Jaki rodzaj podłogi sprawdzi się w kuchni?

Kuchnia to dość specyficzne pomieszczenie. Rozmaite zabrudzenia i niekontrolowane wycieki przytrafiają się tutaj dość często. Zachowywanie szczególnej ostrożności nie zawsze pomaga, szczególnie gdy w domu znajdują się dzieci albo osoby, które nie czują się najpewniej w trakcie gotowania. Z tego względu meble i podłoga powinny cechować się wyjątkową wytrzymałością. Ważne, by były odporne na wilgoć – okap kuchenny nie jest w stanie wchłonąć całej pary wodnej, która pojawia się w trakcie gotowania posiłków. Nie wspominając już o wodzie oraz innych płynach, które często lądują na podłodze. Specyficzny charakter wspomnianego pomieszczenia skłania do zastanowienia nad tym, jaki rodzaj podłogi powinien znaleźć się w kuchni. Czy panele są w stanie przetrwać panujące tam warunki?

Podłoga w kuchni

Nie tylko kafle mogą znajdować się na kuchennej podłodze. Ostatnimi czasy coraz częściej wybiera się rozwiązania, które są nie tylko praktyczne, ale i wyjątkowo estetyczne. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka nierzadko możemy trafić na drewniane deski. Odpowiednio zabezpieczone są w stanie oprzeć się wilgoci oraz uszkodzeniom mechanicznym. Lite drewno jest jednak dość drogie, także jeśli chodzi o utrzymanie. Pojawia się bowiem konieczność kupowania specjalnych preparatów do pielęgnacji, a te kosztują niemało. Nieco tańszą alternatywę stanowią panele do kuchni. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu we wspomnianym pomieszczeniu pojawiało linoleum, na przykład takie, które stanowiło imitację desek. Dziś jednak niewielu ludzi decyduje się na wprowadzanie równie prowizorycznych rozwiązań. Chcemy, aby wnętrza naszych domów i mieszkań prezentowały się jak najlepiej, dlatego też jesteśmy skłonni zainwestować pewne środki w wystrój. Mimo rosnącej popularności litych desek i paneli, kafle także mają się całkiem nieźle. Warto jednak mieć świadomość, że nie w każdej aranżacji prezentują się korzystnie. Trudno wyobrazić sobie kuchnię w stylu rustykalnym, w której podłoga wyłożona jest białymi kafelkami. Alternatywę w takiej sytuacji może stanowić postarzana terakota, jednak jest ona dość droga. Rozwiązanie korzystne finansowo i satysfakcjonujące estetycznie to montaż paneli podłogowych.

Panele podłogowe do kuchni

Panele w kuchni – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie? Panele mają budowę warstwową. Jedna z warstw to drewno lite, jednak ponad nią znajdują się również tworzywa sztuczne, które są w stanie znieść nawet sporą dawkę wilgoci. Drewno, jeśli nie dbamy o nie systematycznie i w odpowiedni sposób, może wysychać i pękać. W przypadku paneli takie problemy nie występują, ze względu na obecność syntetycznej warstwy ochronnej. Dzięki temu pielęgnacja okazuje się być zdecydowanie mniej wymagająca oraz umiarkowanie uciążliwa. Także montaż paneli nie jest kłopotliwy. Aby ułożyć podłogę, nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy chwila wolnego czasu. Możemy eksploatować pomieszczenie w zasadzie natychmiast po zamontowaniu paneli, co stanowi kolejną, niewątpliwą zaletę. Panele to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy poszukują czegoś takiego, jak „podłoga instant”. Tego rodzaju powierzchnie nie muszą wysychać ani podlegać szczególnej ochronie natychmiast po ułożeniu. Nie istnieją żadne przeszkody, aby montować panele także w pomieszczeniach, w których znajduje się ogrzewanie podłogowe. Ciepło ani wilgoć nie uszkadzają ich struktury. Pamiętajmy jednak, że stale i obficie zalewana powierzchnia, nawet jeśli ułożymy ją z super wytrzymałych paneli, prędzej czy później „podda się”. Może puchnąć, odkształcać się, zyskując tym samym zdecydowanie nienajlepszy wygląd. Choć pielęgnacja paneli nie jest szczególnie kłopotliwa, warto wykonywać ją od czasu do czasu. Usuwanie zabrudzeń, pozbywanie się kałuż – pamiętajmy, aby robić to na bieżąco. Pozbycie się odkształceń, które mogą pojawić się na panelach, jest właściwie niemożliwe.

Podłoga z paneli – czy ma jakieś wady?

Niestety, musimy pogodzić się z tym, że w świecie, w którym żyjemy, nie ma rozwiązań idealnych. Także panele mają pewne mankamenty, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o montażu. Pamiętajmy, że panele są mniej trwałe niż drewniany parkiet. Z drugiej strony, ich pielęgnacja jest zdecydowanie mniej kłopotliwa i czasochłonna. Niektóre modele paneli nie są odporne na wilgoć – przed dokonaniem zakupu warto dokładnie sprawdzić i ocenić ich parametry pod kątem zaspokojenia naszych potrzeb. Pamiętajmy także, o tym, że izolacja akustyczna w przypadku paneli jest nieznaczna. Z tego względu sąsiedzi mieszkający pod nami mogą dokładnie słyszeć nasze kroki. Panele mają skłonność do elektryzowania się, dlatego przyciągają sierść zwierząt i kurz. W kuchni ta cecha jest jednak umiarkowanie dolegliwa, ponieważ podłoga w tym pomieszczeniu wymaga codziennego zamiatania i mycia – oczywiście pod warunkiem, że intensywnie eksploatujemy swoją kuchnię. Podłoga z paneli posiada jednak niekwestionowane zalety, co sprawia, że może doskonale sprawdzić się także w takim pomieszczeniu jak kuchnia.