Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 44)
 • Autor
  Wpisy
 • #68211
  Maniek
  Członek

  Drewniana podłoga uznawana jest za ponadczasową. Często zapominamy jednak, że mimo obróbki technologicznej i profesjonalnego wykończenia, może ona ulec zużyciu. Jakich preparatów używacie, żeby zachować jej świeżość i elegancki wygląd?

  #70117
  Marian
  Członek

  Staram się odpowiednio czyścić drewniana podłogę. Pilnuję, żeby nie przesadzać z ilością wilgoci, dlatego baaaaaaaardzo dokładnie wyciskam szmatkę, którą myję podłogę. Myję prawie „na sucho”. Podłoga wysycha dosłownie w minutę. Nie ma nic gorszego, niż nadmiar wody na drewnianym parkiecie (zwłaszcza klonowym lub bukowym).

  #70118
  Aleks
  Członek

  Znalazłam coś takiego:

  „Do codziennego czyszczenia drewnianej podłogi wystarczy używanie szczotki, odkurzacza lub lekko wilgotnego mopa. Do mycia desek podłogowych należy używać właściwych dla rodzaju podłogi oraz sposobu jej wykończenia środków czyszczących oraz pielęgnacyjnych. Preparaty do pielęgnacji podłóg lakierowanych powinny zawierać syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu, do pielęgnacji powierzchni olejowanych należy natomiast używać środków, które zawierają tłuszcz.”

  Tłuszcz?
  Może ktoś podać jakieś konkretne przykłady? 🙄

  #70119
  Tomik
  Członek

  Woda i piasek powodują największe szkody. Piasek skutecznie zdziera lakier i wierzchnią warstwe drewna. W kontakcie z wodą (dłuższym) drewno pęcznieje, co prowadzi do uszkodzenia powierzchni deski. Systematyczne stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji drewnianej podłogi powoduje, że podłoga jest bardziej odporna na wszelkie zniszczenia i zabrudzenia.

  .

  #70120
  Maja
  Członek

  Potwierdzam. Nie ma nic gorszego niż piasek. W korytarzu, gdzie każdy wchodzi w butach, podłoga jest w stanie tragicznym.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 lat, 7 miesięcy temu przez Grzegorz.
  #70121
  Czatka
  Członek

  Podłogę, która nie jest polakierowana trzeba zapastować. To ochroni drewno i je nabłyszczy. Najlepsza jest pasta w płynie, ale raz na jakiś czas dobrze przetrzeć podłogę bezbarwną pastą, a po 30-40 min wypolerować do połysku. Warstwę starej pasty czyści się mieszaniną benzyny i terpentyny (trzeba natychmiast wytrzeć do sucha), poźniej można już położyć nową warstwę pasty.

  #70122
  Alicja
  Członek

  Drogie Panie, woda to największy wróg drewnianego parkietu. Trzeba unikać zalania podłogi ;)
  Żona myje podłogę specjalnym spray mopem, który został nam polecony przez parkieciarza, ktory układał nam podłogę.

  #70123
  cosimo
  Członek

  U nas w domu, aktualnie stosuje się Reimex do mycia drewna lakierowanego. To jakiś niemiecki środek. Sprawdza się całkiem dobrze.

  #70124
  Jagus
  Członek

  Baśka dlatego ja w korytarzu mam płytki a drewnianą podłogę tylko w pokojach. Szkoda byłoby mi kasy na parkiet w przedpokoju:/ Moja mama ma i powiem szczerze, że po kilku latach użytkowania do niczego się nie nadaje. Co do środków do pielęgnacji to ja kupuję Sidolux lub Emsal. Oby dwa środki są ok i podłoga wygląda bardzo dobrze.

  #70125
  chemwood
  Członek

  Niemiecka chemia podobno dobra.

  #70126
  Gamon
  Członek

  @Alicja napisał:

  Niemiecka chemia podobno dobra.

  Polska wcale nie gorsza. Ja używam Vidaronu i jest wszystko tak jak być powinno. :)

  #70127
  Lolek
  Członek

  Ja kupuję z różnych firm płyn do parkietu czy paneli. A raz na jakiś czas też pastuję aby nabłyszczyć. Po paście dłużej lepiej wygląda niż po zwykłym myciu ale nie zawsze mam czas robić wszystko na raz. Ale z 2 razy w miesiącu staram się pastą przeciągnąć.

  #70128
  kolorowa
  Członek

  ja mam swoją deskę jakieś 2 lata i zazwyczaj myję środkiem do podłóg po prostu kupuję zazwyczaj coś w sieci, jak brałam deske w artcore to panowie mnie uprzedzali żebym tlyko jej nie przelewała i najlepiej na ws[pół suchym mopem,a u małych dzieci samą woda przemywac bez chemii

  #70129
  maciek.janos
  Członek

  Najlepiej spytać w sklepie w którym się kupuje deski czym je potem czyścić czy nabłyszczać. Wiem że żona kupuję jakiś płyn specjalny do desek ale musiałbym dopytać.

  #70130
  krisek321
  Członek

  Ja tutaj znalazłam trochę ciekawych informacji: http://muratordom.pl/aranzacje-wnetrz/w … 12433.html:) Przede wszystkim nie można zapominać o tym, że drewnianą podłogę należy odpowiednio zabezpieczyć lakierem lub specjalnym olejem, inaczej żadna pielęgnacja nie pomoże.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 44)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.