Ogrzewanie podłogowe a lite drewno

Forum Parkiet.pl Fora Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe a lite drewno

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 27)
 • Autor
  Wpisy
 • #68252
  KasiaMar
  Członek

  witam.
  potrzebuje wsparcia wiedza i opinia na powyzszy temat.
  system grzewczy na bazie kotla gazowego dwufunkcyjnego (niedawno wymieniany przez poprzedniego wlasciciela).
  Ogrzewanie wodne tego pomieszczenia ma sulrzyc jako ogrzewanie pomocnicze. ma utrzymac temperature 10-12 st C w pomieszczeniu w momencie niobecnosci domowników (przez cala dobe). w godzinach przebywania domownikow pomieszczenie dogrzewaja grzejniki scienne ( z powodu ustawienia okien i drzwi obecnie sa 4 nieduze grzejniki – pracujace ), pomieszczenie chlodne.
  okna (podwojne) i wyjscie (szerokie) na ogrod na scianie szer 5.8m.
  okna (podwojne) od ulicy na scianie szer 3.6m
  inwestycja : remont pomieszczenia dziennego (salon / jadalnia ). podloga w tym pomieszczeniu jest przeznaczona do wymiany i izolacji
  krztalt litery L: calkowita dlugosc boku 6.8m (dl 3.5m x szer 5.8m + dl 3.3m x szer 3.6m)
  wodne ogrzewanie podogowe : prawdopodobnie firmy Purmo system suchy.
  przewidziene 3 lub 4 pentle wodne odstep rurek 7.5cm (tak zostalo polecone- producent)

  pytanie dotyczy desek podlogowych:
  czy mozna polozyc deske jednolita jako material i jako dlugosc.
  dlugosci 6.8m x szer 0.18m x grubosc nieznana ( czyli wzdluz najdluzszej sciany zgodnie ze swiatlem )
  deska debowa olejowana
  jakie dyletacje
  sposob polozenia na klej trwale elastyczny zalecany – producent
  Z gory dziekuje za wszystkie opine i sugestie.

  #71315
  Beniowelove
  Członek

  Poczytaj na maharajahparquet o właściwościach drewna merbau. Takie egzotyczne podłogi, zwłaszcza Almond, idealnie nadają sie na podłogówkę i dodatkowo, dzieki parametrom, pozwalaja na utrzymywanie sie odpowiedniej temperatury dośc długo. Niższy opór cieplny to mniejsze straty ciepła czyli niższe wydatki na ogrzewanie i większy komfort. Koszt takiech podłóg jest podobny do desek dębowych, więc ja bym pomyslała o merbau.

  #71316
  KasiaW1984
  Członek

  Posadzka drewniana na ogrzewaniu podłogowym to duży temat. Trzeba zacząć od podkładu podłogowego – można stosować podkład cementowy lub anhydrytowy. Ważne jest żeby wytrzymałość podkładu na ściskanie nie była mniejsza niż C25 i na odrywanie 1,0 N/mm2. Minimalna grubość podkładu nad rurkami grzewczymi to 40 mm. Przed montażem parkietu podkład podłogowy należy wygrzać – powinien to zrobić instalator kotła i spisać odpowiedni protokół. Okres wygrzania trwa 26 dni i po tym czasie należy przeprowadzić pomiar wilgotności podkładu. Jeżeli wilgotność podkładu będzie prawidłowa, to można przyklejać parkiet, jeżeli nie – trzeba powtórnie wygrzać podkład.
  Następna sprawa to parkiet. Powinien być wykonany z drewna o niskim współczynniku skurczu i pęcznienia i odpowiedniej wilgotności. Z gatunków krajowych godnym polecenia jest dąb, natomiast z gatunków egzotycznych – doussie i merbau. Parkiet powinien być łączony na pióro-wpust (czyli odpadają mozaiki i lamparkiet). Można montować elementy warstwowe, ale również i parkiety lite. Żeby ogrzewanie było wydajne należy stosować parkiet o grubości nie większej niż 16 mm. Można stosować parkiet fabrycznie zabezpieczony (lakierowany, olejowany) lub surowy, który po montażu będzie zabezpieczony powierzchniowo.
  Montaż parkietu – należy stosować wyłącznie te produkty, które są przystosowane do ogrzewania podłogowego. Parkiet należy przyklejać na kleje bezemisyjne (pozbawione rozpuszczalników) oraz pozbawione wody. Najlepszym rozwiązaniem są dwuskładnikowe kleje poliuretanowe. Można również użyć klejów elastycznych, np. silanowych ale trzeba się liczyć z ryzykiem „pływania” parkietu, czyli niewielkich ruchów deszczułek w zmiennych warunkach. Ne zależnie od użytego kleju, podkład podłogowy trzeba wyszlifować i zagruntować.
  Wszystkie prace należy zlecić profesjonalnej firmie parkieciarskiej, która dobierze odpowiednią technologię montażu.
  Podczas użytkowania należy pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniego klimatu pomieszczeń i temperatury podłogi nie wyższej niż 26 stopni Celsjusza.

  #71317
  Maciekwawa
  Członek

  Podłoga drewniana nie jest najlepszym (najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem) na ogrzewaniu podłogowym. Chodzi o to, że drewno jest naturalnym izolatorem przez co do pomieszczenia przechodzi mniej ciepła. Jeśli jednak chcecie mieć drewnianą podłogę to jest kilka półśrodków. Chodzi tutaj o grubość posadzki – zaleca się max 14 mm oraz to żeby taka podłoga mało pracowała pod wpływem zmiany wilgotności i temperatur. Dobrym przykładem takiej podłogi drewnianej jest Finishparkiet https://parkiet.pl/blog/podloga-drewniana-na-ogrzewaniu-podlogowym/

  #71318
  truzkus
  Członek

  Zdecydowanie lite drewno nie nadaje się na podłogę z ogrzewaniem podłogowym. Nie oddaje ono tak ciepła jak powinno, a poza tym szybko zacznie się niszczyć. W takim przypadku zdecydowanie lepiej wybrać panele podłogowe, grubsze z powłoką AC4. Całość najlepiej oddać w ręce fachowcom, bo samodzielne grzebanie przy instalacji i podłodze może skończyć się awarią i np. zalaniem od środka.

  Finalnie pod podłogą powinno wyjść coś takiego:

  #71319
  pancerniak
  Członek

  Ogrzewanie podłogowe wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Lepiej, żeby zrobili wszystko fachowcy, którzy naprawdę się na tym znają. Powinni ci polecić odpowiednie drewno, lite z pewnością się nie nadaje, bo nie oddaje tak ciepła. Bez sensu, gdyby miało okazać się, że Twoje grzanie pójdzie na nic, bo połowa ciepła dostarczonego do rurek w ogóle nie przedostanie się na zewnątrz.

  #71320
  formaistyl
  Członek

  Montaż drewnianej podłogi przy ogrzewaniu podłogowym nie jest łatwy, ale ponoć nie ma znaczenia czy jest to deska lita czy warstwowa. Warto kierować się renoma producenta

  #71321
  Gobrom
  Członek

  Jeśli bardzo zależy nam na podłodze drewnianej i ogrzewaniu podłogowym to ja jednak bym się zdecydował. Jasne, drewno jest izolatorem więc dłużej się nagrzewa i dłużej stygnie. Łatwe wtedy o przegrzanie i straty ciepła. Mimo wszystko najlepiej będzie jak zgłosisz się do jakiejś firmy, która zajmuje się tym tematem profesjonalnie i wtedy wyjaśnią wszystko.

  #71322
  wygana
  Członek

  Nie ma problemu w kładzeniu drewna na podłogówkę o ile wybierzemy drewno co się nie kurczy za bardzo.
  http://muratordom.pl/wnetrza/podlogi-i- … _5180.html

  #71323
  Zuzka
  Członek

  Jaki koszt ogrzewania podłogowego i jak spisuje się z litym drewnem

  #71324
  karlik
  Członek

  Znalazłam artykuł o kosztach ogrzewania podłogowego

  http://www.budujemydom.pl/ogrzewanie-po … odlogowego

  #71325
  Giewond
  Członek

  Lite drewno na podłogówce to szeroki temat, ponieważ od gatunku drewna zależy jak przepuszcza. Im twardsze tym gorzej.

  #71326
  Jan3k
  Członek

  @Louie napisał:

  Lite drewno na podłogówce to szeroki temat, ponieważ od gatunku drewna zależy jak przepuszcza. Im twardsze tym gorzej.

  To znaczy, jakie się najlepiej nadaje, a jakie najmniej?

  #71327
  Giewond
  Członek

  Najlepszy dąb i egzotyki, najgorszy klon i buk (bo się kurczą bardzo)

  #71328
  tomaszuszew
  Członek

  Solidna dawna wiedzy o drewnie na podłogówce
  http://galeria-parkietu.pl/drewno-na-og … odlogowym/

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 27)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.