Jak czyścić listwy przypodłogowe?

Trudno wyobrazić sobie eleganckie wnętrze bez listew lub cokołów przypodłogowych. W zależności od charakteru pomieszczenia stosujemy listwy prostsze, w stylu klasycznym lub z krzywiznami i wypukłościami. Wielu z nas decyduje się na rodzaj listwy biorąc pod uwagę wyłącznie własne upodobania i to też jest w porządku! Ważne, żeby się po prostu podobało. Ale by listwa spełniała swoją funkcję dekoracyjną, a więc pięknie łączyła ściany z podłogami musi wyglądać dobrze i czysto. W miarę upływu czasu, niezależnie od zastosowanego do produkcji listwy materiału elementy te wymagają oczyszczenia, a niekiedy renowacji. Czyszczenie listew przypodłogowych możemy przeprowadzić sami, możemy też zlecić w ramach ogólnych usług sprzątania. Jeśli chcecie zrobić to własnymi rękami, mamy dla Was kilka rad.

jak czyścić listwy przypodłogowe

Czym czyścić listwy przypodłogowe?

Metodę czyszczenia listew przypodłogowych dobieramy oczywiście w zależności od materiału i stopnia zużycia lub zabrudzenia tego elementu wykończenia. Obecne na rynku listwy z MDF czyli rodzaju sklejki zabezpieczone są uprzednio odpowiednimi impregnatami i lakierami, więc ich obsługa nie wymaga wiele pracy. W przypadku tego materiału warto jednak zauważyć, że jakiekolwiek mechaniczne uszkodzenie może mieć wpływ na odporność na wilgoć. Wilgotne listwy będą pęcznieć, mogą zacząć odstawać. Jeśli po oczyszczeniu mokrą szmatką zauważymy jakieś uszkodzenia struktury lakieru warto zabezpieczyć takie miejsce odpowiednim impregnatem.

Trochę łatwiej pod tym kątem wygląda obsługa listew wykonanych z PCV czy plastiku. Jak czyścić takie listwy przypodłogowe? Dobre dbanie o ich wygląd często sprowadza się do regularnego usuwania kurzu, który swoją drogą ze względu na właściwości materiału nie powinien osiadać w zbyt dużych ilościach. By zachować odpowiednie walory wizualne warto co jakiś czas zrobić przegląd wszystkich listew tego typu. Ewentualne mechaniczne ubytki łatwo jest zniwelować lakierem.

Ciężej takie uszkodzenia usunąć przy okazji czyszczenia listew chromowanych. Usunięcie braków najczęściej jest po prostu niemożliwe, dlatego taki typ listew wymaga wyjątkowej uwagi i regularnego czyszczenia. Czym czyścić listwy chromowane? Używajmy do tego środków niepozostawiających smug. Dobrze sprawdzą się płyny, które docelowo używamy na przykład do mycia okien. Warto zaopatrzyć się też w miękką szmatkę, która nie narazi chromu na zarysowania. Będą one widoczne i cała listwa straci przez nie swój blask.

Jak czyścić białe listwy przypodłogowe?

Warto szczególną uwagę poświęcić też czyszczeniu białych listew przypodłogowych. Jeśli wykonane są one z drewna, ich biały kolor zawdzięczamy farbie. Każda farba ma to do siebie, że po jakimś czasie lub pod wpływem na przykład wilgotności może stracić swoje walory wizualne, gdzieś się postrzępić, w innym miejscu zacząć odchodzić. By temu zapobiec mycie takich listew przypodłogowych należy połączyć z gruntowną kontrolą ich stanu pod kątem ewentualnego narażenia na wodę. Wiedza potrzebna do odpowiedniej konserwacji drewnianych listew przyda się przy wielu okazjach, między innymi, gdy przyjdzie nam zmierzyć się z wyzwaniem pt. „jak odnowić starą boazerię?”.