Jak odnowić parkiet bez cyklinowania?

W jednym z naszych poprzednich tekstów pisaliśmy o cyklinowaniu podłóg drewnianych. Chociaż zachwalaliśmy tę metodę konserwacji i odnowy, nie ukrywaliśmy, że jest ona nie tylko czasochłonna, ale i dość kosztowna. Czytając go, na pewno nie jednej osobie nasunęło się pytanie: czy da się to zrobić prościej? Jeśli chce się osiągnąć ten sam efekt, co w przypadku cyklinowanie – nie. Niektóre metody mogą jednak dać naprawdę pozytywny rezultat, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich znacznie mniejsze koszty.

Jakie wybrać listwy przypodłogowe? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na blogu!

Renowacja parkietu olejowanego

cyklinowanie-podlogi-parkiet-renowacjaPlamy na drewnianej klepce mogą nieźle przestraszyć. Na szczęście, jeśli podłoga jest pokryta olejem, może się obejść bez wezwania dobrego parkieciarza. Na ogół miejsce zabrudzenia wystarczy przemyć specjalnym zmywaczem do powierzchni tego typu. Taki zabieg pozostawi jednak widoczny ślad, który będzie trzeba w następnym kroku zetrzeć papierem ściernym o grubości ziarna 100-120. Na koniec trzeba jeszcze nałożyć nową warstwę oleju, by później już znów cieszyć się widokiem niepoplamionego parkietu.

Kolejną korzyścią z pokrycia drewna na podłodze olejem, jest większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Rysy i drobne uszczerbki po pewnym czasie same „zabliźnią się” bez potrzeby cyklinowania. Tak samo w przypadku olejowanych desek podłogowych.

Renowacja parkietu lakierowanego

W przypadku lakierowanych powierzchni z odnawianiem bez użycia cykliniarki może być nieco trudniej. Przed taką decyzją warto jednak sięgnąć po jeden z domowych rozwiązań. Niektóre plamy da się na przykład usunąć w łatwy sposób z użyciem benzyny ekstrakcyjnej. Nieduże wgłębienia wystarczy natomiast wypełnić szpachlą woskową. Dostępna jest w kilkudziesięciu kolorach, spośród których wystarczy wybrać ten najbardziej zbliżony do barwy podłogi, np. jasnego parkietu dębowego. W przypadku rys i przetarć wystarczy natomiast specjalny korektor. Tutaj również paleta kolorów jest bardzo szeroka, a efekty potrafią zaskoczyć nawet największych sceptyków takich metod.

Wysokie cokoły przypodłogowe? Dowiedz się o nich więcej z naszego artykułu!

Naszym zdaniem, jeśli uszkodzenia nie są duże, warto spróbować, a cięższe działa wytoczyć dopiero później. A czy warto cyklinować parkiet? Tak. Zabieg mimo wszystko powinien być przeprowadzony co najmniej raz na 15 lat, jeśli podłoga ma wytrzymać kolejnych 15.