Jakie drewno na podłogę z ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe, mimo że wydaje się być bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnego, wciąż nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością. Niektórych odstraszają koszty, inni natomiast dali się oszukać wielu mitom, które urosły wokół tego zagadnienia. Jednym z nich jest ten, jakoby na ogrzewaniu podłogowym nie wolno było stosować układać drewnianej podłogi. A jak jest naprawdę?

Czy warto zainwestować w podłogę z drewna egzotycznego? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się!

Ogrzewanie podłogowe a drewniana podłoga

Wood flooringTrzeba uczciwie powiedzieć, że jest w micie tym jest odrobina prawdy. Rzeczywiście, niektóre drewna nie są tutaj wskazane. Po pierwsze dlatego, że przewodzą i utrzymują ciepło gorzej niż ceramika czy kamień. Po drugie w wyniku podgrzania mogą reagować kurczeniem się lub, przeciwnie, rozszerzaniem. Ale i to nie jest do końca prawda.

Olej do parkietu - czy warto? Sprawdź!

Gdzie stosować ogrzewanie podłogowe?

Osobami, które decydują się na ogrzewanie podłogowe, to posiadacze domów energooszczędnych, dobrze zaizolowanych.

[caption id="attachment_594" align="alignright" width="300"]deski-podlogowe-lite-drewno Przy wyborze drewna na podłogę sprawdź czy posiada wymagane atesty i wysoką jakość[/caption]

I właśnie w takich miejscach równie dobrze, co kafelki, sprawdzi się podłoga z drewna naturalnego. Powód jest prosty: mniejsze zapotrzebowanie na ciepło oznacza, że podłogówka nie musi być podkręcane do bardzo wysokich temperatur. A na to niektóre rodzaje drewna na podłogę na pewno mogłoby nie zareagować zbyt dobrze. A zatem dużo prościej mają mieszkańcy nowego budownictwa, które wznoszone jest z wykorzystaniem dużo bardziej energooszczędnych technologii niż przed laty. Współczynnik przenikania ciepła ścian nie powinien przekraczać 0,3W/m²K.

Pytanie zatem, jak mocno można podkręcić taką podłogówkę, gdy pod stopami mamy parkiet lub deski z drewna litego czy gotowe panele drewniane? Jeśli chodzi o sam komfort chodzenia po takiej powierzchni, to zapewni go temperatura nie przekraczająca 27 stopni. Z przyczyn materiałowych powinna ona jednak wynosić maksymalnie 25. Paradoksalnie jednak będzie to wymagało podwyższenia temperatury ogrzewania, ponieważ drewno (np. deski dębowe) charakteryzują się słabszą przenikalnością ciepła niż kafelki.

Drewniana podłoga w łazience? Tak to możliwe - przeczytaj nasz artykuł!

Jakie drewno do ogrzewania podłogowego?

Kryterium jest obciążenie cieplne podłogi, które obliczamy dzieląc obciążenie cieplne budynku* przez powierzchnię grzejną podłogi (w metrach kwadratowych). I tak: - dla OC > 100W/m² nie należy w ogóle stosować podłóg z drewna, - dla OC 50-100W/m² zaleca się deski wielowarstwowe, - w przypadku OC < 50W/m² może to być każdy rodzaj drewna podłogowego.

* Obciążenie cieplne budynku to wartość wyrażona w Watach, niezbędna do zapewnienia budynkowi komfortu cieplnego.