Jakie listwy przypodłogowe wybrać do ciemnych drzwi?

Nie wie co to wyzwanie ten, kto nigdy nie wybierał koloru listew przypodłogowych. Możliwości i kombinacji jest obecnie na rynku tak wiele, że bez planu na aranżację podłogi w sklepie można się dorobić niezłego bólu głowy! A błąd wykryty zbyt późno może nas słono kosztować. Tak czy inaczej, listwy przypodłogowe to absolutny must have. Po pierwsze mogą zamaskować ewentualne niedoskonałości w łączeniu podłogi i ściany, po drugie mogą stanowić eleganckie wykończenie, po trzecie być maskownicą dla różnego rodzaju kabli i przewodów. W poniższym artykule postaramy się rozwiać najczęstsze wątpliwości i odpowiedzieć na podstawowe pytanie zawarte już w samym tytule: jakie listwy przypodłogowe do ciemnych drzwi?

jakie listwy przypodłogowe wybrać do ciemnych drzwi

Jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi?

Wszystko oczywiście zależy od ogólnej aranżacji kolorystycznej całego wnętrza, które zamierzamy zaopatrzyć w listwy. Jak dobrać listwy przypodłogowe? Jednym z warunków jest także oczekiwany efekt. Jeśli szukamy harmonii, dobre będzie klasyczne podejście do sprawy. Ogólne założenie jest całkiem proste – praktyką jest zestawianie ciemnych kolorów ze sobą. Dopuszczalne są jedynie różnice w barwie. Podany sposób jest podejściem klasycznym, żeby nie powiedzieć tradycyjnym. Podłogi, ściany i kolor drzwi w połączeniu z podobnym odcieniem listew powinno stwarzać wrażenie spójności i przemyślanej aranżacji.

Obecnie projektanci czasem odchodzą od tej normy stosując także białe listwy przypodłogowe do ciemnych drzwi. To rozwiązanie bazuje na zasadzie kontrastu. Ciemne drzwi i białe listwy będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają ciekawych i nieoczywistych połączeń, bawią się konwencją i wykańczają wnętrze w stylu nowoczesnym. Co więcej, materiały użyte do produkcji białych listew przypodłogowych bardzo często umożliwiają użycie zwykłych farb ściennych do pomalowania ich na dowolnie wybrany kolor. To stwarza niemal nieograniczone możliwości łączenia kolorów, a biała listwa przypodłogowa do ciemnych drzwi stanowi jedynie punkt wyjściowy.  Ogranicza nas w tym przypadku jedynie wyobraźnia. Nie trzeba bać się nieoczywistych połączeń jak na przykład ciemne drzwi wewnętrzne i białe listwy.

Przykładem często stosowanych rozwiązań, zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenie ma być wykończone elegancko, stwarzając wrażenie luksusu jest zastosowanie listew ze stali nierdzewnej. Ten typ także stworzy dobre i harmonijne połączenie z ciemnymi drzwiami. Listwy ze stali nierdzewnej występują w wielu odcieniach pasujących do różnego rodzaju wnętrz użytkowych. Rozwiązanie tego typu charakteryzuje się mniejszą możliwością dostosowania koloru, choć istnieją listwy, które można przemalować na jasne kolory farbami o charakterystyce lakierów. W tym przypadku także spotyka się zestawianie białych listew przypodłogowych i ciemnych drzwi.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: jakie listwy do ciemnych drzwi ma wiele odpowiedzi, jednak to od nas samych zależy, czy szukamy klasycznych rozwiązań, czy chcemy czegoś, co wprowadzi w projektowane pomieszczenie element kontrastu. Odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe potrafią wraz ze ścianami, podłogami, a także drzwiami stworzyć w pomieszczeniu zakładany i oczekiwany efekt wizualny.