Dbanie o drewiany parkiet

 • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 30)
 • Autor
  Wpisy
 • #68255
  LG-LG
  Członek

  Witam,od razu chciałam się przywitać! No dobrze, a teraz do sedna sprawy. Mam dość poważny problem, ponieważ mam drewniany parkiet w domu i nie jest on kompletnie niczym zabezpieczony, wiadomo jak jest coś się wyleje itp. Jak mam czyścić tą podłogę?

  #71364
  KasiaW1984
  Członek

  Jeżeli, jak piszesz – parkiet nie jest niczym zabezpieczony, to stosowanie środków pielęgnacyjnych mija się z celem. Najpierw powierzchnia posadzki drewnianej musi być zabezpieczona lakierem lub olejem, żeby można było ją pielęgnować.

  #71365
  Centhenia
  Członek

  Do codziennego czyszczenia drewnianej podłogi wystarczy używanie szczotki, odkurzacza lub lekko wilgotnego mopa. Do mycia desek podłogowych należy używać właściwych dla rodzaju podłogi oraz sposobu jej wykończenia środków czyszczących oraz pielęgnacyjnych. Preparaty do pielęgnacji podłóg lakierowanych powinny zawierać syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu, do pielęgnacji powierzchni olejowanych należy natomiast używać środków, które zawierają tłuszcz.

  #71366
  Maciekwawa
  Członek

  Znalazłem ciekawy artykuł o tym jak dbać o podłogi drewniane http://www.budnews.pl/dbac-o-podlogi-drewniane/.
  Znajdziecie tam m.in odpowiedzi na pytania:
  Czym czyścić drewno?
  Jak chronić podłogę drewnianą przed wilgocią?
  Jak uniknąć zarysowań na podłodze

  #71367
  Umer
  Członek

  Merytoryczny i przystępny artykuł odnośnie ochrony parkietu. Polecam każdemu, kto chce się dowiedzieć, jak powinno to wyglądać krok po kroku. http://opodlogach.pl/pozostale/jak-zabezpieczyc-parkiet-przed-rysowaniem/

  #71368
  ana_bullfinch
  Członek

  @larisa napisał:

  Witam,od razu chciałam się przywitać! No dobrze, a teraz do sedna sprawy. Mam dość poważny problem, ponieważ mam drewniany parkiet w domu i nie jest on kompletnie niczym zabezpieczony, wiadomo jak jest coś się wyleje itp. Jak mam czyścić tą podłogę?

  Kto był tak mądry, że kładł parkiet i niczym go nie zabezpieczył? Jeśli dobrze Cię rozumiem to parkiet nie był ani lakierowany ani olejowany, nic. W takim razie czyszczenie na mokro spowoduje jedynie zawilgocenie parkietu i tyle. Najpierw należy zabezpieczyć lakier, nic innego nie ma sensu.

  #71369
  Jane Doe
  Członek

  Musisz koniecznie zabezpieczyć ten parkiet np. lakierem. I przypuszczam, że przed zabezpieczeniem konieczne będzie cyklinowanie podłogi. Najlepiej zatrudnij fachowca, który Ci to zrobi, bo cyklinowanie do najprostszych nie należy

  #71370
  John Doe
  Członek

  Olejowanie albo lakierowanie koniecznie.
  Jeśli możesz to zatrudnij fachowca, jeśli nie można to tez zrobić samemu ale chyba szkoda zachodu

  #71371
  Gamon
  Członek

  Ja lakieruję Vidaronem. I można nawet to polubić, tak jak żona np. lubi malować ściany. Mnie nie przeszkadza fakt, że czasem można zrobić by było lepiej, wyciągnę wnioski na przyszłość.

  #71372
  Umer
  Członek

  No dobra, teraz pytanie za sto punktów. W przypadku bardzo starego drewnianego parkietu, który wymaga totalnej renowacji, co robić? Wsszelkie wskazówki mile widziane.

  #71373
  formaistyl
  Członek

  Powinnaś załatwić sobie fachowca, który tę podłogę wycyklinuje, albo chociaż zeszlifuje, żeby potem można było ja polakierować

  #71374
  Hannahh
  Członek

  Przede wszystkim – zatrudnij fachowca ze szlifierką, potem olej albo lakier, a potem dopiero, jak już będziesz wiedziała, co masz na podłodze, to będziesz mogła wybierać odpowiedni środek do czystości.

  #71375
  Gamon
  Członek

  Kasp – w niektórych wypadkach, jak drewno jest totalnie zniszczone, np. wilgocią, deski odpadają nie warto cyklinować. Napisałeś, że podłoga jest bardzo zniszczona, jeśli tak – to może być tak jak napisałem. A jeśli można ją cyklinować – to dobrze, może jeszcze trzeba będzie jakieś ubytki załatać to są na to sposoby. No i lakier jako wykończenie – naprawdę wierzchnia warstwa robi robotę i zabezpiecza drewno.

  #71376
  Hannahh
  Członek

  To też fakt, że jak jest bardzo zniszczone to może się nie opłacać cyklinować.

  #71377
  wygana
  Członek

  Pielęgnację trzeba zacząć od właściwego zabezpieczenia podłogi a dopiero potem ją pastować i pielęgnować. Taki nielakierowany parkiet bardzo szybko się zniszczy…

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 30)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.