Lakier czy olej? Jak zabezpieczyć parkiet?

Forum Parkiet.pl Fora Cyklinowanie parkietu, renowacja i konserwacja podłogi drewnianej Lakier czy olej? Jak zabezpieczyć parkiet?

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 36)
 • Autor
  Wpisy
 • #68193
  karinos83
  Członek

  Witam. Co polecacie do zabezpieczenia parkietu, olej czy lakier? Chciałbym aby barwa drewna była dobrze widoczna ale zależy mi też na trwałości.

  #69579
  Adrian
  Członek

  U mnie wszystkie podłogi drewniane są lakierowane. Po kilku latach użytkowania nie widać na podłodze żadnych rys ani wgnieceń.

  #69580
  Karina
  Członek

  Ja też posiadam podłogę lakierowaną i jestem bardzo zadowolona. Nawet przy dwójce dzieci podłoga spisuję się bardzo dobrze i przede wszystkim nie wymaga dużego nakładu pracy w przeciwieństwie do podłóg olejowanych.

  #69581
  pantea
  Członek

  To fakt, podłoga olejowana wymaga większej uwagi, szczególnie na początku użytkowania. Trzeba czyścić ją specjalnymi preparatami i polerować.

  #69582
  jurajka
  Członek

  Mam w domu podłogę olejowaną i w dniu dzisiejszym mogę stwierdzić, że był to dobry wybór. Oczywiście na początku byłam zła, bo faktycznie co miesiąc musiałam dopieszczać podłogę ale teraz uważam, że było warto. Podłoga ma naturalny wygląd i przede wszystkim się nie „świeci” jak w przypadku lakierowanej podłogi. Nawet przy jakimś uszkodzeniu nie ma problemu z miejscową naprawą.

  #69583
  marxx
  Członek

  W tym temacie zdania są podzielone. Przy decyzji czy wybrać podłogę lakierowaną czy olejowaną należy przede wszystkim kierować się efektem jaki chce się uzyskać, a także gdzie dana podłoga ma się znajdować. W miejscach narażonych na dużą eksploatacje lepiej jest wybrać lakier.

  #69584
  maciejr3
  Członek

  Według mnie podłoga lakierowana jest tysiąc razy lepsza. Nie wymaga pielęgnacji, wystarczy przetrzeć podłogę wilgotną szmatką żeby utrzymać ją w czystości, a jakiekolwiek renowacje są potrzebne dopiero po 5-6 latach. Tak mówiła przynajmniej moja znajoma, która ma olejowaną deskę dębową w salonie już 3 rok. Dobrym wyborem jest deska z litego drewna bo możesz ją wielokrotnie cyklinować. Jeżeli jednak masz zamiar położyć podłogę na ogrzewaniu podłogowym to wybierz deskę warstwową. Zobacz co mówią na ten temat tutaj viewtopic.php?t=77
  Pozdrawiam

  #69585
  pantea
  Członek

  My mamy lakierowany parkiet dębowy. Moja żona myje go dobrze wyciśniętym mopem i to wystarczy aby podłoga wyglądała tak samo jak zaraz po położeniu.

  #69586
  Karina
  Członek

  U nas przy wyborze podłogi najważniejszą kwestią była pielęgnacja i utrzymanie. Zależało mi, żebym nie musiała tracić czasu na bieganiu ze szmatką i polerowaniu podłogi. Wybraliśmy lakierowany parkiet dębowy i jesteśmy zadowoleni. Podłoga jest już 3 rok a wygląda prawie jak nowa :)

  #69587
  karinos83
  Członek

  Dzięki za pomoc i wasze odpowiedzi :) Mam jeszcze jedno pytanko, jakie zabezpieczenie podłogi jest lepsze w przypadku, gdy ma się w domu psa? Jest jakaś różnica między olejem a lakierem?

  #69588
  jurajka
  Członek

  W przypadku parkietu olejowanego, miejscowe uszkodzenie będzie możliwe do naprawienia. w przypadku podłogi lakierowanej konieczne będzie zeszlifowanie i polakierowanie całej powierzchni, jednak przy psie uszkodzenia nie powinny być, aż takie drastyczne ;)

  #69589
  mikolaj
  Członek

  My zabezpieczaliśmy nasz parkiet lakierem i od 2 lat prawie się nie zniszczył. Co prawda pokój nie jest zbyt użytkowany, ale nie widać np rys od krzesełka na kółkach :)

  #69590
  marxx
  Członek

  W takim przypadku lepiej zdecydować się na podłogę zabezpieczoną już przez producenta, gotową do ułożenia. Taka podłoga będzie bardziej odporna na kontakt z pazurami niż podłogi zabezpieczane dopiero po ułożeniu, gdyż lakier utwardzany jest promieniami UV. Dobrym rozwiązaniem jest też olej. Na olejowanej podłodze rysy są znacznie mniej widoczne, dodatkowo olejowane drewno ma zdolność do samozabliźniania, a w razie potrzeby na takiej podłodze można dokonać miejscowych napraw.

  #69591
  Karina
  Członek

  Sądzę, że nie ma co gdybać, ale zawsze pytać w firmie parkieciarskiej i patrzeć na zalecenia producenta.

  #69592
  pantea
  Członek

  Jeśli chodzi o psa, to znów powołam się na moje doświadczenie. Psa co prawda nie mam, ale mam dwa koty. Specyfika sierści nieco inna (o innych uszkodzeniach nie wspomnę ;), ale podłoga lakierowana wydaje mi się tu być jak najbardziej trafiona.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 36)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.