Parkiet na ogrzewanie podłogowe

Forum Parkiet.pl Fora Ogrzewanie podłogowe Parkiet na ogrzewanie podłogowe

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 29)
 • Autor
  Wpisy
 • #68182
  r.c.
  Członek

  Właśnie się buduję i mam zamiar zainstalować ogrzewanie podłogowe w całym domu. Marzy mi się podłoga drewniana i stąd moje pytanie: jaki rodzaj drewna zaleca się przy ogrzewaniu podłogowym?

  #69273
  marxx
  Członek

  Lite drewno na ogrzewaniu podłogowym stwarza zbyt duży opór cieplny i przez to obniża skuteczność i ekonomiczność ogrzewania. Na ogrzewanie podłogowe najlepiej jest położyć parkiet warstwowy (np. Finishparkiet). To nie jest tylko moja opinia – można na ten temat dużo znaleźć w sieci. 

  #69274
  Milena
  Członek

  Jeżeli już wybierać lity parkiet przy ogrzewaniu tego typu to należy wybrać drewno o małym współczynniku paczenia. Takie właściwości mają gatunki drewna takie jak merbau, jatoba, iroko czy doussie oraz krajowe, takie jak akacja czy dąb. Chodzi o to aby drewno nie pracowało za bardzo pod wpływem zmiany temperatury i nie powstawały szczeliny pomiędzy klepkami. Ważna jest też grubość klepek – nie więcej niż 14 mm, w przeciwnym razie będą stwarzać zbyt duży opór cieplny. Polecam zapoznać się z tym artykułem viewtopic.php?t=77

  #69275
  r.c.
  Członek

  Dzęki za odpowiedz :) A jak to jest z wykończeniem parkietu? Czy jest różnica pomiędzy lakierem a olejem? Bardziej mi się podoba olej, ale jeśli lakier bardziej wskazany to polakieruje.

  #69276
  Milena
  Członek

  Fachman ma racje. Parkiet za dobrze izoluje ciepło i przez to nie całe ciepło przechodzi przez podłogę i są straty. Jeżeli jednak chcesz lite drewno to można zastosować cieńsze klepki – np. lamparkiet albo mozajkę przemysłową (max 14mm grubości) albo właśnie panele warstwowe. Jeżeli chodzi o wykończenie to zawsze polecam klientom olejowanie podłogi. Chodzi przede wszystkim o to, że gdy drewno zapracuje pod wpływem ciepła/zmiany wilgotności to nie widać tak bardzo szczelin (tak jak w przypadku podłogi lakierowanej gdzie lakier po prostu pęka na łączeniach).

  #69277
  Radoslaw
  Członek

  Ja mam podłogę z akacji parzonej. Parkieciarz mi doradził olejowanie, że niby lepsze do podłogówki. Nie protestowałam bo i tak chciałem olejowaną :) Pozdrawiam

  #69278
  maciejr3
  Członek

  Ja miałam ten sam problem i parkieciarz wytłumaczył mi, że najbezpieczniej jest zaolejować podłogę. Wtedy kanty sąsiadujących klepek się nie sklejają i mogą swobodnie pracować. Jeżeli zalakierujesz to wtedy powierzchnia może pękać a szczeliny będą bardziej widocznie – czyli generalnie olejowana podłoga. U nas się sprawdza już 2 sezon :)

  #69279
  r.c.
  Członek

  A co powiecie na deski warstwowe? Znajomy poleca Finishparkiet, ale nie jest specjalistą więc wolę zapytać :)

  #69280
  karola
  Członek

  Ja też mam ogrzewanie podłogowe i parkiet kupiłam w salonie parkieciarskim. Sprzedawca polecił mi są parkiet warstwowy (finishparkiet). Jestem zadowolona, ale zobaczymy jak z trwałością bo to pierwszy sezon :) Pozdrowienia.

  #69281
  annika
  Członek

  Na ogrzewanie podłogowe najlepiej kupić drewno do tego przystosowane. Producenci zawsze (zazwyczaj) podają informację czy dany rodzaj parkietu jest dostosowany do ogrzewania podłogowego. Wtedy masz pewność że to dobry wybór no i dostajesz gwarancję.

  #69282
  mikaela
  Członek

  Ja się orientowałem w tym temacie. Podobno dobre jest drewno egzotyczne, bo dobrze reaguje na zmiany temperatury i wilgotności. Tak mi sprzedawca w voxie tłumaczył.Podłógówkę chcę montować, bo mieszkanie jest w kamienicy , do tej pory ogrzewane było piecem na grzałki.

  #69283
  marxx
  Członek

  To prawda odnośnie podłóg warstwowych. Jest to dobre o tyle, że pomiędzy warstwami drewno się krzyżuje i to ogranicza pracę drewna. Warto jednak poszukać opinii na temat danej podłogi bo sa różni producenci (różna jakość) a jak jest kiepska jakość to częste zmiany temperatury mogą doprowadzić do rozwarstwienia i trzeba wtedy wymienić całą podłogę.

  #69284
  serene13
  Członek

  Ja też mam w planie aby zrobić w domu ogrzewanie podłogowe z podłogą drewnianą. Wiecie może jakie są różnice w cenie między litymi deskami a warstwowymi?

  #69285
  mikolaj
  Członek

  Ja tez słyszałam gdzieś, że drewno egzotyczne. Podobno jest trwałe, utrzymuje ciepło i ładnie się prezentuje

  #69286
  Pomarancza
  Członek

  Ja chciałam mieć drewnianą podłogę ale bałam się, że ogrzewanie podłogowe ją zniszczy i postawiłam na płytki. Nawet nie wiecie jak teraz żałuję…

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 29)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.