo indywidualna kwestia, która wymaga także namysłu i przygotowania. Zależy też, czy listwy są ostatnim brakującym elementem, czy przeciwnie, właśnie od nich zaczęliśmy tworzenie całej układanki, a została jeszcze decyzja związana z wyborem wyglądu ścian, podłóg, czy mebli.

jaka powinna być wysokość listwy przypodłogowej

Jakiej wysokości listwy przypodłogowe wybrać?

Planując wygląd danego pomieszczenia warto rozpisać na kartce kształt i rozmiar każdego, nawet najmniejszego elementu. Wysokość listew przypodłogowych może mieć duże znaczenie dla osiągnięcia zakładanego efektu wizualnego. Dzięki dobrym rozmiarom w dalszej kolejności łatwiej jest także na przykład dobrać odpowiednią wielkość mebli. Standardowo, wysokość listew przypodłogowych oscyluje pomiędzy 5, a 7cm. To najczęstszy i chyba najwłaściwszy wybór. Taka wysokość listew doskonale komponuje się z wnętrzem i pełni także funkcję zakrywającą ewentualne niedoskonałości na ścianach czy podłogach. Ale tymi wartościami wcale nie trzeba się sugerować! Na rynku istnieje bardzo dużo, w zasadzie nieograniczona ilość rozmiarów listew. Tylko od nas zależy tak naprawdę jaki wybierzemy. Nawet jeśli sklep nie posiada tego w swoim asortymencie, charakter tego elementu sprawia, że istnieje możliwość personalizacji zamówienia.

Wysokość listew przypodłogowych dobrze jest też połączyć z szerokością na przykład listew maskujących. Całość może przecież być spójną i przemyślaną kompozycją! Jaka wysokość listwy przypodłogowej będzie odpowiednia dla nieco wyższych pomieszczeń? W takim wypadku można zastosować nieco większe rozmiary, by utrzymać odpowiednie proporcje. Analogicznie sytuacja będzie wyglądała, gdy zastanawiamy się nad listwami przypodłogowymi dla nieco niższego pomieszczenia. Wówczas wydaje się, że rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie nieco niższych wariantów. Rozmiar raczej nie ma znaczenia w kontekście wyboru materiału z jakiego wykonany jest ten element wykończenia. Wysokość listew MDF i listew przypodłogowych wykonanych z PCV może więc być podobna. Jak zawsze, tak i przy wyborze wysokości i szerokości listwy podłogowej warto jednak zachować umiar. Chyba, że brak umiaru jest właśnie jednym z pomysłów na wykończenie wnętrza. W takim wypadku ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Dzięki szerokiemu asortymentowi dostępnemu na rynku klient może mieć bardzo duży wpływ nie tylko na wygląd samej listwy przypodłogowej, ale dzięki temu także na ostateczny kształt wykańczanego pomieszczenia. To od nas zależy jak będą wyglądały ściany, podłogi, drzwi i jak zaakcentujemy to wszystko odpowiednimi listwami. Pamiętając jednocześnie, że listwy pomogą nam ukryć ewentualne niedoskonałości.