Odpowiedz na: Parkiet? Deski? A może panele? Co wybrać?

#70898
kajka
Członek

@HugoBoss napisał:

Tradycyjne, naturalne drewniane podłogi powszechnie kojarzą się ciepłem domowego zacisza. Od pokoleń cieszą się uznaniem nie tylko ze względu na walory estetyczne i trwałość. Okazuje się jednak, że mimo to coraz częściej sięgamy po łatwe w montażu i stosunkowo tanie panele. Czy warto? Wiele osób mnie o to pyta więc postanowiłem zrobić małe porównanie żeby ułatwić Wam wybór. Mam nadzieje że się przyda :)

Parkiet

Parkiet to innymi słowy drewniana posadzka ułożona z drewnianych deszczułek (klepek). Każda z nich ma od 16 do 22 mm grubości oraz 4-7 cm szerokości. Długość klepek waha się od 20 do 50 centymetrów.

Deski podłogowe

Wymiary desek podłogowych także bywają różne. Ich szerokość waha się od 9 do 18 cm, długość – od 30-250 cm, zaś grubość od 15 do 22 mm. Niezależnie od rozmiaru, drewniane deski nadają każdemu wnętrzu tradycyjnego wyglądu. Coraz częściej są także wykorzystywane do nowoczesnych aranżacji.

Mozaika przemysłowa

Grubość mozaiki przemysłowej, w jej tradycyjnej wersji, waha się od 8 do 15 mm, zaś w przypadku mozaiki sztorcowej – nawet do 22 mm. Mozaikę przemysłową wykonuje się z tzw. lamelek, czyli wąskich desek podklejanych specjalną siatką. To dzięki niej lamelki są połączone i tworzą płytki o różnych rozmiarach.

Parkiet, deski podłogowe, mozaika przemysłowa – „za“ i „przeciw“

Walory litego drewna nietrudno wymienić. Lite drewno wygląda estetycznie, jest trwałe, ciepłe, starzeje się „z klasą“ i (co ważne dla alergików) nie uczula. Drewniana podłoga to inwestycja na lata. Zniszczoną łatwo odnowić. Można ją poddać wielokrotnemu cyklinowaniu i lakierowaniu (nawet 10 razy!). Do godnych polecenia, najtrwalszych gatunków naszego rodzimego drewna należą oczywiście dąb i jesion, natomiast z drewna egzotycznego polecić można merbau, wenge, jatobe.

Szukając odpowiedniego rozwiązania dla własnych aranżacji, warto pamiętać, że drewno doskonale sprawdzi się także na podłodze w łazience, czy w kuchni. Tu jednak wybierzmy drewno olejowane, dzięki czemu w jego strukturę nie będzie wnikać wilgoć. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć warto wybrać drewno egzotyczne, które już ze swojej natury jest bardziej odporne na paczenie. Do pomieszczeń wilgodnych szczególnie polecamy: doussie, sapelle, wenge, merbau.

Skoro naturalne drewno na podłodze ma tyle walorów, to warto zadać pytanie, czy można wytoczyć jakieś argumenty„przeciw“? Można, ale faktycznie jest ich niewiele. Do minusów drewnianej aranżacji podłogi należy zapewne to, że jej ułożenie wymaga fachu w ręku, doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Cały proces układania drewnianej podłogi musi być rozłożony w czasie. Wkalkulować trzeba tu bowiem nie tylko samo przyklejenie parkietu do podłoża, ale także przerwę na aklimatyzację drewna, jego szlifowanie oraz lakierowanie. Ku zaskoczeniu wielu inwestorów, cały proces może trwać nawet miesiąc.

Podłogi warstwowe

Są to gotowe panele drewniane składające się z kilku warstw drewna. Słoje poszczególnych warstw ułożone są prostopadle do siebie, co powoduje, że panele są bardziej odporne na zmienne warunki termiczne i wilgoć. Warto też zaznaczyć, że podłogę warstwową, w przeciwieństwie do parkietu, można dopuścić do użytkowania w kilka godzin po montażu.
Panele warstwowe to ekonomiczne rozwiązanie, bo warstwy znajdujące się niżej wykonane są zazwyczaj z tańszego drewna (np. świerku, czy sosny). Warstwy wierzchnie (użytkowe) są wykonane z twardego i trwałego drewna, które można poddać renowacji – 2-3 razy w zależności od grubości warstwy użytkowej. Na zdjęciach pokazałem przykład – parkiet warstwowy Finishparkiet (http://parkiet.pl/podlogi-drewniane/30- … atura.html)

Co więcej ten rodzaj podłogi zalecany jest przy ogrzewaniu podłogowym. Podłogi warstwowe są zazwyczaj cieńsze niż podłogi z litego drewna, dzięki czemu przepuszczają więcej ciepła. Ponadto, prostopadłe ułożenie słojów sprawia, iż elementy podłogi są bardziej stabilne wymiarowo przy zmianach temperatur.

Panele laminowane

Laminowane panele to inwestycja tania, ale i na krótki czas. Wbrew pozorom to właśnie może być ich istotnym atutem, szczególnie gdy urządzamy pokój dziecięcy lub mieszkanie, w którym znajdują się małe dzieci. Każdy rodzic potwierdzi, że nawet najbardziej twarde i odporne drewno, jest w stanie przegrać z niszczycielską pomysłowością naszych pociech.

Panele laminowane są łatwe i szybkie w montażu. Co prawda, uszkodzone nie nadają się już do naprawy czy konserwacji, za to łatwo je po prostu wymienić.

Panele należą do tanich materiałów, jednak ich ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Na cenę wpływa przede wszystkim klasa ścieralności, co jest ściśle związane z przeznaczeniem paneli do określonych typów pomieszczeń. Norma (EN 13329) wskazuje skalę ścieralności paneli, gdzie klasa AC1 odnosi się do najniższej odporności, a klasa AC5 – do najwyższej. Do pomieszczeń najbardziej eksploatowanych rekomenduje się zazwyczaj panele klasy AC2.

Koszt najtańszych paneli w popularnej klasie AC2 waha się w okolicach 30 złotych za metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że musimy się także zaopatrzyć w odpowiednie materiały służące izolacji akustycznej i antywilgociowej. Jeśli wkalkulujemy także koszt robocizny, to cała inwestycja będzie droższa o około 30 złotych na każdy metr kwadratowy.

Warto pamiętać, że wierzchnia warstwa paneli nie jest drewnem, a jedynie laminatem (lub ewentualnie papierem) pokrytym drukiem, mającym na celu jedynie imitować drewno. Środek paneli stanowi płyta MDF, HDF lub prosta płyta wiórowa. Spodnią warstwę tworzy melamina, która chroni panele przed wilgocią i wyginaniem się.

Tak więc: parkiet czy panele? Jakie są zalety paneli laminowanych? Bez wątpienia do zalet paneli należy zaliczyć cenę, łatwy montaż i… demontaż. Panele nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych (lakierowania itp.) Jakieś wady? Nie da się ukryć: najbardziej ekskluzywne panele nie zastąpią nam prawdziwej deski podłogowej, szczególnie, że nadruki często wyglądają sztucznie. Ponadto paneli nie można stosować w pomieszczeniach narażonych na podwyższoną wilgoć (w łazienkach, kuchniach) – szczególnie, gdy ich rdzeniem nie jest płyta HDF. Uszkodzone panele do niczego się już nie nadają, nie można ich bowiem naprawić, czy poddać zabiegom konserwacyjnym. Wreszcie – wydają głuche dźwięki, gdy stawiamy na nich kroki w butach na obcasach.

Panele, parkiet czy deski podłogowe? Ja stawiam na naturalność drewna i jego szereg zalet.

Co Wy o tym myślicie? Jestem ciekaw Waszych opinii? Tanie panele czy droższe, lecz naturalne drewno na wiele pokoleń?

Wow! Świetna wypowiedź. Wiele rzeczy się rozjaśniło :) Polecam wszystkim przeczytanie zanim zaczną się udzielać na forum :)
I zdecydowanie zgadzam się że drewno jest najlepszym wyborem, ale nie każdy może sobie na niego pozwolić w kwestii finansów.