Parkiet lamelowy (lamparkiet) opinie?

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 41)
 • Autor
  Wpisy
 • #68189
  stokrota
  Członek

  Witam wszystkich. Trafiłam tutaj jako kompletny laik, dlatego proszę o jasne odpowiedzi, bo naprawdę nie znam się na rzeczy. Szukam pomysłu na aranżację podłogi w drewnie, od lat bardzo podobają mi się parkiety, ale wiem, że to jednak droga inwestycja. Słyszałam już z różnych źródeł, ze dobrym rozwiązaniem (i tanim) jest lamparkiet, że jest inaczej zbudowany, ale pewnie i mniej trwały. Chętnie usłyszę wasze uwagi w tym względzie.

  #69462
  marxx
  Członek

  [attachment=0:l6ia6v20]tradycyjne parkiety drewniane – grubosc warstwy uzytkowej.jpg[/attachment:l6ia6v20]Parkiet lamelowy różni się od parkietu tradycyjnego tym że deszczułki są połączone ze sobą na styk (a nie pióro-wpust).
  Klepka jest poza tym cieńsza – 10-14 mm. Taki parkiet ma cieńszą warstwę użytkową niż zwykły parkiet. Oznacza to, ze jak ułożysz go w miarę równo i nie zeszlifujesz więcej niż połowy warstwy użytkowej to będziesz mógł go potem jeszcze raz poddać renowacji. W przeciwnym razie już nie można będzie go cyklinować. Dlatego jeśli szukasz parkietu na lata, to lepiej zainwestować w zwykły parkiet.

  #69463
  stokrota
  Członek

  Do parkietu przekonuje mnie m.in fakt że sa trwałe i wytrzymują lata użytkowania. Często mają swoją historię Np. Moja znajoma chodzi po tym samym parkiecie co Gomułka :) Ale mnie wystarczy parkiet na 10-15 lat. Ten lamelowy nie będzie chyba taki zły na taki czas? Ma ktoś z was taki parkiet?

  #69464
  Radoslaw
  Członek

  Spokojnie, parkiet lamelowy wytrzyma nawet dłużej, o ile będzie się o niego odpowiednio dbało. ja mam taki parkiet i u mnie w rodzinie tez ma go moja mama i wujek. Sprawdza się. Cena też jest zachęcająca, bo to prawie połowa ceny parkietu tradycyjnego

  #69465
  stokrota
  Członek

  A tak na pierwszy rzut oka da się poznać różnicę?

  #69466
  Radoslaw
  Członek

  Nie. Wygląda jak normalny parkiet. Tyle, że nie każdy gatunek drewna się do tego nadaje.

  #69467
  roszpunka
  Członek

  O widzę, że dyskusja toczy się na temat, który mnie interesuje ;) Orientujecie się jak to jest ze wzorami lamparkietu? Są tu jakieś ograniczenia?

  #69468
  marxx
  Członek

  Raczej nie ma ograniczeń. Można kupić pojedyncze deszczułki albo takie naklejone na siatke. Możesz taki lamparkiet układać w dowolne wzory. Poniżej kilka przykładów:

  [attachment=0:vmo1vhi1]wzory ukladania parkietu.jpg[/attachment:vmo1vhi1]

  Pamiętaj tylko, że nie każdy klej się nadaje do lamparkietu, szczególnie odradza się kleje jednoskładnikowe.Najlepiej zastosować taki, który ograniczy pracę drewna (o średniej elastyczności). Może to być klej rozpuszczalnikowy z żywicami syntetycznymi albo dwuskładnikowy poliuretanowy lub poliuretanowo-epoksydowy.

  #69469
  roszpunka
  Członek

  Pytałem o montaż w firmie parkieciarskiej i też mi zwracali na to uwagę. Ponoć najlepiej sprawdzają się kleje dwuskładnikowe albo takie z żywicami syntetycznymi, żeby drewno nie pracowało zbyt intensywnie.

  #69470
  stokrota
  Członek

  Orientujecie się jak jest z cenami?

  #69471
  roszpunka
  Członek

  Oj, to bywa różnie. Musisz podpytać konkretnie w firmach. To zależy od gatunku drewna i od wielu czynników – w tym też montażu i przygotowania podłoża. Trudno strzelać z ceną, ale rzeczywiście, wychodzi o wiele taniej.

  #69472
  stokrota
  Członek

  A są jakieś ograniczenia w użytkowaniu?

  #69473
  marxx
  Członek

  Przy normalnym użytkowaniu nie powinno się nic dziać. Trzeba pamiętać, żeby pilnować kwestii wilgoci. Podczas mycia podłogi nie należy nanosić jakichś dużych ilości wody mopem. Podłoga powinna szybko wysychać.

  #69474
  Giewond
  Członek

  A na pewno nie szorować sczotką ;)

  #69475
  ronny
  Członek

  Przede wszystkim trzeba uważać z wodą, lepiej dobrze wyżąć mopa zanim zaczniesz myć. Żeby podłoga była tylko lekko nawilżona.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 41)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.