Bieg i kształt schodów na poddasze
Schody na poddasze – czym się kierować, wykonując projekt?
Najważniejsza kwestia to odpowiednie usytuowanie schodów. W niewielkich, parterowych domkach z poddaszem, warto umieścić je w pobliżu drzwi wejściowych. Wówczas zmniejszymy nieco metraż przedpokoju, jednak inne pomieszczenia „nie ucierpią”. Schody powinny być na tyle szerokie i wygodne, na ile to możliwe. Wąskie i strome stopnie stanowią duże zagrożenie – upadki bywają dość bolesne, dlatego zdecydowanie lepiej ich unikać.Bieg schodów na poddasze
Możemy zdecydować się na stosunkowo szerokie schody zabiegowe lub dwubiegowe – jedne nieco węższe, inne zdecydowanie szersze albo raczej podwójnie szerokie. Kolejna spośród dostępnych opcji to schody spiralne.- Schody zabiegowe – ich bieg jest przerywany stopniami zabiegowymi. W związku z tym szerokość różnicuje się w zależności od miejsca. Stosunek biegu schodów może zmieniać się nawet kilkakrotnie, jeśli pozwala na to wielkość i rozkład powierzchni.
- Schody dwubiegowe – ich bieg podzielony jest na dwie części. Podziału dokonuje się za pośrednictwem spocznika. Taka konstrukcja znakomicie sprawdza się w domach, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze bądź chore. Dzięki obecności spocznika można zatrzymać się i przez chwilę odpoczywać, by następnie kontynuować marsz pod górę.
- Schody spiralne gotowe – stopnie opierają się najczęściej na słupie nośnym wykonanym ze stali bądź z aluminium. Tego rodzaju schody tworzy się zazwyczaj na planie koła, w związku z czym zajmują niewiele miejsca. To sprawia, że często pojawiają się w małych domkach lub w mieszkaniach dwupoziomowych, szczególnie tych nowocześnie urządzonych.