Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w domu, w którym nie ma drzwi wewnętrznych. Szczególnie, gdy nie mieszka się samotnie, taka wizja wydaje się zupełnie nieprawdopodobna, a wręcz niedorzeczna. Montaż tych elementów odbywa się według ściśle określonych zasad, których przestrzeganie bądź pomijanie wywiera wyraźny wpływ na komfort eksploatacji poszczególnych pomieszczeń, a nawet całego lokalu mieszkalnego. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań koniecznie sprawdźmy (przynajmniej dwukrotnie), czy posiadamy wszystkie niezbędne elementy, bez których montaż okaże się niemożliwy. Jeśli okażemy wystarczająco dużo zapobiegliwości i staranności, samodzielne umieszczenie drzwi wewnętrznych we właściwych miejscach okaże się pełnym sukcesem, którym będziemy mogli publicznie się chlubić.
Wymiary drzwi wewnętrznych
Dopasowanie wielkości drzwi do wymiarów otworu to kluczowa kwestia. Ujmijmy metrówkę w dłoń dopiero wtedy, gdy wnętrze będzie względnie wykończone. Najważniejsze, by znajdowała się w nim posadzka. Jeśli podłoga jest drewniana, pamiętajmy o umieszczeniu drzwi na właściwych miejscach jeszcze przed przystąpieniem do lakierowania desek. W przeciwnym razie możemy utrudnić sobie pracę. Pierwsza i najważniejsza czynność, jaką powinniśmy wykonać, to dokładne zmierzenie otworu w ścianie. Konieczne jest porównanie wysokości otworu przy obu bokach. Także szerokość sprawdzamy podwójnie – na górze i na dole. W sytuacji, gdy wyniki pomiarów są różne, zdecydujmy się na wybór mniejszego rozmiaru drzwi. Łatwiej będzie zamaskować ewentualne otwory niż kuć ściany.
Montaż drzwi wewnętrznych
Zanim na dobre przystąpimy do montażu, zwróćmy uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, odpakowując ostrożnie, oceńmy jakość produktu i jego zgodność z zamówieniem. Jeśli od razu widzimy, że coś się nie zgadza, nie odpakowujmy, ale skontaktujmy się ze sklepem. Kolejny etap to odnalezienie warunków gwarancji i zapoznanie się z nimi. Pamiętajmy, że sprzedawca może odmówić nam darmowej naprawy w sytuacji, gdy na przykład przytniemy drzwi. Niektóre działania sprawiają, że produkt przestaje być objęty gwarancją konsumencką. Zanim zaczniemy montować, ustalmy, czego nie powinniśmy robić z drzwiami, które właśnie przywieźliśmy do domu. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego momentu, w którym możemy przystąpić do działania. Kiedy już prace budowlane dobiegły końca, tj. media zostały doprowadzone, gładzie położone itd., nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zajęli się umieszczeniem drzwi na właściwym miejscu. Pamiętajmy jednak o tym, by w pomieszczeniu panowały odpowiednie warunki. Temperatura powinna wynosić więcej niż 18 stopni Celsjusza. Zwróćmy uwagę także na wilgotność powietrza, która powinna oscylować na poziomie 45-60% - ani mniej, ani więcej. Kolejny krok to montaż ościeżnicy. Zanim jednak rozpoczniemy ten etap, określmy sposób, w jaki zamierzamy umieścić element w pożądanym miejscu. Możemy zrobić na piankę lub na kołki. Decydując się na wybór pierwszej możliwości, umieśćmy filię na podłodze, ponieważ usuwanie pianki nie należy do łatwych zadań.
Drzwi z ościeżnicą
Ościeżnice mogą być zmontowane fabrycznie, jednak zdarza się również, że występują w trzech częściach. W takiej sytuacji konieczne jest ich samodzielne połączenie. Pamiętajmy, by stosować wyłącznie te łączniki, które znajdowały się w paczce. Jeśli nasze drzwi zostały wykonane na zamówienie, konieczne jest sklejenie ze sobą poszczególnych elementów ościeżnicy. Zróbmy to tak, by za wszelką cenę zachować pomiędzy nimi kąty proste. Po przejściu przez kolejne etapy składania ościeżnicy, umieśćmy ją w otworze drzwiowym i ustabilizujmy. W tym celu użyjmy kliny. Należy włożyć je między ścianę a ościeżnicę. Następny krok do zmierzenie pionu i poziomu oraz dokonanie ewentualnej korekty. Szczeliny między ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową. Wcześniej włóżmy rozpórki w ościeżnicę, ponieważ bez nich element może się pokrzywić. Ostatnie działanie to maskowanie szczelin, które pozostały między ścianą a ościeżnicą. W tym celu stosuje się specjalne listwy maskujące, które przykleja się klejem montażowym lub klejem do drewna. Po wyschnięciu kleju styki listew pokrywa się silikonem w kolorze drzwi.
Skrzydła drzwiowe – jak zamontować?
Skrzydła drzwiowe, które właśnie zostały przywiezione ze sklepu, nie wymagają wykańczania, docinania, przycinania, heblowania itd. Są gotowym produktem, który nadaje się do użycia, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek przeróbek. Gdy panel okaże się za długi, można go przyciąć. Zróbmy to w taki sposób, by nie poszarpać powierzchni, ponieważ sprawimy, że pomieszczenie będzie prezentowało się nienajlepiej. Jedyne, o czym musimy pamiętać, montując gotowe skrzydło drzwiowe, to dokładne wyregulowanie zawiasów. W tym celu odkręcamy i dokręcamy je do skrzydła, podnosimy i opuszczamy trzpień, a także przesuwamy w prawo i w lewo. Kolejny etap to umieszczenie skrzydła na właściwym miejscu. Później można natychmiast rozpocząć użytkowanie i cieszyć się komfortową eksploatacją pomieszczenia.