Listwy przypodłogowe MDF – stylowe wykończenie każdego wnętrza

Podczas wykańczania wnętrz bardzo ważna jest dbałość o najmniejszy szczegół. Wybór listwy przypodłogowej to jeden z nich – styk ściany z podłogą jest dość widocznym miejscem, więc warto zadbać o jego efektowne zamaskowanie. Dobrze dobrana listwa może zarówno spełniać swoje zadanie, jak i być estetycznym dodatkiem aranżacyjnym. O czym należy pamiętać przy wyborze listwy przypodłogowej i jak ją dopasować do wnętrza?

http://parkiet.pl/blog/10-sposobow-na-urzadzenie-mieszkania-oszczednie-funkcjonalnie/

Listwy przypodłogowe - do czego służą?

Listwa przypodłogowa stanowi bardzo ważny detal wyposażenia wnętrza, a jednocześnie spełnia wiele funkcji. Jej głównym zadaniem jest maskowanie przerwy dylatacyjnej podłóg, czyli celowo utworzonych szczelin w konstrukcji posadzki. W trakcie użytkowania „pracują” zarówno podłoga, jak i cały budynek, więc takie przerwy zabezpieczają je przed wilgocią, odkształceniami, przesunięciami i obciążeniami. Drewniane deski kurczą się i rozszerzają, więc by uniknąć nieestetycznych zmian, należy dobrać odpowiednią listwę. Musi być ona na tyle gruba, by przykryła szczelinę przerwy dylatacyjnej.

Jak przygotować podłoże pod parkiet? http://parkiet.pl/blog/przygotowanie-podloza-pod-parkiet/

szeroka listwa przypodłogowaPo drugie, listwa przypodłogowa jest akcentem wykończeniowym, który w estetyczny sposób łączy podłogę ze ścianą. Dobrze dobrana listwa to taka, która uwzględnia kształty, kolory i meble w domu lub mieszkaniu – musi harmonijnie dopełniać wnętrze i być ciekawym dodatkiem aranżacyjnym. Nie należy także zapominać o stolarce, czyli drzwiach wewnętrznych.

Po trzecie, listwy przypodłogowe chronią ściany przed brudem i uszkodzeniami – podczas codziennego użytkowania,  odkurzania lub mycia podłóg często pojawiają się na nich nieładne, czarne przebarwienia. By ich uniknąć, dobrze jest pomyśleć o szerokiej, odpowiednio wysokiej listwie: będzie ona stanowiła lepszą ochronę dla krawędzi podłogi, niż sam tynk i farba.

Ponadto, dzięki listwom można w pomysłowy i estetyczny sposób ukryć kable od telewizora, zestawu kina domowego czy Internetu – dzięki temu uniknie się kłębka przewodów i przedłużaczy. Jeśli pomieszczenie wymaga wielu instalacji tego typu, można wybrać listwy o specjalnych uchwytach i złączkach, które ułatwiają wprowadzenie przewodów. Estetyka i funkcjonalność w jednym!

Sprawdźcie nasze realizacje: http://parkiet.pl/content/15-parkiet-w-mieszkaniuhttp://parkiet.pl/content/12-podlogi-palacowe

Co warto wiedzieć o listwach przypodłogowych MDF?

listwy przypodłogowe MDFW wielu miejscach standardowa listwa może nie pasować lub nie wpisywać się w wystrój pomieszczenia. By wykończenie domu lub mieszkania było estetyczne, funkcjonalne i wytrzymałe na działanie niekorzystne czynniki atmosferyczne, w aranżacji można wykorzystać listwy przypodłogowe MDF. To specjalny rodzaj wykończeń wnętrz, który charakteryzuje się znacznie wyższą odpornością na wilgoć, nic tradycyjne listwy. Każda podłoga wymaga okresowej pielęgnacji, a podczas niej trudno jest uniknąć użycia wody. Ponadto podczas osadzania się budynku zalegające w jego ścianach cząsteczki wody mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.  Po jego wybudowaniu stopniowo wydostaje się przez ściany, a w rezultacie zwykłe listwy przypodłogowe puchną i odkształcają się.

W takich przypadkach znacznie lepiej sprawdzają się listwy MDF – są odporniejsze na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a przy okazji dają wiele możliwości kolorystycznych wykończenia. Najczęściej wybieranymi są listwy lakierowane: to elegancki, minimalistyczny i nowoczesny wzór, który sprawdza się w największej ilości wnętrz i najłatwiej dopasowuje się do ściany.

Polecamy również artykuł w tym temacie: http://parkiet.pl/listwy-przypodlogowe-mdf/2-lakierowana-listwa-cm-3.html#listwy_mdf_porownanie

Jak wybrać podłogę drewnianą?

Jak wybierać listwy przypodłogowe?

listwy przypodłogowe mocowane do ścian

Podczas wybierania listew przypodłogowych należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Po pierwsze, bez względu na jej rodzaj, listwa powinna być mocowana do ścian, a nie do podłogi. Dzięki temu nawet w przypadku odkształceń nie pojawią się nieestetyczne, szpecące uszkodzenia. Jeżeli zaś powierzchnia ściany jest nierówna, można wybrać specjalne, wyposażone w uszczelki listwy, które skutecznie maskują i wypełniają szczeliny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak poprawnie zamontować listwy przypodłogowe zajrzyj do naszego poradnika: http://parkiet.pl/blog/listwy-przypodlogowe-jak-poprawnie-zamontowac/

Jaki parkiet? Zajrzyjcie do naszej oferty!

białe listwy podłogoweCena, kolor, kształt – czym najlepiej się kierować podczas wyboru listwy przypodłogowej? Wiadomo, że pierwszym kryterium jest suma pieniędzy, jaką chcemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania. Niemniej ważna jest aranżacja pomieszczenia i styl, w jakim będzie utrzymana przestrzeń, ale i kolory ścian. Najbezpieczniejszym i najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest utrzymanie listwy w tym samym kolorze, co ściana; może nieco różnić się odcieniem. Jeśli kolory muru i podłogi zlewają się, lepiej jest wybrać listwę w podobnej tonacji, ale postawić na przyciągający uwagę akcent np. w postaci designerskich mebli.

Wiele zależy także od materiału, z którego została wykonana podłoga. Drewniana będzie prezentowała się najlepiej w otoczeniu listwy z takiego samego tworzywa; dobrym wyborem jest np. wysoka, płaska i lekko frezowana listwa MDF. Laminowane podłogi świetnie wyglądają w połączeniu z niskimi, kształtnymi profilami lub ćwierćwałkami; do  ceramicznych posadzek w łazience można dobrać cokoły z tego samego materiału. W kwestii kolorów najlepiej kierować się podobnymi barwami i proporcjami: do posadzek z jasnego drewna pasują jasne, wysokie cokoły, zaś do ciemnych podłóg – ćwierćwałki i profile.

O tym jak wybrać podłogę drewnianą w artykule: http://parkiet.pl/content/19-uslugi#jak_wybrac_podloge_drewniana