Barierki i poręcze na schody – na co zwrócić uwagę?

Bezpieczna i komfortowa eksploatacja schodów wymaga obecności poręczy. Barierki schodowe mogą okazać się nie tylko funkcjonalnym, ale także pięknym dodatkiem, który sprawia, że schody prezentują się jeszcze korzystniej. Największą popularnością zdają się cieszyć balustrady drewniane, które wyglądają najbardziej domowo. Dzięki temu ocieplają wnętrze salonu lub przedpokoju, a to przecież ważny aspekt. W modernistycznych aranżacjach pojawiają się także balustrady ze szkła lub metalu. Czasami barierki nie występują w ogóle. Czy to dobrze? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, pozostając w zgodzie z własnymi oczekiwaniami i gustem.

Poręcze drewniane

Masywne, majestatyczne schody, które prowadzą na kolejne piętro – taki widok nie należy do rzadkości w domach urządzonych zgodnie z założeniami stylu klasycznego. Drewniane poręcze mają niepowtarzalny styl i niezwykły charakter – trudno się nimi nie zachwycić. Bardzo często są misternie rzeźbione. Wykonawca musiał napracować się nad osiągnięciem zamierzonego efektu, ponieważ obróbka twardego drewna, z którego przeważnie wykonuje się schody, nie jest łatwa. Drewniane poręcze nie muszą jednak prezentować się wyłącznie tradycyjnie, przywodząc na myśl wnętrze angielskich domów rodem z epoki wiktoriańskiej. W nowoczesnych aranżacjach występują nierzadko, przybrawszy zdumiewające, a wręcz futurystyczne formy. Takie eksperymenty mogą prowadzić tylko ludzie wyraziści, odważni, którzy nie boją się szokować. Odrobina wnętrzarskiego szaleństwa nie zaszkodzi także osobom nieco bardziej zdystansowanym, które lubią bawić się formą.

Barierki na schody – nowoczesne wnętrza

W modernistycznej aranżacji barierka na schody może wystąpić w wydaniu jeszcze mniej klasycznym niż drewno, nawet fantazyjnie powyginane. Współcześnie balustrady wykonuje się również z metalu bądź szkła albo też z ich efektownych połączeń. Niektóre rodzaje schodów wręcz wykluczają montaż poręczy, a właściciele dość ochoczo rezygnują z tego elementu. Czy słusznie? Decyzję należy pozostawić im. Każdy bowiem doskonale wie, jakie rozwiązania chce wprowadzić w swoim domu. Barierki schodowe w nowoczesnych wnętrzach można, a nawet powinno się dość dowolnie modyfikować, puszczając wodze fantazji. Chodzi tutaj nie tylko o kształt, ale również o kolorystykę. Czasami warto zrezygnować z klasycznej czerni, bieli, brązu czy chromu na rzecz nieco bardziej niekonwencjonalnych rozwiązań.

Jak wybrać poręcz?

O tym czy w ogóle, a jeśli tak, to jaką poręcz wybrać, zadecydujmy sami. Najlepiej znamy własne potrzeby oraz gust i wiemy, czego oczekujemy od przestrzeni, w której mamy funkcjonować na co dzień. Podejmując decyzję, postarajmy się jednak rozważyć kilka zasadniczych kwestii. Pierwsza z nich to bezpieczeństwo. Balustrada umożliwia nam utrzymanie równowagi, gdy na przykład potkniemy się na schodach. Szczególne znaczenie zyskuje wówczas, gdy w naszym domu mieszkają dzieci lub osoby starsze. Koordynacja ruchowa, zarówno w wieku dziecięcym, jak i starczym, jest dość słaba, dlatego nietrudno o upadek. Poręcz nie tylko chroni, ale również ułatwia „wspinaczkę” do góry. Małe dziecko, pokonując schody na swoich niepewnych nóżkach, potrzebuje czegoś, za co mogłoby chwycić. Starsi i chorzy ludzie szybko się męczą, w związku z czym muszą często wypoczywać. Nie zaszkodzi także, gdy pomogą sobie w zdobywaniu kolejnych stopni, wykorzystując siłę dłoni i podciągając się na poręczy. Podjęcie konkretnych decyzji w zakresie wyboru poręczy do wnętrza własnego domu, jest uzależnione od wielu czynników, pośród których największą rolę odgrywają potrzeby i gusta domowników – obecnych oraz tych, którzy pojawią się w przyszłości. Jeśli planujemy rychłe powiększenie rodziny, wybór klatki schodowej pozbawionej balustrady może okazać się dość ryzykowny i mało praktyczny.  Kolejną kwestią, której warto poświęcić nieco uwagi, jest materiał, z jakiego wykonane zostaną schody. W tym względzie prym wiedzie drewno – twarde i niezwykle wytrzymałe (dąb, jesion, mahoń oraz inne gatunki egzotyczne), a także piękne. Barierka powinna stanowić ich część – przynajmniej jeśli chodzi o stylistykę. Ten element może stanowić interesujący i wyrazisty rys w projekcie, szczególnie gdy zamierzamy poeksperymentować z kolorystyką. Barierki i poręcze schodowe to bardzo ważne elementy wystroju, szczególnie jeśli chcemy, aby w naszym domu piękno harmonijnie łączyło się z funkcjonalnością. Musimy jednak uświadomić sobie, że nie wszystkie schody mogą występować z barierkami. Najnowocześniejsze konstrukcje funkcjonują raczej samodzielnie, co w dużej mierze decyduje o ich uroku. Gdy stwierdzimy, że nie wyobrażamy sobie schodów bez poręczy, zanim dokonamy wyboru, postarajmy się rozważyć poszczególne propozycje, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Najważniejsze spośród nich to jakość materiałów oraz dbałość wykonania. Cena także ma znaczenie, jednak warto uświadomić sobie, że w zasadzie niemożliwe jest „zakupienie” wysokiej jakości w niskiej cenie. Im wcześniej sobie to uświadomimy, tym lepiej będzie nam się żyło we własnym, znakomicie wyposażonym domu.