Jak czyścić białe listwy przypodłogowe?
Dobrze dobrana i wykonana listwa przypodłogowa jest bardzo istotnym elementem wykończenia wnętrza. Jedną z ich zalet jest to, że skutecznie zakrywają szpary między np. drewnianym parkietem, drewnianymi deskami podłogowymi a ścianą. Ale to nie wszystko. Pozwalają też na dokonanie przejścia między kolorami stykających się powierzchni. Wybór bardzo często pada na listwy w kolorze białym. Jednak o tym, czy to dobra decyzja, decyduje kilka czynników.
Czym się kierować, wybierając listwy przypodłogowe? Sprawdź!
Jak dobrać kolor listwy dekoracyjnej?
Podstawowa zasada aranżacji wnętrz mówi bowiem, by listwy miały barwę drzwi frontowych. To nic trudnego w przypadku wymienionych stylów: skandynawskiego, marynistycznego czy angielskiego. Tam ten sam kolor posiadają na ogół zarówno drzwi wejściowe, jak i pozostałe, a wraz z nimi także elementy wykończenia. Najczęściej jednak wybieramy listwy przypodłogowe białe, ponieważ czyni ona przestrzeń jaśniejszą oraz wzmaga efekt czystości. Oczywiście, o ile domownicy o nią dbają. A jak mają to robić w przypadku białych listew?
Lakiery i kleje do podłóg, jak wybrać? O tym przeczytasz w naszym artykule!
Jak dbać o czystość listew mdf?
[caption id="attachment_701" align="alignright" width="300"] Biały cokolik podłogowy o wysokości 10 cm[/caption]Jeśli są to listwy MDF (zarówno zwykłe, jak i ozdobne), ich czyszczenie jest banalnie proste. Stosowana w nich płyta pilśniowa to materiał odporny na wilgoć, który wystarczy przetrzeć morką ściereczką lub papierem. W ten sposób można usunąć nawet błoto pośniegowe czy zaschnięte plamy z jedzenia. Zwykły kurz usunie nawet odkurzacz, ale warto wybrać miękką końcówką, która nie porysuje powierzchni listwy. Warto dodać, że (wbrew intuicji) kurzu wcale nie widać na białym lakierze bardziej, niż na innych. Dzięki temu czyszczenie listew przypodłogowych jest jeszcze mniej czasochłonne, bo wystarczy odkurzyć je raz w tygodniu. Ciężej jest z zabrudzeniami, które wnikają w szczeliny. Jak im zapobiec?
Listwy MDF w nowoczesnym wnętrzu? Sprawdź, gdzie pasują!
Jakie listwy przypodłogowe wybrać?
Szpary między elementami łączenia lub między listwami a podłogą (w tańszych modelach), to zmora każdego niemal posiadacza wciskanych listew. Chociaż są łatwe w montażu, piasek oraz mokre zabrudzenia bardzo łatwo wnikają w takie szczeliny. Co więcej, czyszczenie może wymagać demontażu. Nie muszą o to martwić się posiadacze białych listew przypodłogowych montowanych tradycyjnie na klej. Szczeliny zabezpieczone są tam silikonem lub (w przypadku dolnej) specjalną uszczelką ABS. Jest to nie tylko bardziej higieniczne, ale też trwalsze i estetyczniejsze. Jeśli jednak z różnych względów ktoś woli wybrać to pierwsze rozwiązanie, sugerujemy wybór listew drewnianych, instalowanych z wykorzystaniem specjalnych klipsów montażowych.