Jaki kolor listew przypodłogowych wybrać?

Aranżując cały wystrój wnętrza każdy projektant (także ten domorosły!) wie doskonale, że szczegóły mogą mieć duże znaczenie. Poza odpowiednim wyborem koloru ścian, drzwi czy odcieni paneli liczy się także dobór koloru listew przypodłogowych. Odpowiedni ich wzór i odcień mogą doskonale uzupełnić całą kompozycję. Ale błędy na tym etapie to ryzyko zaburzenia całego pomysłu. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie tego elementu. Z nami nie popełnicie najpopularniejszych błędów, a Wasze pomieszczenia zyskają blask! Wystarczy przeczytać nasz poradnik.

jaki kolor listew przypodłogowych wybrać

Jak dobrać kolor listew przypodłogowych?

W zależności od oczekiwanego efektu i stylu w jakim wykańczane jest wnętrze możemy położyć listwy, które stworzą z podłogą i ścianami harmonijne i spójne połączenie. Jaki kolor listew przypodłogowych zastosować w takim wypadku? W zależności od odcieni ścian i podłóg dopasowujemy do nich listwy. Jeśli wnętrze jest w beżach lub brązach, stosujemy beżowe lub brązowe listwy przypodłogowe, choć tu akurat spokojnie możemy pobawić się różnymi odcieniami tych kolorów. Ciemne listwy przypodłogowe zazwyczaj doskonale komponują się ze ścianami i podłogami w ciemnej tonacji. Jak dobrać listwy do podłogi? Wszystko zależy od oczekiwanego efektu. By przełamać monotonię kolorystyczną i ożywić wnętrze projektanci proponują często białe listwy do ciemnej podłogi lub odwrotnie, ciemne listwy przypodłogowe i jasne podłogi. Stwarza to kontrast i wzbudza ciekawość. W połączeniu z kontrastującymi do podłóg i ścian listwami maskującymi do drzwi całość może być elementem ciekawego i ożywionego wnętrza.

Listwy przypodłogowe w kolorze podłogi czy drzwi?

Tak naprawdę listwa przypodłogowa doskonale będzie się prezentować w kolorze obu tych elementów. To jedno z podstawowych połączeń występujących w „wykończeniówce”, ale zdecydowanie częściej można spotkać listwy przypodłogowe dobrane pod kolor podłóg. Drzwi stanowią odrębny element i ich kolor jest w tym układzie sprawą drugorzędną. Nie znaczy to oczywiście, że kolor drzwi a listwy przypodłogowe to kwestie oddzielne. Białe drzwi i listwy przypodłogowe to częste rozwiązanie nie tylko w mieszkaniach, ale także biurach. Wiele zależy też od przeznaczenia danego pomieszczenia. Wiadomo, że jeśli chodzi na przykład o mieszkanie i salon lub sypialnię, do kwestii takich detali jak listwy będziemy podchodzić przez pryzmat własnych upodobań nawet jeśli są one ekstrawaganckie i wymykają się utartym schematom.

Jakie listwy przypodłogowe do jasnej podłogi?

I znów, wiele zależy od przeznaczenia danego pomieszczenia i naszych upodobań. Inna jest charakterystyka typowego wykończenia biura, a inaczej będziemy chcieli skomponować układ kolorystyczny sypialni czy salonu. Ciemne listwy przypodłogowe do jasnej podłogi mogą pasować w zasadzie w każdej konfiguracji kolorystycznej, ale łatwiej je sobie wyobrazić w połączeniu z ciemniejszymi ścianami. Warto dopasować listwy do choć jednego elementu i w tym wariancie byłyby to ściany. Można sobie także wyobrazić ciemną podłogę i białe listwy, ale wówczas wydaje się, że ściany także lepiej zaprezentują się w jaśniejszej kolorystyce.

Jakie listwy do ciemnych paneli?

Choć odpowiedź na to pytanie oczywiście uzależniona jest w pierwszej kolejności od naszych preferencji, to istnieją jednak pewne zasady, których zachowanie pomoże utrzymać spójność i harmonijny charakter całego wnętrza. W polskich domach często stosuje się połączenie brązowych paneli do białych listew. To popularna konfiguracja wynikająca z upodobań Polaków. Gdy podłoga jest drewniana, białe listwy często wskazują na konieczność zostawienia także białych ścian. W zależności od oczekiwanego efektu, takie rozwiązanie nie musi kończyć się jednak na bieli.  Jaki jest wzorcowy kolor listwy do paneli?  Wzór w tym przypadku nie istnieje, a ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Klasyka wskazuje, że ciemne panele i białe listwy dobrze odnajdą się w towarzystwie białych ścian, ale przecież tu także kontrast pozwoli wizualnie ożywić wnętrze i zaakcentować na przykład elegancję i szyk całego pomieszczenia. Drewniana podłoga, białe listwy i ściany w jakimś nienachalnym, na przykład beżowym kolorze stworzą nietuzinkowe połączenie, które także z pewnością znajdzie swoich zwolenników.

Jak widzicie, odpowiedź na pytanie: „jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi?” pozornie wydaje się skomplikowana, ale tak naprawdę najwięcej zależy od nas samych a także przeznaczenia danego pomieszczenia. Materiały, z których powstają najpopularniejsze listwy są także podatne na zmiany. Kolor można zmienić! Jak pomalować listwy przypodłogowe? Materiały z jakich są one obecnie robione sprzyjają pełnej personalizacji w zakresie koloru. Wystarczy wybrać odpowiednią farbę i do roboty! Ciemne listwy przypodłogowe w ciągu chwili mogą zmienić się w jasne.