Funkcjonalne szafki kuchenne – czym się kierować przy ich wyborze?

Spośród elementów wyposażenia kuchni w zasadzie równorzędne role odgrywają: sprzęty takie jak lodówka, kuchenka itd., stół i – rzecz oczywista – szafki kuchenne. Warto pochylić się na chwilę szczególnie nad ostatnim „składnikiem” wyposażenia pomieszczenia, w którym m.in. przygotowujemy posiłki. Jakie cechy powinny posiadać funkcjonalne szafki kuchenne? Odpowiedź na podobne pytanie jest złożona, dlatego warto poświęcić nieco więcej miejsca na jej sformułowanie.

Szafki kuchenne wiszące

Wchodząc do kuchni, najpierw dostrzegamy szafki wiszące. Trudno się temu dziwić – przecież są umieszczone dokładnie na wysokości naszych oczu. Dzięki podobnemu usytuowaniu tych elementów wyposażenia możemy z łatwością sięgać po naczynia, a także po produkty, które są nam potrzebne w trakcie przygotowywania posiłków. W przypadku mebli tego rodzaju liczy się jednak nie tylko funkcjonalność. Niemal takie samo znaczenie ma wygląd. Skoro szafki wiszące są pierwszym elementem wyposażenia, który dostrzegamy, powinny prezentować się jak najpiękniej. Drewniane meble w kuchni niemal zawsze wyglądają znakomicie – niezależnie od tego, czy tworzy się je z myślą o klasycznych, czy może jednak o nowoczesnych wnętrzach. Ich powierzchnia może być niemal surowa, naturalna, pokryta ledwie dostrzegalną warstwą impregnatu, jednak dużą popularnością cieszą się również meble lakierowane na wysoki połysk. Nałożenie warstwy lakieru nie oznacza jednak, że naturalna struktura drewna musi zostać zakryta. Czasami słoje są dość dobrze widoczne, co wywołuje znakomity efekt. Dzięki wiszącym szafkom kuchennym możemy optymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką dysponujemy. W niewielkich pomieszczeniach obecność mebli, które dotykają sufitu, sprawia, że możemy sprytnie ukryć wszystkie niezbędne sprzęty oraz produkty spożywcze. Jeśli stworzymy dobry projekt, zyskamy nawet miejsce na gromadzenie zapasów – zapraw, konfitur, puszek itd. Szafki wiszące możemy przymocować nie tylko do ściany, ale i do sufitu. Takie rozwiązanie prezentuje się niekonwencjonalnie, co stanowi jego dodatkowy atut. Możemy zastosować je pomiędzy kuchnią a jadalnią. Zamontowanie podwójnych drzwiczek sprawi, że zyskamy dostęp do ich zawartości z obydwu stron.

Szafki kuchenne stojące

Kuchenne szafki stojące to elementy wyposażenia, w których możemy nie tylko przechowywać przedmioty. To właśnie do nich przymocowuje się blaty, ułatwiające, a właściwie umożliwiające nam wykonywanie czynności, takich jak szatkowanie, mieszanie, ustawianie i przestawianie misek, talerzy, szklanek itd. Tak jak w przypadku mebli wiszących, wybierając szafki stojące, warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Ostrożny i rozważny dobór jest szczególnie ważny, gdy rezygnujemy z szafek umieszczonych na wysokości oczu. Możemy zdecydować się na takie działanie, jeśli nasza kuchnia jest otwarta, przez co w pewnym sensie stanowi część salonu. W takich okolicznościach brak elementów przymocowanych do ściany pozwala ocalić odrobinę przestrzeni, a przede wszystkim sprawia, że różnice występujące pomiędzy salonem a kuchnią stają się mniej widoczne. Szafki kuchenne stojące aktualnie odgrywają jeszcze ważniejszą rolę niż wiszące, z których w modernistycznych i minimalistycznych aranżacjach można dość łatwo zrezygnować.

Szafki kuchenne narożne

Szafki montowane na rogach to znaczna i oczywista oszczędność przestrzeni. Dość często przechowuje się w nich duże elementy, takie jak na przykład garnki, misy czy wielkie formy do ciast. Obecność podobnych mebli jest szczególnie pożądana w kuchniach otwartych, połączonych z salonem. W takich pomieszczeniach meble ustawia się na kształt litery „u” albo raczej w trzech liniach prostych, które są ze sobą połączone. Kuchenne narożniki mogą okazać się niezwykle funkcjonalne, szczególnie gdy są wyposażone w półki lub w specjalny system montowania szuflad. Na blacie takich szafek stojących często montuje się zlewozmywak o kształcie dopasowanym do mebla. Zastosowanie takiego rozwiązania jest dość kosztowne, jednak efekty mogą zachwycać i wywoływać zdziwienie. Zagospodarowanie narożników kuchennych to trudne i raczej niewdzięczne zadanie, jednak montaż szafek narożnych może przyczynić się do tego, że zrealizujemy je z sukcesem. Wybierając szafki kuchenne, warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, oczywiście uwzględniwszy przy tym możliwości, jakimi dysponujemy. Inne kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, to styl, zgodnie z założeniami którego wykonane są meble. Te nowoczesne będą dość znacznie różnić się od tradycyjnych. Określmy także, jaki rodzaj i układ szafek, półek oraz szuflad nas satysfakcjonuje. Do wyboru mamy szafki wiszące, stojące oraz narożne – możemy oczywiście umieścić w naszej kuchni wszystkie rodzaje. Istnieje właściwie niezliczona ilość możliwości w zakresie wyboru mebli kuchennych. Jeśli najważniejsza jest dla nas trwałość i piękny wygląd, postawny na modele wykonane z litego drewna. Ich obecność wywiera znakomity wpływ na estetykę i funkcjonalność każdego pomieszczenia, a w szczególności kuchni.