Listwy przypodłogowe – jak poprawnie zamontować?

SZUKASZ MONTAŻYSTY W WARSZAWIE? ZOBACZ CENNIK MONTAŻU LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH Będąc już w posiadaniu pięknych listew przypodłogowych, przychodzi czas na kolejny etap, jakim jest montaż. Nie jest to sprawa prosta, ale trzymając się poniższych wskazówek przebrniecie przez montaż listew i cokołów bez zbędnych i nieprzyjemnych niespodzianek. Poniżej znajdziesz profesjonalne porady dotyczące tego jak zamontować listwy przypodłogowe: 
 • Listwy przypodłogowe ☆ PCV mocowane na klipsy montażowe
 • Listwy ☆ drewniane ☆ mocowane na system Clip Star (klipsy)
 • Listwy przypodłogowe ☆ białe MDF ☆ klejone do ściany na klej montażowy

Montaż listew MDF

Montaż listew przypodłogowych MDF można wykonać własnoręcznie z użyciem następujących narzędzi i akcesoriów:
 • ostra piła automatyczna
 • pistolet na klej termotopliwy
 • Klej montażowy
 • Biały akryl
 • Korektor do łączeń
Listwy są klejone do ściany na 2 kleje (montażowy oraz termotopliwy jako klej pomocniczy). Każdą szczelinę na łączeniach należy uzupełnić akrylem i następnie zamalować farbką.

Montaż listew PCV

Na filmie zaprezentowano system montażu listew przypodłogowych PCV marki CEZAR. Montaż odbywa się w bardzo prosty sposów poprzez nawiercenie otworów w ścianach (każdy co 50 cm) i przykręcenie listew do ściany kołkami montażowymi. Listwa przypodłogowa Cezar posiada kompletny system łączników, narożników i zakończeń które dyskretnie zakrywają wszystkie końcówki i połączenia listew.

Montaż listew drewnianych

Listwy drewniane mocujemy do ściany w podobny sposób jak listwy przypodłogowe PCV. Nawiercamy w ścianach otwory w odstępach co 0,5 m a następnie przykręcamy do nich specjalne klipsy montażowe (System Pedross ClipStar). Następnie listwa jest nakładana na zaczepy od góry i łączona z sąsiednią. W celu otrzymania jednolitych łączeń można w listwach uciąć końcówki (2-3 mm), dzięki czemu będą idealnie do siebie przylegać.

Montaż listew przypodłogowych - Warszawa

Aby poprawnie zamontować listwy przypodłogowe należy stosować profesjonalne narzędzia (ostra automatyczna piła, kleje, akryle). Jeżeli chciałbyś zlecić to firmie zewnętrznej zamów fachowców od montażu listew z 15-letnim doświadczeniem. Na terenie Warszawy i okolic zamontujemy każdą listwę. Zobacz ceny montażu listew przypodłogowych.

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż listew przypodłogowych? 

Otóż, aby montaż mógł być przeprowadzony w sposób prawidłowy, musimy zadbać o odpowiednie  warunki pomieszczenia, w którym mają być zamontowane listwy podłogowe.
 1. WILGOTNOŚĆ
Wilgotność naszych ścian powinna być zmierzona przy użyciu bezinwazyjnego miernika wilgotności i nie może przekraczać 50 w skali 1-100.  Przykład urządzenia poniżej:

montaz listew mdf pomiar wilgotnosci podlogi

Należy zmierzyć wilgotność w kilku miejscach, przykładając wyżej wymienione urządzenie do ściany, po pojawieniu się na nim parametru, musimy go zinterpretować według załączonej tabelki - zdjęcie poniżej. Spoglądamy na środkową linijkę z oznaczeniem CM %  Ściany cementowe spełniają warunki niezbędne do zamontowania listew jeśli na urządzeniu pomiarowym pojawiła się wartość niższa niż 2%. montaz listew mdf tabela wilgotnosci niebieska
 1. FARBA TRZYMAJĄCA SIĘ TYNKU
Przed montażem listew sprawdzamy czy farba prawidłowo trzyma się ściany. W tym celu na wysokości listwy należy zrobić prostokątne nacięcie, a następnie nałożyć w miejscu wycięć warstwę kleju na gorąco. W kolejnym kroku przyklejamy listwę do ściany, czekamy około 2 minut, po czym odrywamy listwę od ściany, powinna ona odejść wraz z tynkiem, jak na zdjęciu poniżej. Gdyby odeszła sama farba, zamontowane listwy mogłyby po pewnym czasie odkleić się od ścian. W takim przypadku należy usunąć farbę ze ściany do wysokości listwy, a następnie zagruntować ten fragment ściany.  Więcej informacji na filmie montażowym listwy przypodlogowe montaz listew mdf1 listwy przypodlogowe montaz listew mdf2 CZEGO POTRZEBUJEMY DO ZAMONTOWANIA LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH?
 1. Piła Kątowa
 2. Klej montażowy, klej na gorąco, akryl, farbka do zaprawek
 3. Kątownik, papier ścierny, miarka, taśma malarska
 4. Dłuto, pędzelek, ostry nóż
MONTAŻ STANDARDOWY Na listwę nakładamy klej montażowy w odstępach 40 cm, następnie dociskamy listwę do ściany. Po chwili odklejamy listwę i nakładamy klej na gorąco, ponownie dociskamy listwę do ściany. listwy przypodlogowe montaz listew mdf3 Ściana Łamana W przypadku ściany łamanej, należy w pierwszej kolejności zmierzyć długość ściany, a następnie uciąć listwę zgodnie ze zmierzoną długością. Do tego potrzebujemy ostrej piły kątowej. Listwy proste tniemy pod kątem 90 stopni, zaś te narożne pod kątem 45 stopni. Zanim przystąpimy do nałożenia kleju, musimy sprawdzić czy odcięte kawałki nie wymagają poprawek. Wykończenie narożników listew MDF akrylem. Kiedy listwy są już przyklejone do naszych ścian, możemy śmiało zabrać się za estetyczne wykończenie. Do tego potrzebny będzie nam akryl oraz farbka.  Każde łączenie listwy z listwą powinno zostać pokryte akrylem. Po 20 minutach naniesiony akryl powinien być już suchy, wówczas możemy delikatnie usunąć jego nadmiar papierem ściernym,   a następnie pomalować łączenia białą farbką. Użycie białej farbki zaleca się po to, aby nie dopuścić do zżółknięcia akrylu (w przypadku białego akrylu) oraz, aby łączenia listew były jak najmniej widoczne. listwy przypodlogowe montaz naroznika mdf listwy przypodlogowe malowanie naroznika mdf Aby listwy prezentowały się w pełni profesjonalnie, należy zaakrylować także górne łączenie ze ścianą, ale UWAGA! ze względu na wilgoć budowlaną, zalecamy to miejsce pokryć akrylem dopiero po upływie 12 miesięcy. Ma to na celu zapobieżenie kondensacji wilgoci budowlanej pomiędzy ścianą a listwą. Zapraszamy również do zapoznania się z nowym systemem montażu listew mdf Elite Decor, który zapewnia doskonałą ochronę listew podłogowych przed wilgocią (Przy zakupie listew wilgocioodpornych z uszczelką otrzymasz gwarancję że listwa nie spuchnie od mycia podłóg).

listwy przypodlogowe akrylowanie od gory

MONTAŻ LISTEW PODŁOGOWYCH NA NIERÓWNYCH ŚCIANACH

Zanim przykleimy listwy na dobre, musimy przyłożyć każdy element listwy do ściany bez użycia kleju, aby upewnić się, że dokładnie dochodzi on do ściany. Kiedy napotkamy na krzywą ścianę, należy naciąć ścianę, aby stworzyć kąt prosty - zdjęcie poniżej.  Nie zawsze jednak ścianę da się wyrównać, wtedy należy dopasować tył listwy. Każda listwa Elite Decor posiada tzw. paski dystansowe. W miejscu nierówności usuwamy paski dystansowe. Usunięcie pasków pozwala na dokładne dopasowanie tyłu listwy do krzywizny ściany. W razie potrzeby usuwamy paski na całej długości listwy - zdjęcie poniżej. Więcej na temat montażu listew przypodłogowych na nierównych ścianach opisaliśmy na stronie montaż listew przypodłogowych MDF listwy przypodlogowe montaz listew z otworami na gniazdka elektryczne Aby ułatwić montaż, można dodatkowo wykorzystać tzw. łączniki. Tył każdej z listew posiada specjalne nacięcia na łączniki. Łączniki zamieszczamy w zamontowanej listwie, a następnie dokładamy drugą listwę - dzięki łącznikom sąsiednie listwy zawsze będą na tym samym poziomie. Listwy narożne łączymy z użyciem łączników kątowych. ROZWIĄZANIA UŁATWIAJĄCE MONTAŻ LISTEW:
 1. Uniwersalny słupek narożny do listew MDF
listwy przypodlogowe uniwersalny slupek narozny
 1. Narożniki dopasowane do profilu listwy - dzięki zastosowaniu narożników nie trzeba docinać listew pod kątem 45 stopnilistwy przypodlogowe montaz naroznik do listew mdf
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PLANUJĄC MONTAŻ LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH?
 • Zwykła listwa zablokuje drzwi balkonowe. Gotowym rozwiązaniem jest cieniowanie listwy w miejscu, gdzie będzie otwierać się okno balkonowe.
listwy przypodlogowe montaz przy balkonie listwy przypodlogowe montaz zakonczenie o profilu listwy listwy przypodlogowe z otworami na kontakty elektryczne