Cyklinowanie ▨ parkietu ▨

  • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 31)
  • Autor
    Wpisy
  • #68213
    Roberto
    Członek

    Chciałabym przeprowadzić remont w mieszkaniu mojej mamy. Mój budżet jest bardzo ograniczony, dlatego muszę wykonać większość prac remontowych samodzielnie.
    Podłoga jest w opłakanym stanie. Widać na niej mnóstwo rys i miejsca, w których wytarł się lakier… Czy jestem w stanie sama wycyklinować podłogę bez pomocy specjalistów? Proszę, podpowiedzcie mi jak to zrobić.

    #70225
    Monika
    Członek

    Wow! Bardzo odważne zamiary. Cyklinowanie to cieżka praca. Jakoś nie wyobrażam sobie przy tej czynności kobiety. No chyba, że jakiś znajomy mężczyzna pomoże… Ale tak czy inaczej trzeba się na tym chociaż trochę znać.

    #70226
    cosimo
    Członek

    To cięzkie zadanie. Tym bardziej dla kobiety.
    Musisz wynieść wszystkie meble z pomieszczenia, zdemontować żaluzje (osadza sie na nich kurz), zdjąć firanki, zasłony.
    Podłoga jest zniszczona, wiec jednorazowe szlifowanie nie wystarczy. Musisz wyszlifowac parkiet kilka razy. Pamiętaj o tym, zeby podczas pracy nie zmieniać kierunku szlifowania. Nie wyłączaj urządzenia podczas pracy. Podłogi z mozaiki parkietowej trzeba szlifować ukośnie do przebiegu włókien, a z desek równolegle.

    #70227
    Karina
    Członek

    Witam,

    ja stałam przed tym samym problemem jeszcze w ostatnie wakacje. Za ciasny budżet w stosunku do kosztów.
    Na początku chcieliśmy samodzielnie cyklinować deski ale wynajęcie cykliniarki i jej obsługa okazały się zbyt dużym wyzwaniem :)

    Ostatecznie skorzystaliśmy z usług parkieciarza i jesteśmy bardzo zadowoleni :)

    #70228
    mac
    Członek

    Na temat cyklinowania tutaj można znaleźć bardzo dużo ciekawych informacji: http://muratordom.pl/wnetrza/podlogi-i- … _5183.html :) Sama stoję właśnie przed podobnym zadaniem!

    #70229
    Mania
    Członek

    Czy aż tak bardzo zależy Ci na tym żeby parkiet czy deska została na podłodze? Koszt cyklinowania przez fachowca będzie wysoki – gdzieś od 15 zł/m2 za jeden raz. Jeśli podłoga bardzo zniszczona to trzeba to będzie robić około 3-4 razy. Wynajęcie małej ręcznej cykliniarki to około 50zł/doba. Do tego trzeba doliczyć krążki do szlifowania.

    Łatwiej i szybciej byłoby kupić podkład pod panele i panele. Koszt będzie podobny albo niższy a remont zajmie góra dwa dni.

    #70230
    Operator1989
    Członek

    Cyklinowanie parkietu to robota wymagająca dużego doświadczenia i specjalnych maszyn (cykliniarki, polerki, etc.) Jeśli jednak samodzielnie się podejmiesz cyklinowania podłogi drewnianej to poniżej mam dla Ciebie kilka porad, które powinny pomóc:

    Własnoręczne wykonanie cyklinowania podłogi drewnianej nie należy do skomplikowanych prac. Aby efekt był zadowalający wystarczy właściwie trzymać się instrukcji obsługi cykliniarki. Jeśli posiadasz wiedzę odnośnie szlifowania i restaurowania drewna – tym lepiej. Nie bój się korzystać z internetu – wiele spośród publikowanych w nim poradników zostało nakręconych przez profesjonalistów. Jeśli skorzystasz z ich porad jesteś w stanie zdecydowanie zredukować koszt cyklinowania. Cena cyklinowania u wykwalifikowanego parkieciarza to ok. 30zł/m2, czyli 25m2 to już 750 zł.
    Proces cyklinowania opisano tutaj: https://parkiet.pl/blog/proces-ukladania-podlogi-drewnianej/

    Ja jestem zwolennikiem lakierowania parkietu, głównie ze względu na dużą trwałość polakierowanej podłogi i łatwości w czyszczeniu. Niezmiernie ważną kwestią jest dobór odpowiedniego lakieru. Musi on zostać dopasowany do typu drewnianej podłogi i gatunku drewna. Lakierowanie wykonujemy używając pędzla lub wałka, przy czym bardzo ważne jest aby narzędzie te były nowe – chodzi oczywiście o brak zabrudzeń. Lakierować warto przy otwartym oknie, dzięki czemu zabezpieczymy się przed szkodliwymi oparami. Należy jednak uniknąć przeciągu który może nanieść zanieczyszczenia. Lakierowanie wykonujemy w temperaturze od 15 do 25 stopni. Po zakończeniu zostawiamy powierzchnię do wyschnięcia. Jeśli uznamy, że podłoga tego wymaga polerowanie i lakierowanie możemy powtórzyć.

    Cyklinowanie parkietu – Wskazówki końcowe

    Podczas polerowania należy przechodzić od grubszego papieru ściernego do papieru o granulacji 100 – 120 nie skokowo, ale stopniowo. Po wykonaniu szlifowania czterdziestką należy zastosować sześćdziesiątkę, potem osiemdziesiątkę i dopiero potem setkę lub wyżej. W przeciwnym razie nie uda nam się skutecznie wygładzić powstałych w pierwszym etapie szlifowania rys na parkiecie.

    Worek z pyłem musi być opróżniany regularnie. Maksymalnie może być wypełniony w 1/3 objętości. Należy też unikać ognia – palenie papierosów w pomieszczeniu, w którym wykonujemy cyklinowanie podłogi, jest wykluczone. Powstający podczas renowacji podłogi pył jest łatwopalny i w ten sposób możemy sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo.
    Jeżeli chcecie zlecić cyklinowanie parkietu parkieciarzowi a nie znacie solidnego fachowca to polecam Wam zerknąć do tego artykułu: https://parkiet.pl/blog/montaz-i-cyklinowanie-parkietu-jak-znalezc-dobrego-parkieciarza/

    #70231
    KasiaW1984
    Członek

    Gdyby cyklinowanie było takie proste, to zawód parkieciarza dawno by zaginął. Przedmówca bardzo dokładnie opisał proces szlifowania parkietu, jednak zapomniał, że do pełnego procesu szlifowania potrzebnych jest kilka maszyn (cykliniarka, szlifierka krawędziowa i polerka). Do szlifowania nie stosuje się tarcz, tylko materiał ścierny, który występuje w formie pasów i krążków o różnej granulacji. Nieumiejętne prowadzenie szlifierki lub jej niewłaściwe zatrzymanie będzie powodować duże, miejscowe wybrania drewna, których później nie będzie można naprawić.
    Absolutnie nie polecam samodzielnego szlifowania parkietu. Proszę tę pracę zlecić dobremu parkieciarzowi, który posiada doświadczenie i odpowiednią wiedzę w tym zakresie.

    #70232
    Umer
    Członek

    Poglądowo polecam zapoznanie się z tym materiałem wideo. Oczywiście nie nauczysz się z niego wszystkiego, ale jako materiał pokazujący „co i jak”, zda egzamin znakomicie. https://www.youtube.com/watch?v=BHAmFjGRdLc

    #70233
    ana_bullfinch
    Członek

    Szczerze, to odradzam cyklinowanie samemu. Też przymierzałem się, żeby to zrobić ale zrezygnowałem. Mnóstwo pracy, koszt też nie mały (maszyna i krążki, które się zużywają), a efekt niepewny. Połóż podkład i inwestuj w panele, no chyba, że jesteś wielbicielką drewna wtedy to inna sprawa. Jeśli nie to kup panele, które sama położysz, więc koszty robocizny odpadają, do tego są wytrzymałe, a wzorów jest mnóstwo do wyboru. Nie baw się w cyklinowanie samemu bo będziesz żałować. Życzę powodzenia.

    #70234
    imported_KasKa
    Członek

    Ja też odradzam cyklinowanie samodzielnie, moi rodzice też się przymierzali, ale koszt no i robota… A skoro nigdy tego nie robiłaś, to nie wiesz, jak to wyjdzie, szkoda zepsuć sobie podłogę i wygląd mieszkania przez taką oszczędność. Niestety, ale najczęściej tak to wygląda.

    #70235
    Jane Doe
    Członek

    Nie robiłabym tego sama. Trzeba mieć spore doświadczenie w cyklinowaniu, żeby podłoga potem dobrze wyglądała. Raczej nie da się tego nauczyć oglądając lub czytając tutoriale. Lepiej wynająć fachowca

    #70236
    Umer
    Członek

    Mylo dzięki za poradnik i moim zzdaniem konkretnie przedstawiony temat. Tylko pytanie, czy wystarczające jest takie teoretyczne przygotowanie, by wszystko zrobić z głową i nie przysporzyć sobie poprawek?
    Cyklinowanie parkietu nie jest takie drogie, a można dużo sobie narobić kłopotu przy braku doświadczenia. Czy warto? Najlepiej znaleźć fachowca z polecenia :)

    #70237
    formaistyl
    Członek

    Samodzielne cyklinowanie parkietu nie jest zbyt skomplikowane. Musisz po prostu postępować dokładnie zgodnie z instrukcja obsługi cykliniarki, albo jeszcze wspomóc się filmikami na YouTube

    #70238
    kledbud
    Członek

    Może lepiej wspomóż się kimś, kto ma jakieś doświadczenie? Może jakiś kolega, albo wujek? Nie muszą robić razem z Tobą, wystarczy, zeby trochę podpowiedzieli i „mieli oko”. Można zaoszczędzić, bo firmy parkieciarskie za cyklinowanie naprawdę zdzierają. Przynajmniej u mnie tak jest.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 31)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.