Odpowiedz na: Deska lita czy warstwowa?

#70483
Maciekwawa
Członek

Dorzucę od siebie trzy grosze.
Z reguły podłogi z litego drewna będą droższe niż warstwowe bo do produkcji zużywamy więcej cennego drewna.
Podłogi z drewna litego można więcej razy cyklinować niż w przypadku warstwowych – starczy na więcej pokoleń :)
Podłogi z drewna litego są MNIEJ stabilne na zmiany wilgotności – warstwowe (dzięki warstwowej konstrukcji „na krzyż”) o wiele lepiej znoszą wachania temperatur i wilgotności
Podłogi warstwowe można stosować na ogrzewanie podłogowe (są cieńsze 12-14 mm przez co nie zatrzymują cennego ciepła), natomiast drewniane deski lite bardziej hamują ciepło (drewno jest izolatorem) oraz mają tendencję do wypaczania.

Powyżej pokazałaś na zdjęciu produkt od Woldrew http://parkiet.pl/podlogi-drewniane/136-deski-debowe-olejowane-stylo-classic.html. Ten producent ma bardzo dobre podłogi lite – np deski dębowe fabrycznie olejowane. Generalnie dobra cena i wysoka jakość.
Poza tym warto zwrócić uwagę na gotowe deski od Walczaka

Jeśli chodzi o warstwówki to na prawdę jest w czym wybierać, bo teraz praktycznie każdy większy producent zajmuje się produkcją drewnianych podłóg warstwowych. Poniżej kilku których osobiście mogę polecić Finishparkiet – jedna z pierwszych firm produkcyjnych od parkietów warstwowych)
Fertig Parkiet (Jawor Parkiet – bardzo dobrej jakości jodła francuska)
Barlinek – tańsza niż powyższe ze względu na tańsze materiały bo przy produkcji np. desek dębowych stosują cieńszą warstwę użytkową (4mm czyli o 2 mm mniej niż Finishparkiet)

Tutaj znajdziesz kilka cennych porad odnośnie wyboru pomiędzy deskami, klepkami i panelami podłogowymi: viewtopic.php?t=101