Czym i jak pomalować listwy przypodłogowe?

Wielu z Was zapyta pewnie: po co malować listwy przypodłogowe? Przecież można kupić je w odpowiednim kolorze? Można, ale powodów farbowania listew jest co najmniej kilka. Po pierwsze istnieje całkiem duża rzesza klientów lubiących wykonywać wszystko samodzielnie. Po drugie często zdarza się, że mimo szerokiego wachlarza kolorystycznego, klient nie jest w stanie wybrać nic konkretnego. Oczywiście nie każdy rodzaj listwy powinno się malować, jednak przeważająca większość, w zależności od bazowego materiału może być przemalowana. Ważny jest odpowiedni dobór farby do listew przypodłogowych. Czym innym przeprowadza się malowanie listew styropianowych, innej farby używamy do drewna, jeszcze innej do produktów z poliuretanu.

jak pomalować listwy przypodłogowe

Czy listwy przypodłogowe można malować?

Można, ale trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, dokładnie przemyśleć kolor. Pomyłka może się skończyć koniecznością zakupu kolejnych listew. Malowanie listew przypodłogowych kilkukrotnie może drastycznie zmniejszyć ich walory wizualne. A przecież pamiętamy – listwy to ważny element dekoracyjny! Nie powinny być obdrapane i brzydkie (chyba, że taki jest zamysł). Dodatkowo, malowanie listew pozwoli nam ukryć ewentualne wady związane z łączeniami tych elementów. Nie zawsze da się wymierzyć potrzebną ilość co do najmniejszych milimetrów. Warto także pamiętać, że materiał, z jakiego wykonana jest listwa wymaga doboru odpowiedniej farby.  Czym innym malujemy styropian, czym innym poliuretan, jeszcze innego produktu używamy malując drewno.

Jaką farbą pomalować listwy przypodłogowe?

Tu odpowiedź wydaje się prosta – odpowiednią dla danego materiału. Przed rozpoczęciem malowania powinniśmy dokładnie zbadać charakterystykę materiału, z jakiego wykonana jest farba. Źle dobrany produkt po prostu nie utrzyma się na malowanej powierzchni, a efekt zmiany koloru będzie mizerny. To jest najbardziej optymistyczny scenariusz. W najgorszym razie narazimy się po prostu na zakup nowych listew.

  1. MDF

Farba do listew MDF, czyli wykonanych z fragmentów płyty pilśniowej to przede wszystkim produkty akrylowe, alkidowe i olejne. Ich gęstość doskonale uzupełnia ewentualne ubytki materiału MDF, a jednocześnie zapewnia odpowiednią impregnację i trwałość. Farba do listew przypodłogowych MDF zdecydowanie powinna być z grupy tych wymienionych. Zastosowanie innej naraża nas na niepotrzebne koszty, bo kolor nie utrzyma się za długo i albo będziemy musieli całą pracę wykonać ponownie, albo, co gorsza, kupić nowe listwy. Czym pomalować listwy przypodłogowe MDF? Jeśli jeszcze ich nie zamocowaliśmy, można wybrać farbę natryskową na przykład w sprayu. Jeśli malujemy już zamocowane listwy, wybierzmy farbę, którą naniesiemy pędzelkiem lub wałkiem.

2. Poliuretan

Inaczej wygląda sprawa, jeśli do pomalowania mamy listwy z poliuretanu. Choć to jeden z popularniejszych materiałów używanych do produkcji tego elementu, wymaga on zastosowania szczególnych środków. Czym pomalować takie listwy przypodłogowe? W tym wypadku powinniśmy zastosować farby akrylowe, lateksowe lub w ostateczności wodne. Jednak trwałość koloru w kontekście tych ostatnich może pozostawiać wiele do życzenia. Sugerujemy, by farby wodne używane były jedynie do nieznacznej korekty już posiadanego przez listwy koloru.

3. PCV

Czym pomalować listwy plastikowe? Malowanie listwy pcv odbywa się z zachowaniem zasad farbowania plastiku. Najwygodniej użyć farby akrylowej w sprayu lub dedykowanych farb do tworzyw sztucznych. To zapewni odpowiednią trwałość koloru i oczekiwany efekt. Dzięki takiemu rodzajowi farb często wystarczy pokryć listwy jedną warstwą koloru. Uwaga, sugerujemy pomalować listwy jeszcze przed zamocowaniem ich do ściany. To pozwoli nam uniknąć ubrudzenia zarówno ścian jak i podłóg.

4. Styropian

Jednym z łatwiejszych i bardziej podatnych na farbowanie materiałów jest niewątpliwie styropian. Charakterystyka listew wykonanych właśnie z tego materiału pozwala na użycie wielu różnych rodzajów farb, w zależności od oczekiwanego efektu wizualnego. Czym pomalować listwy przypodłogowe ze styropianu? Sprawdzi się tu niemal każda dostępna na rynku farba akrylowa, lateksowa, wodna, poliuretanowa.

5. Chrom/nikiel

Tu uczciwie trzeba powiedzieć – bardzo trudno znaleźć farbę, czy też odpowiednią metodę malowania listew z chromu czy niklu. Chodzi przede wszystkim o charakterystykę tych materiałów. Są one gładkie, przez co farby najczęściej po prostu nie mają z czym się związać. Jak pomalować chromowane listwy? Można oczywiście używać dedykowanych farb do metalu, jednak w pierwszej kolejności warto zadbać o zmatowienie powierzchni. To pozwoli na uzyskanie większej trwałości.

Na jaki kolor pomalować listwy przypodłogowe?

To pytanie z serii – który kolor jest ładniejszy? Oczywiście każdy ma inny pomysł na wykończenie wnętrza i dlatego kwestia ta uzależniona jest od osobistych upodobań. O gustach się nie dyskutuje, jednak są pewne podstawowe zasady łączenia kolorów. Jak dobrać kolor listew przypodłogowych? Najprościej napisać – taki, który nam się spodoba! Jednak polecamy skorzystać w tej kwestii z naszych porad. Dzięki nim łatwiej osiągniemy oczekiwane efekty a wnętrze może zyskać zupełnie nowy wygląd. Co więcej, można to osiągnąć samemu!

Jak pomalować listwy przypodłogowe?

Zanim rozpoczniemy zmienianie koloru listew przypodłogowych, warto się do tego dobrze przygotować. Dobrą praktyką jest oczyszczenie malowanych powierzchni. To pozwala uzyskać lepszą trwałość naniesionej farby. Warto też przed samym malowaniem na listwę nałożyć podkład, czyli rodzaj lekkiej, bezbarwnej farby, która lepiej zwiąże malowany materiał z kolorem. W zależności od oczekiwanego efektu, możemy też zaopatrzyć się w bezbarwny lakier, którego naniesienie poskutkuje pięknym połyskiem. Pamiętajmy, że prace zawsze wykonujemy na oczyszczonej powierzchni i w rękawiczkach. Zabezpieczmy się przed ewentualnymi zabrudzeniami rozkładając folię malarską wszędzie tam, gdzie nie chcielibyśmy zmieniać koloru.

Chcielibyśmy przedstawić Wam dwie podstawowe techniki malowania listew przypodłogowych. Pierwsza z nich, to malowanie listew przed montażem elementów do ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dokładniej i szybciej pokryć listwę przypodłogową kolorem, jeśli użyjemy do tego farby w aerozolu. To bardzo efektywny sposób, który pozwoli zminimalizować ewentualne straty związane z koniecznością czyszczenia powierzchni, na którą kapnie kropla farby.

Gdy jednak malujemy listwy, które są już przymocowane do ściany, aerozol nie zda egzaminu. Stosując farbę w sprayu możemy narazić się na to, że farba oprócz listwy, znajdzie się także na ścianie i na podłodze. W tym wypadku zdecydowanie sugerujemy naniesienie farby pędzelkiem lub wałkiem. Drugi wariant bardziej sprawdzi się przy okazji malowania listew o prostym, klasycznym wyglądzie. Pędzelka z przyjemnością użyjemy, gdy powierzchnia malowania jest nieregularna.

Jaka jest cena pomalowania listew przypodłogowych?

Wszystko zależy oczywiście od ilości malowanych listew i stopnia skomplikowania całego procesu. Wprawny fachowiec powinien poradzić sobie ze wszystkim szybko i sprawnie, ponieważ malowanie listew przypodłogowych nie różni się zbytnio od farbowania innych elementów. Zachowanie podstawowych zasad pozwoli osiągnąć zakładane efekty. Cena pomalowania jednego metra bieżącego listwy przypodłogowej nie powinna przekroczyć 15 złotych. W kwocie tej nie zawiera się jednak koszt zakupu materiałów.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiamy się jak odnowić listwy przypodłogowe, to pomalowanie ich z pewnością pozwoli nadać im odpowiedni, zupełnie nowy wygląd. Listwy, choć wydają się małym, nic nieznaczącym elementem, to w połączeniu z całą kompozycją wizualną mogą sprawić, że zachwycimy się danym pomieszczeniem. Dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę i wybrać takie, które stworzą ze ścianami i podłogami ciekawe połączenie. Obecnie na rynku istnieje tak wiele farb i narzędzi ułatwiających samodzielne malowanie, że nawet najmniej sprawny gospodarz po dobrym przygotowaniu świetnie poradzi sobie z tym zadaniem sam.