Jak dociąć listwy w narożnikach i rogach? Docinanie listew pod kątem

Chcesz ozdobić pomieszczenie listwami przysufitowymi? To świetny sposób na to, żeby udekorować wnętrze, ale przy okazji listwy pozwalają również na dyskretne zatuszowanie ewentualnych niedociągnięć na styku ściany i sufitu, takich jak drobne pęknięcia czy niedokładnie docięta tapeta. Zdecydowałaś(eś) się na ich samodzielny montaż, ale zastanawiasz się, jak założyć listwy sufitowe, żeby otrzymać pożądany efekt? Spróbujemy podpowiedzieć Ci, jak sprawnie dociąć listwy w narożnikach i co będzie Ci do tego potrzebne. Ciekawa(y)? Zapraszamy do czytania.

jak dociąć listwy w narożnikach

Pod jakim kątem ciąć listwy przysufitowe?

Planując docinanie listew przysufitowych pod kątem musisz zacząć od dokładnego rozplanowania ich rozmieszczenia we wnętrzu. Chcesz dociąć listwy tak, żeby swobodnie zamontować je w rogu zewnętrznym? Pamiętaj, że w takim przypadku niezbędne jest cięcie pod kątem 45 stopni. W praktyce, takie docinanie listew sufitowych pozwoli Ci na bezproblemowe połączenie dwóch fragmentów. No dobrze…wiesz już, jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach, ale nie zapominaj, że nieco inaczej sytuacja wygląda, jeżeli listwa jest po prostu za długa i chcesz tylko zminimalizować jej długość. W takim przypadku niezbędne jest cięcie listew pod kątem prostym.

Jak docinać narożniki listew sufitowych?

Nie masz pojęcia, jak dociąć listwy przysufitowe, żeby zamontować je w narożnikach wewnętrznych ścian? Listwy przeznaczone do montażu w narożnikach wewnętrznych również powinny być docinanie pod kątem 45 stopni. Główną różnicą jest tutaj natomiast sposób ułożenia listwy w tak zwanej skrzynce uciosowej, w którą koniecznie trzeba się zaopatrzyć, jeśli chce się precyzyjnie dociąć listwę. Kąt 45 stopni jest bardzo wymagający, dlatego jeśli nie chcesz zniszczyć listwy, musisz go wymierzyć naprawdę bardzo dokładnie. Skrzynki uciosowe kupisz właściwie w większości marketów budowlanych, a ich ceny kształtują się w zakresie ok. 10 – 70 złotych, dlatego jeśli zamierzasz montować większą liczbę listew jest to stosunkowo niewielki wydatek.

Jak dociąć pod kątem listwy styropianowe?

Planujesz docinanie listew styropianowych pod kątem prostym? Szukasz sposobu na to, jak najłatwiej docinać listwy styropianowe? Kąt prosty to kąt 90 stopni, więc jego wyznaczenie jest banalnie proste, nawet dla osób, które pierwszy raz zajmują się montażem listew. Kąt możesz z łatwością wyznaczyć nawet zwyczajną ekierką, którą na pewno posługiwałaś(eś) się w szkole. Wystarczy, że odrysujesz odpowiednią linię ołówkiem i gotowe – można ciąć. Nie zapominaj o tym, że docinanie styropianowych listew przysufitowych powinno być dokładnie zaplanowane, niezależnie od tego, czy robisz to pod kątem 90 czy 45 stopni – ZAWSZE dbaj o pełne skupienie podczas pracy i dokładnie wyznacz miejsce cięcia.

O czym jeszcze musisz pamiętać, jeżeli chcesz wiedzieć, jak dociąć listwy przy suficie? Zadbaj o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo miejsca pracy. Wcześniej dokładnie przygotuj listwy, zastanów się, jak dużo listew musisz przyciąć, ile i jakich fragmentów będzie Ci potrzebnych w czasie montażu itp. Wszystkie niezbędne informacje możesz zanotować na kartce, co powinno ułatwić Ci wykonanie zadania.