Krajowe drewno czy egzotyczna podłoga?

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #68245
  Kazimiera
  Członek

  Niebawem przeprowadzamy się do nowego mieszkania. Zależy nam jednak wcześniej na położeniu w nim nowej podłogi – parkietu. Nie wiemy tylko na jaką się zdecydować, tzn. na jaki gatunek. Co myślicie o podłogach egzotycznych? Macie może u siebie takie? Czy są lepsze od krajowych?

  #71124
  yoola1984
  Członek

  Egzotyczne podłogi wymagają z reguły posadzki o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych, o co bardzo często jest trudno. Dodatkowo ich zabezpieczenie, lakierowanie/olejowanie może sprawiać kłopoty ze względu na zawartość różnego rodzaju związków chemicznych.

  #71125
  Centhenia
  Członek

  Może powinnaś porozmawiać z jakimiś fachowcami? :) My wprawdzie nie mamy egzotycznego gatunku, chociaż u wielu osób już takie widzieliśmy. Znajomi mają piękną podłogę z orzechu amerykańskiego. Bardzo sobie cenią. Jakkolwiek by nie było, polecam dowiedzieć się czegoś więcej u specjalistów.

  #71126
  KasiaW1984
  Członek

  Zarówno parkiet z drewna europejskiego jak i egzotycznego można z powodzeniem położyć na podłogę i być zadowolonym z jego użytkowania. Drewno egzotyczne, tak jak każde inne, kurczy się i pęcznieje pod wpływem warunków otoczenia, dlatego należy dbać o prawidłowe warunki użytkowania a montaż parkietu powierzyć profesjonalnemu parkieciarzowi. Drewno egzotyczne posiada całą paletę barw, jakie nie występują w gatunkach europejskich. A więc jeżeli chcemy mieć naturalną, ciemną lub czerwoną podłogę, to lepszym rozwiązaniem będzie położenie drewna egzotycznego niż barwienie naszych gatunków krajowych. Bardzo stabilnymi gatunkami drewna egzotycznego (o stabilności znacznie większej niż dąb) i godnymi polecenia są np. merbau (ciemny brąz) lub doussie (różowy, zmieniający barwę na brązowo-czerwony). Gatunki te można okładać na ogrzewaniu podłogowym.

  #71127
  Najwan
  Członek

  Ja jestem za krajowym. Są rodzime odporne gatunki (choćby dąb) a i kolorystyka taka bardziej naturalna.

  #71128
  maro2410
  Członek

  Wydaje się, że drewno egzotyczne jest bardziej odporne na ścieranie, no i bardziej odporne na wodę. Więc jeśli chcesz drewno do łazienki czy do kuchni, to raczej musisz sięgnąć po egzotyczne. Nie wiem, głosy są podzielone, ale tutaj na forum możesz znaleźć więcej informacji: https://parkiet.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=208&p=4574&hilit=egzotyczne#p4574

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.