Wyspa kuchenna w kuchni otwartej i zamkniętej

Kuchnia z wyspą – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie? Istnieje wiele zalet wynikających z podjęcia podobnej decyzji. Po pierwsze, wyspa kuchenna umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, nie ograniczając przy tym dostępu do poszczególnych mebli oraz sprzętów. Najczęściej szafki kuchenne są ustawione i zawieszona wzdłuż oraz bezpośrednio na ścianie. W związku z tym część powierzchni pośrodku pozostaje niezagospodarowana. Wyspa kuchenna to świetny sposób na jej wykorzystanie – estetyczny i nad wyraz funkcjonalny. Warto wziąć pod uwagę, że kuchnia to pomieszczenie, w którym nie tylko przyrządza się posiłki. To również miejsce ich spożywania, a także atrakcyjny punkt spotkań towarzyskich, nie tylko z domownikami. Ustawienie wyspy to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zarówno w kuchni otwartej, połączonej z salonem, jak i w pomieszczeniu zamkniętym, odgrodzonym od innych ścianami i drzwiami.

Wyspa w kuchni otwartej

Kuchnia połączona z salonem to świetne rozwiązanie dla osób spragnionych przestrzeni, której nie ograniczają ściany. Takie rozwiązanie architektoniczne doskonale sprawdza się nie tylko w dużych wnętrzach – w kawalerkach czasami jest to jedyne rozwiązanie, jakie można zastosować. W mieszkaniach jednopokojowych kuchnia nie zawsze jest oddzielnym pomieszczeniem. Często występuje w formie aneksu. Przejście pomiędzy jedną a drugą częścią wnętrza może być jednak nieco bardziej płynne. Aby uzyskać podobny efekt, możemy zdecydować się na ustawienie wyspy kuchennej. Może ona występować nie tylko w roli blatu roboczego. Dlaczego nie miałaby stać się stołem, przy którym wieczorami będziemy zasiadać wraz z przyjaciółmi? Wyspa w kuchni otwartej może stać się „przedłużeniem” tego pomieszczenia, jednak dość często stosowane rozwiązanie to zamienienie jej w neutralną część większej całości. Aby to zrobić, wystarczy na przykład wykorzystać wyspę jako barek. Dzięki temu stanie się czymś w rodzaju odrębnego fragmentu przestronnego wnętrza.

Wyspy kuchenne w kuchni zamkniętej

Rola wyspy w zamkniętej kuchni jest nieco inna niż wówczas, gdy mamy do czynienia zaledwie z aneksem stanowiącym część salonu. Zagospodarowanie odrębnego pomieszczenia o mniejszej powierzchni wiąże się z większymi ograniczeniami przestrzennymi. W związku z tym, abyśmy mogli umieścić wyspę w danym wnętrzu, musi ono mieć określone wymiary – co najmniej 3,8m długości i 3,6m szerokości. Odległość krawędzi wyspy o boku 80cm od ścian powinna wynosić co najmniej 1,2m (z każdej strony). Jeśli odległości będą mniejsze, eksploatacja wnętrza z pewnością nie będzie komfortowa. W stosunkowo niewielkiej kuchni wyspa może pełnić funkcję stołu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać ją również jako blat oraz „magazyn” na sprzęty kuchenne czy produkty spożywcze. Pamiętajmy jednak, że im większej funkcjonalności oczekujemy od wyspy, tym większy metraż będzie nam potrzebny. W niewielkich pomieszczeniach postarajmy się postawić na minimalizm.

Kuchnia z wyspą – projekt

W jakich sytuacjach wyspa w kuchni spełni nasze oczekiwania? Wiele zależy od projektu, a także od jakości jego realizacji. Wyspa kuchenna, jeśli pomieszczenie jest odpowiednio duże, może pełnić rozmaite funkcje. Jej najważniejsze zadanie to uczynienie eksploatacji pomieszczenia bardziej komfortową. Kwestie związane z estetyką wnętrza również mają duże znaczenie. Wyspa jest elementem wystroju, który znakomicie prezentuje się tak w nowoczesnych, jak i w klasycznych wnętrzach. Świetnie wpisuje się w styl klasyczny, rustykalny, industrialny, jednak równie dobrze wygląda w ultranowoczesnych aranżacjach – pełnych kamienia, szkła i metalu. Dzięki niej pomieszczenie może służyć nie tylko przygotowywaniu posiłków. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kuchnia stanie się centrum życia towarzyskiego w domu. Dobrze zagospodarowana przestrzeń, w ramach której występuje wyspa, umożliwia nie tylko pogaduszki przy kawie, ale również wspólne przygotowywanie posiłków i to w taki sposób, by wzajemnie sobie nie przeszkadzać. Obecność wyspy świetnie wpływa na kuchnię – niezależnie od tego, czy pomieszczenie jest otwarte, czy zamknięte. Wykonanie właściwego projektu i mądre zagospodarowanie przestrzeni – to czynniki, które gwarantują nie tylko satysfakcję estetyczną, ale i komfortową eksploatację. Niezależnie od tego, do jakich celów zamierzamy wykorzystywać kuchnię (gotowanie to zaledwie jedna spośród licznych możliwości), wyspa może nam w tym tylko pomóc. Miejmy jednak na uwadze, że długość i szerokość ścian powinna wynosić przeszło 3,5 oraz niespełna 4 metry (przy założeniu, że długość boku wyspy to maksymalnie 80 centymetrów). W mniejszych pomieszczeniach wprowadzanie tego rodzaju rozwiązań nie ma sensu, ponieważ będzie swoistym rabunkiem cennej, bo deficytowej, przestrzeni. W przestronnych wnętrzach nie występują w zasadzie żadne przeciwwskazania dla ustawienia wyspy, która będzie stanowiła swoiste centrum życia domowego. Wystarczy tylko dobrze zaplanować układ mebli.