Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?

Łazienka to miejsce szczególnie podatne na wodę – tu coś chlapnie, tu się rozleje, a gdy wanna lub prysznic podmakają, bardzo łatwo o grzyby lub pleśń. Mimo to wiele osób decyduje się na wykonanie posadzki z drewna: jest efektowna i estetyczna, ale czy sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jaki rodzaj drewna będzie najlepszy dla  podłogi w łazience, o czym należy pamiętać przy wyborze drewna i jak zabezpieczyć je przed wilgocią.

podloga z drewna w lazience

Jak wybrać podłogę drewnianą od A do Z?

Drewniana podłoga w łazience. Co warto wiedzieć?

Drewno jest często stosowanym materiałem w łazienkach – jest eleganckie, sprawia wrażenie przytulności i doskonale wpisuje się w modny ostatnio skandynawski styl. Niegdyś wykonywało się z niego tylko blaty lub okładziny ścienne, ale dziś jest coraz chętniej spotykane na posadzkach. Rozważając taką podłogę w łazience, trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, nie każdy gatunek drewna będzie odporny na działanie wilgoci – nawet mimo zabezpieczeń niektóre deski mogą pękać lub gnić; należy więc wybierać rodzaje przeznaczone stricte do łazienek.

Jakie są popularne gatunki drewna na podłogi drewniane?

podloga drewniana w lazience

Po drugie, na posadzkę w łazience najlepiej nadają się stabilne, lite deski. W przypadku miejsc narażonych na działanie wody im mniejszy skurcz drewna, tym mniejszym odkształceniom ulega. Stabilne drewno to takie, które dobrze pracuje po wbudowaniu i nie pęka pod wpływem wilgoci. Trzecim istotnym elementem jest fakt, że drewniane podłogi klei się prosto do podłoża: w stale wilgotnym pomieszczeniu drewno nieustannie pracuje i konieczne jest użycie elastycznego spoiwa. Jeśli podłoga w łazience jest dodatkowo ogrzewana, należy użyć specjalnych roztworów klejących, takich jak np. klej poliuretanowe lub MS polimery.

Jaki gatunek drewna jest najlepszy do podłogi w łazience?

drewniana podloga w lazience

Do podłogi w łazience wybiera się gatunki stabilne i o jak najniższym skurczu. Wiadomo, że w trakcie użytkowania posadzki drewno stale pracuje, ale po zamontowaniu w posadzce nie powinny pojawiać się w nim szczeliny czy pęknięcia. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? Z pewnością będą to drewna takie jak tek, doussie, badi, cedr, iroko, merbau i padouk – są twarde i oleiste, więc doskonale poradzą sobie z wilgocią. Przy wyborze podłogi z egzotycznego drewna należy pamiętać o tym, że nie każdy klej może być do niego stosowany – np. utwardzacze dwuskładnikowego kleju mogą spowodować nieestetyczne przebarwienia.

Więcej o podłogach egzotycznych pod linkiem: http://parkiet.pl/content/24-podlogi-egzotyczne

parkiet podłogowyparkiet merbauMożna również zdecydować się na polskie drewna (dąb, modrzew, wiąz, jesion i jawor) - są nieco mniej twarde niż egzotyczne materiały, ale też o wiele mniej kosztowne. Ponadto nie wymagają aż tak częstego olejowania; wystarczy raz na pół roku poddać je zabiegowi regeneracyjnemu.

Więcej pod linkiem: http://parkiet.pl/content/25-drewniane-podlogi-krajowe

parkiet czarny dąbparkiet jesion bielonyA co z termodrewnem? Czy to dobry pomysł na podłogę w łazience? Jak najbardziej – termodrewno to materiał trwały, odporny na grzyby, pleśń, próchnienie oraz wodę. Jest ono poddawane działaniu wilgoci, wysokiej temperatury oraz wysokiego ciśnienia; podczas obróbki nabiera cech podobnych drewnom egzotycznym, więc doskonale sprawdzi się na posadzce. Nie wymaga ponadto żadnego wyjątkowego zabezpieczenia i śmiało może być stosowane w łazience.

Olejowanie, lakierowanie czy woskowanie? Jak dbać o drewnianą podłogę w łazience?

Wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, grzyby i pleśń - jak dbać o drewniane podłogi i uniknąć tych nieprzyjemności? Sposób zabezpieczenia drewna w łazience jest ściśle związany z jego gatunkiem:  przy niektórych wystarczy jedynie lakier, inne zaś wymagają bardziej złożonej pielęgnacji. Polskie drewna takie jak dąb i modrzew powinny być poddane impregnacji, która uchroni je przed wilgocią, pleśnią i utratą koloru – deski należy zabezpieczyć z każdej strony oraz na liniach cięcia.

Olejowanie polecane jest głównie dla podłóg z drewna egzotycznego: mimo iż tek, iroko, merbau czy doussie same są dość oleiste, taka procedura zapewni materiałom ładny wygląd i zapobiegnie nieestetycznemu, szaremu osadowi. Raz na pół roku warto poddać taką podłogę zabiegowi z użyciem oleju renowacyjnego – to proste i szybkie działanie, które nie wymaga cyklinowania, ale powinno być przeprowadzone na gorąco. Dodatkowo podłogi mogą zostać pokryte nabłyszczającym woskiem przeznaczonym do zakończenia zabiegu renowacji drewna: zamyka on pory w drewnie i skutecznie zapobiega przed wilgocią. Ważne jest, by wykonać go najwcześniej dwa tygodnie po olejowaniu, inaczej drewno może się nieładnie odbarwić.

Kiedy konieczne jest lakierowanie podłogi? To zabieg polecany w przypadku termodrewna – choć to dość wytrzymały i odporny materiał, warto go czasem odświeżyć. Jeśli zastanawiasz się nad  polakierowaniem podłogi z drewna egzotycznego, pamiętaj o uprzednim położeniu preparatu neutralizującego działanie naturalnie występujących w nim olejków. Takiego zabiegu będą wymagały podłogi z badi, mahoniu, cedru lub sapeli. Konieczne będzie również użycie preparatów przeznaczonych do miejsc szczególnie narażonych na działanie wody – najlepiej sprawdzą się elastyczne lakiery takie jak uretanowy lub uretanowo-alkidowy.

Listwy przypodłogowe do łazienki

Listwy listwy MDF do podłóg w łazience dodadzą klasy i szyku w tym pomieszczeniu. Sprawdzą się w łazienkach urządzonych m.in. w stylu angielskim, skandynawskim. Wnętrze z listwami mdf zyska na świeżości. Jeśli nie wiedzą Państwo, jak zamontować listwy podłogowe w łazience, polecamy nasze usługi cyklinowania i montażu podłogi