Jak dobrać płytki do parkietu?
Drewniany parkiet to rozwiązanie bardzo klasyczne, kojarzące się raczej z tradycyjnym wystrojem wnętrz. Trudno się temu dziwić. Składające się z wielu identycznych, poukładanych w doskonałym porządku elementów podłoże daje wrażenie stabilności oraz solidności. Czy jednak taka drewniana podłoga musi być czymś staromodnym i nudnym? Absolutnie nie! Parkiet czy deski podłogowe świetnie sprawdzają się także w nowocześnie urządzonych mieszkaniach, gdzie tonują akcenty i kontrasty. Coraz częściej łączy się ją również z ceramiką, co daje niebanalny efekt i zupełnie odmienia charakter parkietu z drewna naturalnego.
Czy deski podłogowe w łazience to dobre rozwiązanie? Sprawdź!
Parkiet czy płytki w salonie?
A czemu nie jedno i drugie? Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie tam, gdzie salon połączony jest z aneksem kuchennym. W części wyłożonej płytkami przygotowywane są wtedy dania, a tam, gdzie znajduje się drewniana podłoga, przyjmowani są goście i wspólnie konsumuje się posiłki. Ale równie dobrze można dokonać takiego połączenia w jednolitym, zamkniętym pomieszczeniu. Ilość pomysłów na zrobienie tego jest nieograniczona i jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta. Dla tych, którzy jeszcze nie wierzą, że parkiet i płytki w salonie mogą tworzyć zgrany zespół, podsuwamy kilka inspiracji.
Jednorodna podłoga – kafelki oraz finishparkiet w zbliżonych barwach, przecięte akcentującą listwą w miejscu łączenia. To układ, który przełamuje schemat, ale zadowoli także wnętrzarskich konserwatystów.
Różne tonacje koloru drewna– ten sam kolor, ale różne tonacje posadzek. Sprawdzi się w przypadku dużych salonów z wydzielonymi sferami komfortu oraz pracy.
Przeciwieństwa się przyciągają – wyrazisty, kontrastujący z jednolitym parkietem wzór kafelków. To doskonałe rozwiązanie w pełnym kolorów mieszkaniu w stylu vintage.
Listwy przypodłogowe, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w naszym artykule!
Dylatacja posadzki - co to jest?
Łącząc różne rodzaje posadek nie wolno zapomnieć o wykonaniu odpowiednich dylatacji. Są to szczeliny, które zapewniają podłożu właściwą pracę podczas różnych temperatur, wilgotności, nacisku itd. Ze względu na dużą chłonność wilgoci, najmniej stabilne są lite podłogi drewniane. Jednak nieodwracalne zmiany w postaci pękania najłatwiej zobaczyć na płytkach. By temu zapobiec, szczeliny dylatacyjne powinny być umieszczone w miejscu łączenia posadzek, ale też po obwodzie.
Olej do parkietu, czy warto stosować? Sprawdź!