Panele na starej podłodze

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #68349
  truzkus
  Członek

  Witajcie!
  Potrzebuję rady fachowca odnośnie położenia paneli. W „starym” pokoju, który kiedyś używany był jako typowa graciarnia będziemy wymieniać podłogę. Niestety, pod starą wykładziną położone są deski – prawdopodobnie sosnowe na legarach. Deski niestety są zniszczone, wystają z nich gwoździe a pomiędzy nimi są szpary nawet o szerokości 1 cm. Drewno na podłodze dostało również wilgoci, bo na deskach są wybrzuszenia.

  Docelowo chcielibyśmy położyć panele, a więc na pewno nie obejdzie się bez położenia płyty OSB. Czy to jednak wystarczy?

  #73181
  break1
  Członek

  Witaj. Deski ze zdjęcia zdecydowanie nie nadają się jako podłoże pod panele. Należy zerwać stare deski i zostawić jedynie same legary. Jeżeli jest to sosna, to bardzo dobrze – drewno nie naciągnie szybko wilgoci.

  Jak wszystkie legary będą odsłonięte należy położyć płytę OSB oraz maty i folię pod panele. Oczywiście podłoga musi być wypoziomowana. Wtedy można położyć dopiero panele.

  Tu znajdziesz szczegółowe informacje: http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/jak-dobrac-system-ogrzewania-podlogowego-elektrycznego-do-konstrukcji-i-rodzaju-wykonczenia-podlogi_81556.html

  #73182
  truzkus
  Członek

  Dzięki!

  Takiej pomocy potrzebowałam :) Remont pomieszczenia zakończony i faktycznie deski nie nadawały się do ponownego użycia. Zostawiliśmy same legary, potem płyta osb i mata + panele. W końcu podłoga nadaje się do chodzenia :)

  #73183
  aslan
  Członek

  U mnie sytuacja z podłogą wygląda znacznie gorzej – legary są mocno namoknięte, a miejscami się kruszą. Czy w takim przypadku należy je całkowicie wyciąć, czy można je jakoś zregenerować?

  #73184
  pancerniak
  Członek

  Chyba niestety musisz je usunąć. Nie da się raczej zregenerować drewna, tylko możesz wstawić jakieś klepki w szczeliny, ale jeżeli drewno jest w tak złym stanie, nie mogą być podkładem pod panele. Zaczną niszczeć i rozkładać się i zniszczą podłogę wyżej.

  #73185
  ronny
  Członek

  Jeśli chcesz położyć panele, to koniecznie usuń podłogę spod spodu. To nie jest najbardziej równy podkład pod panele, no i zawsze będziesz miała trochę wyżej pokój niż inne pomieszczenia. Będziesz robić progi?

  #73186
  monisapoz
  Członek

  Ja też jakiś czas temu wymieniałem podłogę w sypialni i zdecydowałem się na panele. Uważam, że to był bardzo dobry wybór. Pod spód dalem pianomat http://www.pianomat.pl/produkty/pianowood/, który ją docieplił, wygłuszył i zniwelował nierówności.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.