Jak zamontować listwy maskujące do drzwi?

Remont idzie jak z płatka. Zamontowaliśmy ościeżnice, osadziliśmy drzwi, wszystko wyregulowane. Po prostu idealnie! Teraz trzeba popracować nad efektem wizualnym. Bo póki co nad drzwiami i obok nich widać szczeliny, piankę montażową i ogólny bałagan. To idealny moment na montaż listew maskujących do drzwi. Najlepiej oczywiście przygotować się do tego zawczasu, jeszcze na etapie zakupu drzwi i futryn. Listwy kupujemy tak, by pasowały nam one do całości kompozycji. Pełnią one niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim estetyczną i praktyczną – są ładne i zapobiegają osadzaniu się kurzu w zagłębieniach. Dziś powiemy Wam jak zamontować listwy maskujące do drzwi. Od razu zdradzamy - najlepiej je przykleić, ale to niejedyny sposób!

jak zamontować listwy maskujące do drzwi

Czym przykleić listwy maskujące do drzwi?

Podstawowym sposobem montażu opaski maskującej do drzwi i futryny jest przyklejenie jej neoprenowym klejem montażowym. To wariant stosunkowo prosty, wystarczy nanieść odpowiednią ilość kleju na montowane listwy drzwiowe i równo umieścić je w przeznaczonych do tego miejscach tak, by idealnie łączyły się z futryną. To ona jest dla nas punktem odniesienia. Montaż listew maskujących do futryn czasem ułatwia sam producent takich opasek. Otóż część z nich wyposażona jest w specjalne samoprzylepne paski, które sprawiają, że do montażu nie jest już potrzebny żaden klej. W takim przypadku montaż listwy maskującej do drzwi ogranicza się do odklejenia folii i umieszczenia listwy tak, by zgrywała się ona z ościeżnicą. Choć obecnie umieszczany w listwach rodzaj szczotek z propylenu rzeczywiście powinien wystarczyć do przyklejenia opaski, to zwyczajowo uznaje się, że jednak trwalszym sposobem jest montaż za pomocą kleju montażowego.

Jak przymocować listwy maskujące do drzwi?

Gdy wybierzemy już odpowiedni klej i mamy same listwy, montaż opaski maskującej do drzwi nie stanowi już wielkiej trudności. Ważne jest odpowiednie przygotowanie i oczyszczenie powierzchni, która będzie miała bezpośredni kontakt z klejem. To pozwoli maksymalnie wykorzystać klejące właściwości neoprenów. Następnie dobrze jest nanieść wymierzone metrówką punkty odniesienia, najlepiej ołówkiem. Jak zamontować same opaski maskujące do drzwi? Przykładamy je razem z klejem do oczyszczonej wcześniej powierzchni biorąc pod uwagę nasze zaznaczone punkty odniesienia, a także pion (lub poziom) futryny. Warto się tu przyłożyć, bo odklejanie i ponowne przyklejanie listew stwarza ryzyko utraty właściwości klejących na powierzchni, na którą klej został naniesiony dwa razy. Możemy tym samym utrudnić i przedłużyć sobie pracę. A chodzi przecież o wykonanie wszystkiego sprawnie.

Choć odpowiedź na pytanie: „jak zamontować maskownice do drzwi” nie jest prosta, to odpowiednie przygotowanie się do tej operacji pozwoli osiągnąć oczekiwane efekty. Dzięki szerokiemu wyborowi kolorów i wzorów samych listew można bez problemu dobrać odpowiednie kompozycje. Obecne na rynku rozwiązania pozwalają osiągać oszałamiające efekty wizualne. Połączenie eleganckich maskownic z detalami, jak na przykład odpowiednie oświetlenie może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę, dlatego warto też sprawdzić jak prawidłowo montuje się listwy led. Co więcej wszystko można zrobić samemu i zawstydzić tym samym niejednego eksperta.