Podkład podłogowy – jaki wybrać i jak położyć?

Forum Parkiet.pl Fora Podłogi drewniane, wybór podłogi z drewna, rodzaje i montaż Podkład podłogowy – jaki wybrać i jak położyć?

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 24)
 • Autor
  Wpisy
 • #68197
  Tomasz
  Członek

  Hej, czy może mi ktoś udzielić jakiś rad w kwestii podkładu podłogowego? Chodzi mi przede wszystkim o to jak powinien być prawidłowo położony, na co zwracać uwagę? Jak długo trzeba czekać aż wyschnie podłoga? jak odpowiednio dobrać podkład do podłoża? Mam zamiar położyć w salonie parkiet i słyszałem że pod podłogę drewnianą podkład musi być inny niż np pod gres. Z góry dzięki za rady. Pozdrawiam

  #69645
  marxx
  Członek

  Zwracać uwagę należy na wiele rzeczy. Bardzo ważny jest parametr wytrzymałości, ważny jest też rodzaj spoiwa. Czekać trzeba ok. tygodnia do dwóch, jeśli zastosowany był podkład szybkowiążacy, jeśli użyjemy podkładu tradycyjnego – nawet do trzech miesięcy. Na podłożu betonowym, które jest suche i stabilne można stosować podkład zespolony, który łączy się ściśle i równomiernie z podłożem. W przypadku podłoża słabego lub takiego, które nie gwarantuje właściwej przyczepności, zaleca się stosować podkłady na warstwie oddzielającej.

  #69646
  karinos83
  Członek

  Ja niestety miałem nieprzyjemną przygodę z podkładem, po położeniu pylił się i kruszył – trzeba było poprawiać Musieliśmy wzmocnić podkład przez zagruntowanie i wylanie masy samopoziomującej. Teraz już wiem, że trzeba patrzeć na wygląd – jeśli będzie silnie związany ze spoiwem, nie powinno się nic takiego dziać

  #69647
  Tomasz
  Członek

  ok. dzięki, a możesz powiedzieć jeszcze czym się kierować podczas wyboru takiego podkładu? Jakie w ogóle są różnice między podkładami? jaki rodzaj spoiwa będzie najlepszy?

  #69648
  jedrzej
  Członek

  cześć, ja również jestem zainteresowany tym tematem. Czy możecie powiedzieć coś o spoiwie anhydrytowym?

  #69649
  marxx
  Członek

  Najbardziej trwały jest podkład cementowy. Podkłady anhydrytowe, a także gipsowe należą do tych mniej trwałych. Wszystko zależy od rodzaju podłogi. Jeśli będzie to parkiet, to najlepiej sprawdzi się podkład cementowy. Raz, że jest najbardziej trwały, a dwa, podkład gipsowy oraz anhydrytowy nie nadaje się pod posadzki drewniane.

  #69650
  jedrzej
  Członek

  Mam już trochę wiedzy w tym temacie i zastanawiam się nad samodzielnym położeniem takiego podkładu. Czy jest to bardzo skomplikowane? Będą potrzebne jakieś specjalistyczne narzędzia? Jeśli tak to jakie?

  #69651
  marxx
  Członek

  jak we wszystkim – najlepiej taką robotę zostawić dla fachowca. Ale jeśli jesteś odważny, to radzę skorzystać z podkładu samopoziomującego. Te wylewane tradycyjną metodą rozprowadzania masy, bez doświadczenia lepiej nie dotykać

  #69652
  karinos83
  Członek

  A jak się m sprawa z pomiarem wilgotności? Wyszukałem jakieś informacje, ale różnią się one od siebie… Czy jest jakiś sprawdzony sposób, żeby sprawdzić czy wylewka jest równo położona? jak ją mierzyć?

  #69653
  marxx
  Członek

  Przyjmuje się, że optymalne wyniki takich pomiarów to 2% (metodą CM) w przypadku podkładu cementowego i 1,8% przy ogrzewaniu podłogowym. Przyjmuje się, że wszelkie niedoskonałości w tym względzie nie mogą być większe niż 3 mm na każdy metr, biorąc zaś pod uwagę długość pomieszczenia margines tolerancji wynosi od 5 do 8 milimetrów. W przypadku nierówności są dwie opcje: zabieg szlifowania lub dodatkowa wylewka samopoziomująca. No chyba, że zdecydujemy się na tańszą wersję – wyrównanie płytami OSB, nie należy ich stosować przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na właściwości termoizolacyjne.

  #69654
  Tomasz
  Członek

  Dzięki za informacje, bardzo pomocni jesteście :) mam jeszcze jedno pytanie: jaka powinna być grubość podkładu? Słyszałem, że nie ma jednej miary, to prawda?

  #69655
  Tomasz
  Członek

  Dzięki za informacje, bardzo pomocni jesteście :) mam jeszcze jedno pytanie: jaka powinna być grubość podkładu? Słyszałem, że nie ma jednej miary, to prawda?

  #69656
  jedrzej
  Członek

  Z tego co mi wiadomo, to podkład zespolony z podłożem nie może być cieńszy niż 2,5 cm, przy podkładzie z warstwą oddzielającą podkład musi mieć więcej niż 3, 5 cm. Nie są to jednak potwierdzone informacje

  #69657
  marxx
  Członek

  Zgadza się. Mamy jeszcze podkład na ogrzewaniu podłogowym, który musi mieć 2,5 cm grubości powyżej elementów grzejnych oraz podkład pływający – co najmniej 4 cm

  #69658
  Tomasz
  Członek

  Czy konieczne jest gruntowanie na sam koniec? Jak dobrać najlepszy grunt?

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 24)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.