Parkiet Przemysłowy (Mozaika drewniana)
Parkiet przemysłowy wykorzystujemy na podłogi, które charakteryzują się intensywnością codziennego użytkowania. Inne nazwy tej bardzo odpornej podłogi drewnianej to: 1. mozaika drewniana, 2. mozaika podłogowa, 3. mozaika parkietowa, 4. mozaika przemysłowa. Może być wykorzystywana jako materiał podłogowy w dużych firmach lub biurach, a także mieszkaniach czy domach. Mozaika z drewna sprawdzi się szczególnie tam, gdzie występuje ruch pieszy o dużym natężeniu, gdyż jest najbardziej odporna na wszelkiego rodzaju odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne, etc.
Ogromną zaletą mozaiki drewnianej jest jej niska cena, a także bogactwo wzorów oraz gatunków drewna, co pozwala na nieskończenie wiele możliwości kompozycji tejże podłogi. Podobnie jak wszystkie podłogi drewniane, również parkiet przemysłowy może być wielokrotnie cyklinowany i odnawiany.
Niewielkie listewki (zwane także lamelkami lub paluszkami ) są elementami bazowymi, z których wykonuje się mozaiki podłogowe. Mają one od 16 do 23 mm grubości, 8-20 mm szerokości i od 120 do 300 mm długości. Układane są na płasko (poziomo) i zwykle w dwóch kierunkach, dzięki czemu tworzą charakterystyczny wzór na podłodze - swego rodzaju szachownicę. Mozaiki parkietowe mogą być zróżnicowane kolorystycznie (tę możliwość dają nam różne gatunki drewna, z których wykonana jest mozaika przemysłowa) i ułożone w rozmaite motywy.
Uniwersalność mozaiki drewnianej jest jej dużą zaletą. W połączeniu z nowoczesnym designem pozwoli na stworzenie unikalnego i ciepłego klimatu mieszkania czy domu. Mozaika podłogowa jest dźwiękochłonna oraz stanowi izolację cieplną, dodatkowo świetnie tłumi drgania podłoża. Jest antystatyczna i trwała. Mozaiki wykonywane z drewna egzotycznego, zawierają substancje tłuszczowe, dzięki czemu są odporne na wilgoć. Parkiety przemysłowe są także szybkie w montażu - zawdzięczamy to ułożeniu gotowych fragmentów podłogi na taśmach.
Możliwe wzory ułożenia mozaiki przemysłowej:
1. Jodełka potrójna
2. Równolegle
3. Szachownica
4. Cegiełka
Mozaiki przemysłowe najczęściej dostępne są w postaci połączonych ze sobą zespołów kilkudziesięciu listewek. Tworzą one prostokątne (czasem kwadratowe) płyty, które są naklejane na siatkę z tworzywa sztucznego (kiedyś na papier). Przy produkcji parkietów przemysłowych, najczęściej stosuje się drewno krajowe: dąb oraz egzotyczne: merbau, teak, jatoba, lapacho ipe i wenge.
Można wyróżnić jeszcze jeden rodzaj mozaiki drewnianej, jakim jest mozaika sztorcowa. Lamelki w niej są ustawiane na sztorc, dzięki temu posiada ona szczególną wytrzymałość na wgniecenia. Stosuje się ją tam, gdzie występuje największe natężenie ruchu oraz w przypadku, gdzie podłoga narażona jest na duże obciążenia, a także ze względu na występujące wysokie ryzyko uszkodzenia, np. upadające przedmioty. Tak wysoka wytrzymałość pozwala na zastosowanie jej w pomieszczeniach magazynowych, zakładowych, fabrykach, pomieszczeniach biurowych i gastronomicznych.
Parkiet przemysłowy z drewna egzotycznego Ipe Lapacho