Parkiet? Deski? A może panele? Co wybrać?

Forum Parkiet.pl Fora Podłogi drewniane, wybór podłogi z drewna, rodzaje i montaż Parkiet? Deski? A może panele? Co wybrać?

  • Temat jest pusty.
Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 72)
  • Autor
    Wpisy
  • #68236
    Maciekwawa
    Członek

    Tradycyjne, naturalne drewniane podłogi powszechnie kojarzą się ciepłem domowego zacisza. Od pokoleń cieszą się uznaniem nie tylko ze względu na walory estetyczne i trwałość. Okazuje się jednak, że mimo to coraz częściej sięgamy po łatwe w montażu i stosunkowo tanie panele. Czy warto? Wiele osób mnie o to pyta więc postanowiłem zrobić małe porównanie żeby ułatwić Wam wybór. Mam nadzieje że się przyda :)

    Parkiet
    https://parkiet.pl/podlogi-drewniane/33-dab-parkiet-lamelowy-10-50-250.html
    – Parkiet to innymi słowy drewniana posadzka ułożona z drewnianych deszczułek (klepek).
    – Każda z nich ma od 16 do 22 mm grubości oraz 4-7 cm szerokości.
    – Długość klepek waha się od 20 do 50 centymetrów.

    Deski podłogowe

    – Wymiary desek podłogowych także bywają różne.
    – Ich szerokość waha się od 9 do 18 cm, długość – od 30-250 cm, zaś grubość od 15 do 22 mm.
    – Niezależnie od rozmiaru, drewniane deski nadają każdemu wnętrzu tradycyjnego wyglądu.
    – Coraz częściej są także wykorzystywane do nowoczesnych aranżacji.

    Parkiet przemysłowy
    https://parkiet.pl/content/26-mozaika-przemyslowa-drewniana

    Grubość parkietu przemysłowego, w tradycyjnej wersji, waha się od 8 do 15 mm, zaś w przypadku mozaiki sztorcowej – nawet do 22 mm. Parkiet przemysłowy inaczej zwany mozaiką parkietową wykonuje się z tzw. lamelek, czyli wąskich klepek podklejanych specjalną siatką. To dzięki niej lamelki są połączone i tworzą płytki o różnych rozmiarach.

    Parkiet, deski podłogowe, mozaika przemysłowa – „za“ i „przeciw“

    Walory litego drewna nietrudno wymienić. Lite drewno wygląda estetycznie, jest trwałe, ciepłe, starzeje się „z klasą“ i (co ważne dla alergików) nie uczula. Drewniana podłoga to inwestycja na lata. Zniszczoną łatwo odnowić. Można ją poddać wielokrotnemu cyklinowaniu i lakierowaniu (nawet 10 razy!). Do godnych polecenia, najtrwalszych gatunków naszego rodzimego drewna należą oczywiście dąb i jesion, natomiast z drewna egzotycznego polecić można merbau, wenge, jatobe.

    Szukając odpowiedniego rozwiązania dla własnych aranżacji, warto pamiętać, że drewno doskonale sprawdzi się także na podłodze w łazience, czy w kuchni. Tu jednak wybierzmy drewno olejowane, dzięki czemu w jego strukturę nie będzie wnikać wilgoć. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć warto wybrać drewno egzotyczne, które już ze swojej natury jest bardziej odporne na paczenie. Do pomieszczeń wilgodnych szczególnie polecamy: doussie, sapelle, wenge, merbau.

    Skoro naturalne drewno na podłodze ma tyle walorów, to warto zadać pytanie, czy można wytoczyć jakieś argumenty„przeciw“? Można, ale faktycznie jest ich niewiele. Do minusów drewnianej aranżacji podłogi należy zapewne to, że jej ułożenie wymaga fachu w ręku, doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Cały proces układania drewnianej podłogi musi być rozłożony w czasie. Wkalkulować trzeba tu bowiem nie tylko samo przyklejenie parkietu do podłoża, ale także przerwę na aklimatyzację drewna, jego szlifowanie oraz lakierowanie. Ku zaskoczeniu wielu inwestorów, cały proces może trwać nawet miesiąc.

    Panele drewniane / Finishparkiet

    Są to gotowe panele drewniane składające się z kilku warstw drewna. Słoje poszczególnych warstw ułożone są prostopadle do siebie, co powoduje, że panele są bardziej odporne na zmienne warunki termiczne i wilgoć. Warto też zaznaczyć, że podłogę warstwową, w przeciwieństwie do parkietu, można dopuścić do użytkowania w kilka godzin po montażu.
    1. Panele warstwowe to ekonomiczne rozwiązanie, bo warstwy znajdujące się niżej wykonane są zazwyczaj z tańszego drewna (np. świerku, czy sosny).
    2. Warstwy wierzchnie (użytkowe) są wykonane z twardego i trwałego drewna,
    3. Finishparkiet można poddać renowacji – 3-5 razy w zależności od grubości doświadczenia parkieciarza.

    Na zdjęciach pokazałem przykład Panele Drewniane Finishparkiet – https://parkiet.pl/podlogi-drewniane/30-finishparkiet-dab-natura.html

    Co więcej ten rodzaj podłogi zalecany jest przy ogrzewaniu podłogowym. Podłogi warstwowe są zazwyczaj cieńsze niż podłogi z litego drewna, dzięki czemu przepuszczają więcej ciepła. Ponadto, prostopadłe ułożenie słojów sprawia, iż elementy podłogi są bardziej stabilne wymiarowo przy zmianach temperatur.

    Panele laminowane

    Laminowane panele to inwestycja tania, ale i na krótki czas. Wbrew pozorom to właśnie może być ich istotnym atutem, szczególnie gdy urządzamy pokój dziecięcy lub mieszkanie, w którym znajdują się małe dzieci. Każdy rodzic potwierdzi, że nawet najbardziej twarde i odporne drewno, jest w stanie przegrać z niszczycielską pomysłowością naszych pociech.

    Panele laminowane są łatwe i szybkie w montażu. Co prawda, uszkodzone nie nadają się już do naprawy czy konserwacji, za to łatwo je po prostu wymienić.

    Panele należą do tanich materiałów, jednak ich ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Na cenę wpływa przede wszystkim klasa ścieralności, co jest ściśle związane z przeznaczeniem paneli do określonych typów pomieszczeń.
    Norma (EN 13329) wskazuje skalę ścieralności paneli:
    – klasa AC1 odnosi się do najniższej odporności (najtańsze panele podłogowe najmniej trwałe)
    – panele w klasie AC 2-3 (klasa średnia) rekomenduje się zazwyczaj do pomieszczeń mieszkalnych bardziej eksploatowanych
    – klasa AC5 – stosowane najczęściej w budynkach użyteczności publicznej takich jak restauracje, sklepy etc.

    Koszt najtańszych paneli w popularnej klasie AC2 waha się w okolicach 30 złotych za metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że musimy się także zaopatrzyć w odpowiednie materiały służące izolacji akustycznej i antywilgociowej. Jeśli wkalkulujemy także koszt robocizny, to cała inwestycja będzie droższa o około 30 złotych na każdy metr kwadratowy.

    Warto pamiętać, że wierzchnia warstwa paneli nie jest drewnem, a jedynie laminatem (lub ewentualnie papierem) pokrytym drukiem, mającym na celu jedynie imitować drewno. Środek paneli stanowi płyta MDF, HDF lub prosta płyta wiórowa. Spodnią warstwę tworzy melamina, która chroni panele przed wilgocią i wyginaniem się.

    Tak więc: parkiet czy panele? Jakie są zalety paneli laminowanych? Bez wątpienia do zalet paneli należy zaliczyć cenę, łatwy montaż i… demontaż. Panele nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych (lakierowania itp.) Jakieś wady? Nie da się ukryć: najbardziej ekskluzywne panele nie zastąpią nam prawdziwej deski podłogowej, szczególnie, że nadruki często wyglądają sztucznie. Ponadto paneli nie można stosować w pomieszczeniach narażonych na podwyższoną wilgoć (w łazienkach, kuchniach) – szczególnie, gdy ich rdzeniem nie jest płyta HDF. Uszkodzone panele do niczego się już nie nadają, nie można ich bowiem naprawić, czy poddać zabiegom konserwacyjnym. Wreszcie – wydają głuche dźwięki, gdy stawiamy na nich kroki w butach na obcasach.

    Panele, parkiet czy deski podłogowe? Ja stawiam na naturalność drewna i jego szereg zalet.

    Co Wy o tym myślicie? Jestem ciekaw Waszych opinii? Tanie panele czy droższe, lecz naturalne drewno na wiele pokoleń?

    #70886
    Brychu82
    Członek

    Ja mam najtańszą deske trójwarstwową barlinecką viewtopic.php?t=134, była w promocji w castramie za 65zł dąb, i nie zamienił bym jej na najdroższe panele. Może trochę delikatniejsza, ale jest super. Żeby nie było wczesniej przez 15 lat miałem panele, wymieniane po 10 latach

    #70887
    Fachowiec
    Członek

    Mi niesamowicie podoba się podłaga ze zdjęcia po niżej. Zastanawiam sie nad tym jak ją zrobić.

    #70888
    mariusz321
    Członek

    A to nie kest ta kostka parkietowa tylko trochę większa?

    #70889
    Maciekwawa
    Członek

    Polecam zapoznać się z ciekawym artykułem na temat wyboru podłóg drewnianych:

    Podłogi drewniane. Jaką wybrać?

    #70890
    loramik
    Członek

    od zawsze byłem fanatykiem podłóg parkietowych, które zawsze unikalnie wyglądają, nadają wyjątkowego charakteru każdemu wnętrzu a przede wszystkim są mega trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju ingerencje. Fantastycznie też sprawdzają się deski z drzew egzotycznych, które dodatkowo podkreślą dziki charakter właścicieli a i są bardziej odporne od rodzimego drewna. Taka podłoga może tez spokojnie konkurować z tradycyjną parkietową a wygląda jednakowo zjawiskowo. Polecam np czereśnię amerykańską która wygląda niesamowicie naturalnie http://www.bkdhome.pl/public/manager/im … Cherry.jpg
    takie produkty możecie znaleźć na stronie http://www.bkdhome.pl/deski-podlogowe

    #70891
    Operator1989
    Członek

    Ja uważam, że parkiet jest zdecydowanie lepszy od p[paneli, pomimo, iż panele są znacznie tańsze. Parkiet po prostu znacznie lepiej wygląda, jest też trwalszy i ładniej się starzeje. Na posadzkę pod podłogę dobra jest żywiczna powłoka gruntująca, a do klejenia parkietu kleje http://pol.sika.com/pl/klienci-indywidualni/klienci-indywidualni/02a023/02a023sa09/02a023sa09ssa02.html dzięki nim parkiet lepiej znosi wahania wilgotności i temperatury.

    #70892
    Lawenda
    Członek

    Mi się najbardziej podobają panele. ;) Od zawsze spotykam się z panelami w domu mojej rodziny i znajomych i jakoś już się tak przyzwyczaiłam ;)

    #70893
    truzkus
    Członek

    Ja zdecydowanie wybrałabym panele. Szybki montaż, łatwa wymiana w razie potrzeby i prosta konserwacja. Obecnie przymierzam się z mężem do wymiany podłogi w salonie ze starego parkietu na nowe panele. Upatrzyliśmy sobie te:
    http://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/panele-deski-parkiety/panele-podlogowe-laminowane/panel-podlogowy-dab-calgary-kronopol-laminate-flooring,p253428,l188.html

    W praktyce prezentują się tak:

    Mamy w salonie mało światła ze względu na dużą ilość drzew dookoła, stąd pomysł na jasne panele. Jak tylko wymienimy podłogę, zamieszczę zdjęcia :)

    #70894
    Umer
    Członek

    Uważam, że najsensowniejszym wyborem są dzisiaj panele. Są trwałe, jednocześnie zarówno ich zakup jest tani i montaż prosty. A opcji kolorstycznych i stylistycznych na rynku tyle, że praktycznie każdy sobie coś wybierze :D

    #70895
    imported_KasKa
    Członek

    Ja też optuję za parkietem. Wiem, panele są tańsze, ale parkiet robi się na wieeeeele lat, więc jakby tak naprawdę policzyć koszt zrywania i zakładania kolejnych paneli… no chyba, że szybko komuś nudzi się wystrój, to lepiej nie inwestować w podłogę na lata. Mi się w parkiecie jeszcze podoba to, że możesz zrobić sobie wspaniałą mozaikę z różnych rodzajów drewna i to nigdy nie wygląda sztucznie. Ostatnio widziałam coś takiego, bardzo mi się spodobało:
    https://parkiet.pl/podlogi-drewniane/33-dab-parkiet-lamelowy-10-50-250.html

    #70896
    John Doe
    Członek

    Co kto lubi, dla mnie za bardzo będzie ten wzór dominował w pomieszczeniu. A tak jak pisałeś parkiet jest na wieleeeeee lat więc zastanów się, czy za kilka będzie Ci się podobał tak samo. Wiesz u wystarczy, że zmienisz mebla za 5 lat i efekt może być już nie taki fajny jak sobie wymarzyłeś.

    Może warto pomyśleć o czymś bardziej stonowanym

    #70897
    Jane Doe
    Członek

    Jestem fanką podłóg drewnianych z dużych desek. Najlepiej z dębu, bo w niewielkim stopniu zmienia wymiary pod wpływem wilgoci czy temperatury.
    Na pewno jest to najdroższe rozwiązanie, ale jednocześnie inwestycja na lata. I jak pięknie wygląda:

    #70898
    kajka
    Członek

    @HugoBoss napisał:

    Tradycyjne, naturalne drewniane podłogi powszechnie kojarzą się ciepłem domowego zacisza. Od pokoleń cieszą się uznaniem nie tylko ze względu na walory estetyczne i trwałość. Okazuje się jednak, że mimo to coraz częściej sięgamy po łatwe w montażu i stosunkowo tanie panele. Czy warto? Wiele osób mnie o to pyta więc postanowiłem zrobić małe porównanie żeby ułatwić Wam wybór. Mam nadzieje że się przyda :)

    Parkiet

    Parkiet to innymi słowy drewniana posadzka ułożona z drewnianych deszczułek (klepek). Każda z nich ma od 16 do 22 mm grubości oraz 4-7 cm szerokości. Długość klepek waha się od 20 do 50 centymetrów.

    Deski podłogowe

    Wymiary desek podłogowych także bywają różne. Ich szerokość waha się od 9 do 18 cm, długość – od 30-250 cm, zaś grubość od 15 do 22 mm. Niezależnie od rozmiaru, drewniane deski nadają każdemu wnętrzu tradycyjnego wyglądu. Coraz częściej są także wykorzystywane do nowoczesnych aranżacji.

    Mozaika przemysłowa

    Grubość mozaiki przemysłowej, w jej tradycyjnej wersji, waha się od 8 do 15 mm, zaś w przypadku mozaiki sztorcowej – nawet do 22 mm. Mozaikę przemysłową wykonuje się z tzw. lamelek, czyli wąskich desek podklejanych specjalną siatką. To dzięki niej lamelki są połączone i tworzą płytki o różnych rozmiarach.

    Parkiet, deski podłogowe, mozaika przemysłowa – „za“ i „przeciw“

    Walory litego drewna nietrudno wymienić. Lite drewno wygląda estetycznie, jest trwałe, ciepłe, starzeje się „z klasą“ i (co ważne dla alergików) nie uczula. Drewniana podłoga to inwestycja na lata. Zniszczoną łatwo odnowić. Można ją poddać wielokrotnemu cyklinowaniu i lakierowaniu (nawet 10 razy!). Do godnych polecenia, najtrwalszych gatunków naszego rodzimego drewna należą oczywiście dąb i jesion, natomiast z drewna egzotycznego polecić można merbau, wenge, jatobe.

    Szukając odpowiedniego rozwiązania dla własnych aranżacji, warto pamiętać, że drewno doskonale sprawdzi się także na podłodze w łazience, czy w kuchni. Tu jednak wybierzmy drewno olejowane, dzięki czemu w jego strukturę nie będzie wnikać wilgoć. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć warto wybrać drewno egzotyczne, które już ze swojej natury jest bardziej odporne na paczenie. Do pomieszczeń wilgodnych szczególnie polecamy: doussie, sapelle, wenge, merbau.

    Skoro naturalne drewno na podłodze ma tyle walorów, to warto zadać pytanie, czy można wytoczyć jakieś argumenty„przeciw“? Można, ale faktycznie jest ich niewiele. Do minusów drewnianej aranżacji podłogi należy zapewne to, że jej ułożenie wymaga fachu w ręku, doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Cały proces układania drewnianej podłogi musi być rozłożony w czasie. Wkalkulować trzeba tu bowiem nie tylko samo przyklejenie parkietu do podłoża, ale także przerwę na aklimatyzację drewna, jego szlifowanie oraz lakierowanie. Ku zaskoczeniu wielu inwestorów, cały proces może trwać nawet miesiąc.

    Podłogi warstwowe

    Są to gotowe panele drewniane składające się z kilku warstw drewna. Słoje poszczególnych warstw ułożone są prostopadle do siebie, co powoduje, że panele są bardziej odporne na zmienne warunki termiczne i wilgoć. Warto też zaznaczyć, że podłogę warstwową, w przeciwieństwie do parkietu, można dopuścić do użytkowania w kilka godzin po montażu.
    Panele warstwowe to ekonomiczne rozwiązanie, bo warstwy znajdujące się niżej wykonane są zazwyczaj z tańszego drewna (np. świerku, czy sosny). Warstwy wierzchnie (użytkowe) są wykonane z twardego i trwałego drewna, które można poddać renowacji – 2-3 razy w zależności od grubości warstwy użytkowej. Na zdjęciach pokazałem przykład – parkiet warstwowy Finishparkiet (http://parkiet.pl/podlogi-drewniane/30- … atura.html)

    Co więcej ten rodzaj podłogi zalecany jest przy ogrzewaniu podłogowym. Podłogi warstwowe są zazwyczaj cieńsze niż podłogi z litego drewna, dzięki czemu przepuszczają więcej ciepła. Ponadto, prostopadłe ułożenie słojów sprawia, iż elementy podłogi są bardziej stabilne wymiarowo przy zmianach temperatur.

    Panele laminowane

    Laminowane panele to inwestycja tania, ale i na krótki czas. Wbrew pozorom to właśnie może być ich istotnym atutem, szczególnie gdy urządzamy pokój dziecięcy lub mieszkanie, w którym znajdują się małe dzieci. Każdy rodzic potwierdzi, że nawet najbardziej twarde i odporne drewno, jest w stanie przegrać z niszczycielską pomysłowością naszych pociech.

    Panele laminowane są łatwe i szybkie w montażu. Co prawda, uszkodzone nie nadają się już do naprawy czy konserwacji, za to łatwo je po prostu wymienić.

    Panele należą do tanich materiałów, jednak ich ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Na cenę wpływa przede wszystkim klasa ścieralności, co jest ściśle związane z przeznaczeniem paneli do określonych typów pomieszczeń. Norma (EN 13329) wskazuje skalę ścieralności paneli, gdzie klasa AC1 odnosi się do najniższej odporności, a klasa AC5 – do najwyższej. Do pomieszczeń najbardziej eksploatowanych rekomenduje się zazwyczaj panele klasy AC2.

    Koszt najtańszych paneli w popularnej klasie AC2 waha się w okolicach 30 złotych za metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że musimy się także zaopatrzyć w odpowiednie materiały służące izolacji akustycznej i antywilgociowej. Jeśli wkalkulujemy także koszt robocizny, to cała inwestycja będzie droższa o około 30 złotych na każdy metr kwadratowy.

    Warto pamiętać, że wierzchnia warstwa paneli nie jest drewnem, a jedynie laminatem (lub ewentualnie papierem) pokrytym drukiem, mającym na celu jedynie imitować drewno. Środek paneli stanowi płyta MDF, HDF lub prosta płyta wiórowa. Spodnią warstwę tworzy melamina, która chroni panele przed wilgocią i wyginaniem się.

    Tak więc: parkiet czy panele? Jakie są zalety paneli laminowanych? Bez wątpienia do zalet paneli należy zaliczyć cenę, łatwy montaż i… demontaż. Panele nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych (lakierowania itp.) Jakieś wady? Nie da się ukryć: najbardziej ekskluzywne panele nie zastąpią nam prawdziwej deski podłogowej, szczególnie, że nadruki często wyglądają sztucznie. Ponadto paneli nie można stosować w pomieszczeniach narażonych na podwyższoną wilgoć (w łazienkach, kuchniach) – szczególnie, gdy ich rdzeniem nie jest płyta HDF. Uszkodzone panele do niczego się już nie nadają, nie można ich bowiem naprawić, czy poddać zabiegom konserwacyjnym. Wreszcie – wydają głuche dźwięki, gdy stawiamy na nich kroki w butach na obcasach.

    Panele, parkiet czy deski podłogowe? Ja stawiam na naturalność drewna i jego szereg zalet.

    Co Wy o tym myślicie? Jestem ciekaw Waszych opinii? Tanie panele czy droższe, lecz naturalne drewno na wiele pokoleń?

    Wow! Świetna wypowiedź. Wiele rzeczy się rozjaśniło :) Polecam wszystkim przeczytanie zanim zaczną się udzielać na forum :)
    I zdecydowanie zgadzam się że drewno jest najlepszym wyborem, ale nie każdy może sobie na niego pozwolić w kwestii finansów.

    #70899
    ana_bullfinch
    Członek

    Szerokie, drewniane deski to coś wspaniałego. Niestety cena może skutecznie nas odstraszyć. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem są wtedy panele. Jeśli kupimy wysokiej jakości produkt to naprawdę posłuży nam przez wiele lat, a do tego mamy taki wybór najróżniejszych wzorów, że na pewno stworzymy fajną kompozycję z meblami czy ścianami. W starym mieszkaniu miałem panele przez niecałe 8 lat i naprawdę było z nimi wszystko ok. Nie ma co na siłę rujnować sobie budżetu drewnianą podłogą.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 72)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.