Zamawiamy listwy podłogowe. Na co zwrócić uwagę?
Wykończenie pomieszczeń listwami przypodłogowymi nie kończy się jedynie na wyborze wzoru, który przypadł nam do gustu. Jest wiele szczegółów, o których nie możemy zapomnieć, jeśli chcemy, aby nasze wnętrza były wykończone w sposób estetyczny i profesjonalny.
Poniżej znajdziecie mały przewodnik pt "Jak zamawiać listwy przypodłogowe"
Jaka grubość listwy?
Wybierając grubość listwy przypodłogowej należy zwrócić uwagę na dwa aspekty:
1. Szczelina dylatacyjna Powinna być pozostawiona przy ścianie przez fachowców, którzy układają parkiet, terakotę czy gres. W przypadku podłogi drewnianej, szczelina jest istotna ze względu na tendencję drewna do “pracy”, ma to związek ze skurczem i pęcznieniem, co jest nieodzownym elementem drewna. Listwa musi mieć odpowiednią grubość, aby z łatwością mogła przykryć szczelinę dylatacyjną. Warto zmierzyć szczelinę w kilku miejscach, gdyż nie zawsze ma ona tę samą szerokość. 2. Opaski drzwiowe tzw. ościeżnice Listwa przypodłogowa nie może być grubsza od opaski drzwiowej, gdyż spotkamy się z efektem widocznego surowego MDF-u, co nie będzie wyglądało estetycznie i profesjonalnie. Jeżeli jednak nie mamy wyjścia i musimy kupić listwę grubszą niż opaski drzwiowe, będziemy musieli zmierzyć się z takim problemem: [caption id="attachment_480" align="alignnone" width="600"] Listwa przypodłogowa grubsza od opaski drzwiowej[/caption]Zakończenia listew lakierowanych MDF
Aby uniknąć nieestetycznych zakończeń listwy przy opasce drzwiowej/ościeżnicy należy zamówić listwy z zakończeniami. Poniżej pokazane zostały 3 możliwe zakończenia listwy: 45 i 90 stopni oraz o profilu listwy. Profesjonalne zakończenia wykorzystujemy w miejscach, gdzie będzie widoczny przekrój listwy. Najczęściej są to miejsca, w których listwa jest widoczna od czoła, np. przy opasce drzwiowej.Dostępne są 3 rodzaje gotowych zakończeń listew mdf:
[caption id="" align="aligncenter" width="642"] Zakończenie o profilu listwy[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="639"] Zakończenie cięte na 90 stopni[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="637"] Zakończenie cięte na 45 stopni[/caption]Listwy przypodłogowe przy drzwiach balkonowych / szafach
Listwy cieniowane są rewelacyjnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie standardowa listwa nie będzie mogła się zmieścić ze względu na otwierające się drzwi np. balkonowe, drzwi szafy itp.
[caption id="" align="alignnone" width="977"] Cieniowanie listwy (prawe) przy drzwiach balkonowych[/caption]Cieniowania w listwie wykonuje się w listwach, na określonym odcinku i według potrzeb.
W tym przypadku dół listwy nie jest cieniowany. Takie rozwiązanie jest bardziej estetyczne i powinniśmy je zastosować w momencie, kiedy wybrana przez nas grubość cieniowania nie przykryłaby szczeliny dylatacyjnej. Możemy również zastosować powyższe rozwiązanie, kiedy wysokość zawiasu nie kończy się przy samej podłodze. Gotowe cieniowanie w listwie jest odcinane podczas montażu (zobacz jak zamontować listwy przypodłogowe), a pozostała część listwy wykorzystywana na pozostałych odcinkach ściany.
Narożniki o profilu listwy
Narożniki do listew MDF są elementem, który możemy wykorzystać podczas montażu z dwóch powodów:
-
Miejsca narożne są najbardziej narażone na uszkodzenia, aby cieszyć się jak najdłużej pięknymi listwami, możemy zastosować wymienne narożniki, które nie wymagają demontażu listew. Tak więc, jeśli róg naszej listwy zostanie uszkodzony, wystarczy zamówić nowy narożnik i zwyczajnie go wymienić.
-
Gotowe listwy są zakończone pod kątem 90 stopni. Zazwyczaj podczas montażu łączymy listwy, docinając je pod kątem 45 stopni, również w miejscach narożnych, należy pamiętać, że podczas tego typu montażu musimy być zaopatrzeni w ostrą piłę kątową. Nie dysponując piłą kątową, w miejscach narożnych możemy ułatwić sobie montaż używając narożników. Pozwolą nam one na łączenie listew bez konieczności jej przycinania.
Możemy skorzystać z narożników wewnętrznych i zewnętrznych:
-
dużych (narożniki ozdobne) o profilu listwy. Są o 2 mm grubsze i wyższe niż sama listwa.
-
małych (narożniki dopasowane) - o profilu listwy. Są tej samej grubości i wysokości co listwa
-
uniwersalne słupki narożne. Są o 2 mm grubsze i wyższe niż sama listwa.
Listwy przypodłogowe gięte (po łuku i kolumny)
W niektórych pomieszczeniach ściany wymagają zamontowania tak zwanych listew giętych po łuku. Są to miejsca, gdzie niemożliwe byłoby zastosowanie prostej listwy. Dzięki temu, że każda listwa po łuku jest zawsze wykonywana indywidualnie, na etapie montażu można dopasować ją idealnie do ściany.
[caption id="attachment_490" align="aligncenter" width="549"] Lakierowana listwa mdf po łuku[/caption] [caption id="attachment_489" align="aligncenter" width="561"] Cokół przypodłogowy mdf dopasowany do kształtu kolumny[/caption]Listwy po łuku mogą być wykonane w dowolnym kształcie, wysokości i o dowolnym profilu.
Kontakty elektryczne w listwie
Kolejnym ważnym elementem, o którym często zapominamy wybierając listwy przypodłogowe są miejsca, w których będzie biegła listwa i zamontowany tam jednocześnie kontakt elektryczny. Nie musimy się jednak martwić, gdyż do naszej dyspozycji przygotowane zostały otwory na kontakty elektryczne w listwie, dopasowane profilem listwy o dowolnej wysokości i liczbie otworów.
[caption id="attachment_492" align="aligncenter" width="503"] Kontakty elektryczne w listwie podłogowej[/caption]