Drewniana podłoga a problem plączących się kabli
Na podłodze piękny drewniany parkiet, ściany utrzymane w klasycznym, angielskim stylu i… wielka plątanina kabli, która psuje cały efekt. Rozwiązania w rodzaju zszywek, które pozwalają przytwierdzić je do ścian, są tanie i funkcjonalne, ale wcale nie sprawiają, że pomieszczenia wyglądają lepiej. Mimo że nie przewody nie plączą się już pod nogami, gdzie nie raz były przyczyną potknięć i rozlanych napojów, nadal straszą swoim widokiem. Jak zatem rozwiązać ten problem w sposób zarówno praktyczny, jak i estetyczny? Rozwiązaniem są listwy kablowe podłogowe.
Lakierowane listwy białe czy do samodzielnego malowania? Dowiedz się!
Maskowanie kabli pod listwą przypodłogową
Rozwiązań jest wiele, jednak tylko to wspomniane przez nas wyżej jest kompromisem między funkcjonalnością i stylem. Jak schować kable w listwie przypodłogowej? Nie jest to wcale tak trudne, ponieważ większość producentów ułatwia to, dodając po wewnętrznej stronie specjalne żłobienia. Bez problemu mieszczą się w nich przewody o tradycyjnej średnicy. Jeśli kabel prowadzi do „sprzętu ciężkiego”, który posiada swoje stałe miejsce, świetne sprawdzają się listwy przypodłogowe z płyty MDF. Bez większego trudu można wywiercić w nich odpowiednich rozmiarów otwór w dowolnym miejscu. Dodatkowo wspaniale komponują się z drewnianą podłogą każdego rodzaju, niezależnie od tego, czy są to drewniane panele Finishparkiet czy tradycyjne i naturalne deski podłogowe.
Najlepsze listwy przypodłogowe, jak wybrać?
Jak zamontować gniazdka elektryczne w listwach mdf?
Dziś własny telefon i laptop posiadają już nawet dzieci. A przecież z użycia nie wyszły powszechnie stosowane od dziesiątek lat lodówki, pralki czy telewizory. Kable można chować za listwami przypodłogowymi, jednak to nie wystarczy. Im więcej urządzeń elektrycznych, tym więcej potrzeba również gniazdek. Mniejsza za to konieczność sięgania po nieestetyczne przedłużacze i rozgałęźniki. Właściciele mieszkań w nowym budownictwie na ogół nie mają problemu z brakiem gniazdek. Podobnie ci, którzy sami budują swoje domy, mogą bowiem zainstalować ich choćby tysiąc. Gorzej mają natomiast mieszkańcy starego budownictwa, zwłaszcza gdy konstrukcja ścian lub regulamin wspólnoty nie pozwalają na dokonywanie tak dużych zmian. Na szczęście możliwość montażu dodatkowych gniazdek dają także specjalne listwy z gotowymi otworami na kontakty, które instaluje się tak samo jak zwykłe podłogówki MDF.
Listwy przypodłogowe, a wilgoć? Przeczytaj na ten temat więcej na naszym blogu!