Odpowiedz na: Cyklinowanie ▨ parkietu ▨

#70230
Operator1989
Członek

Cyklinowanie parkietu to robota wymagająca dużego doświadczenia i specjalnych maszyn (cykliniarki, polerki, etc.) Jeśli jednak samodzielnie się podejmiesz cyklinowania podłogi drewnianej to poniżej mam dla Ciebie kilka porad, które powinny pomóc:

Własnoręczne wykonanie cyklinowania podłogi drewnianej nie należy do skomplikowanych prac. Aby efekt był zadowalający wystarczy właściwie trzymać się instrukcji obsługi cykliniarki. Jeśli posiadasz wiedzę odnośnie szlifowania i restaurowania drewna – tym lepiej. Nie bój się korzystać z internetu – wiele spośród publikowanych w nim poradników zostało nakręconych przez profesjonalistów. Jeśli skorzystasz z ich porad jesteś w stanie zdecydowanie zredukować koszt cyklinowania. Cena cyklinowania u wykwalifikowanego parkieciarza to ok. 30zł/m2, czyli 25m2 to już 750 zł.
Proces cyklinowania opisano tutaj: https://parkiet.pl/blog/proces-ukladania-podlogi-drewnianej/

Ja jestem zwolennikiem lakierowania parkietu, głównie ze względu na dużą trwałość polakierowanej podłogi i łatwości w czyszczeniu. Niezmiernie ważną kwestią jest dobór odpowiedniego lakieru. Musi on zostać dopasowany do typu drewnianej podłogi i gatunku drewna. Lakierowanie wykonujemy używając pędzla lub wałka, przy czym bardzo ważne jest aby narzędzie te były nowe – chodzi oczywiście o brak zabrudzeń. Lakierować warto przy otwartym oknie, dzięki czemu zabezpieczymy się przed szkodliwymi oparami. Należy jednak uniknąć przeciągu który może nanieść zanieczyszczenia. Lakierowanie wykonujemy w temperaturze od 15 do 25 stopni. Po zakończeniu zostawiamy powierzchnię do wyschnięcia. Jeśli uznamy, że podłoga tego wymaga polerowanie i lakierowanie możemy powtórzyć.

Cyklinowanie parkietu – Wskazówki końcowe

Podczas polerowania należy przechodzić od grubszego papieru ściernego do papieru o granulacji 100 – 120 nie skokowo, ale stopniowo. Po wykonaniu szlifowania czterdziestką należy zastosować sześćdziesiątkę, potem osiemdziesiątkę i dopiero potem setkę lub wyżej. W przeciwnym razie nie uda nam się skutecznie wygładzić powstałych w pierwszym etapie szlifowania rys na parkiecie.

Worek z pyłem musi być opróżniany regularnie. Maksymalnie może być wypełniony w 1/3 objętości. Należy też unikać ognia – palenie papierosów w pomieszczeniu, w którym wykonujemy cyklinowanie podłogi, jest wykluczone. Powstający podczas renowacji podłogi pył jest łatwopalny i w ten sposób możemy sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo.
Jeżeli chcecie zlecić cyklinowanie parkietu parkieciarzowi a nie znacie solidnego fachowca to polecam Wam zerknąć do tego artykułu: https://parkiet.pl/blog/montaz-i-cyklinowanie-parkietu-jak-znalezc-dobrego-parkieciarza/