Schody strychowe – o czym warto pamiętać?

Właz na strych, aby spełniać swoją funkcję, powinien być dostępny. Możemy oczywiście dosięgać do niego, wspiąwszy się po drabinie, jednak w swoim wymarzonym domu warto stosować nieco bardziej zaawansowane i komfortowe rozwiązania. Czy jednak wszyscy domownicy oraz goście powinni posiadać swobodny dostęp do włazu? Czasami konieczne jest jego ograniczenie. Warto więc zamontować schody strychowe, które sprawią, że sprawnie i bezpiecznie dotrzemy na poddasze. Istotna jest także możliwość złożenia ich – w przypadku schodów stropowych mamy ją. Ich konstrukcja jest bardzo prosta i funkcjonalna. Montaż także nie okazuje się być problematyczny. Oto najważniejsze informacje na temat schodów na strych!   

Schody na strych – jakie?

Istnieje kilka rodzajów schodów prowadzących na poddasze: segmentowe, nożycowe, harmonijkowe oraz młynarskie. Schody segmentowe są najpopularniejsze. Ich największy atut to łatwość montażu. Warto wspomnieć także o możliwości ich całkowitego schowania w suficie. Takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, w których każdy skrawek ma znaczenie. Schody można złożyć, ponieważ składają się z kilku segmentów zachodzących na siebie. Kolejnych rodzaj to schody nożycowe – one także świetnie spisują się na niewielkiej przestrzeni. Posiadają specjalny mechanizm odciążający, dzięki czemu możemy uchylać je pod dowolnym kątem. Ich składanie i rozkładanie nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Schody harmonijkowe umieszcza się na szczególnie niewielkich przestrzeniach. Można składać je i rozkładać – przypominają wtedy harmonijkę. Stopnie są lekkie, a przy tym trwałe, dzięki czemu możemy pewnie po nich stąpać. Schody marynarskie – także one mogą doprowadzić nas na poddasze. Montuje się je stacjonarnie. Nie istnieje możliwość ich złożenia i rozłożenia. Tę cechę można uznać za atut, ponieważ schody marynarskie, mimo że zajmują niewiele miejsca, zawsze są gotowe do użytku.

Drewniane schody strychowe

Drewniane schody prowadzące na strych wykonuje się przeważnie z gatunków rodzimych, takich jak buk, sosna i świerk. Drewno tych drzew jest stosunkowo wytrzymałe, szczególnie gdy zostanie właściwie zaimpregnowane. Pamiętajmy jednak, że schody strychowe najczęściej nie są przystosowane do znoszenia zbyt dużych obciążeń. Górna granica w przypadku modeli wykonanych z drewna, to ok. 150 kilogramów. Niewątpliwym atutem drewna jest możliwość dostosowania jego koloru do indywidualnych potrzeb. W swoim naturalnym wybarwieniu materiał prezentuje się znakomicie. Wystarczy pokryć go odpowiednio grubą warstwą lakieru i można użytkować przez wiele lat. Drewno dobrze przyjmuje także farby. Dzięki temu elementy wykonane z tego materiału, takie jak na przykład schody, możemy pomalować na dowolny kolor lub kolory - jeśli lubimy odważnie poczynać sobie w aranżowanych przez siebie wnętrzach.

Schody strychowe – wymiary

Wejście na poddasze najczęściej nie jest i nie może być zbyt duże, ponieważ ucierpiałaby na tym przestrzeń, która mogłaby znacznie się skurczyć. Decydując się na konkretny wariant, weźmy pod uwagę czynniki takie jak: wymiary otworu wybitego w suficie, wysokość pomieszczenia, długość i szerokość klapy, wysokość, długość, szerokość i głębokość stopni, a także odległości między nimi. Zwróćmy uwagę również na rozmiar, jaki schody osiągają po rozłożeniu, miejsce i pozycję, w jakich znajdują się po rozłożeniu, a także odległość schodów od ścian. Wszystkie te parametry wpływają na komfort użytkowania danej przestrzeni. Wygoda to jednak nie wszystko, na co warto zwracać baczną uwagę podczas wykańczania i urządzania domu lub przeprowadzania remontu. Niewłaściwie zbudowane lub zamontowane schody stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Niefortunny upadek, nawet jeśli nastąpił z niewielkiej wysokości, jest w stanie wyrządzić poważną krzywdę. Zanim kupimy konkretne schody strychowe, zwróćmy uwagę w szczególności na ich maksymalne obciążenie. Najczęściej wynosi ono 150 kilogramów. To ważne, zwłaszcza w trakcie urządzania poddasza. Wnoszenie ciężkich mebli i sprzętów może okazać się bardzo trudne, jeśli dopuszczalne obciążenie będzie niewielkie. Kolejny ważny aspekt to klapa, a konkretnie jej szczelność i zdolność izolacji, szczególnie dźwiękowej. Zwróćmy uwagę również na jakość wykonania. Schody prowadzące na strych są lekkie, zajmują niewiele miejsca, a ich eksploatacja nie bywa raczej przesadnie intensywna. Taka specyfika nie tłumaczy jednak słabego wykonania tych elementów konstrukcyjnych. Jakość wykończenia być może nie wpływa na komfort eksploatacji, jednak walory użytkowe to nie wszystko. Satysfakcja estetyczna także ma znaczenie i nie powinniśmy o tym zapominać. Zakup schodów strychowych z drewna to wydatek rzędu kilkuset, może tysiąca złotych. Ocena wysokości tej kwoty to kwestia indywidualna, jednak warto pamiętać, że w skali całego remontu lub wykańczania domu kilka wydatków kilkuset złotowych może złożyć się na sporą sumę. Nasz budżet musi jednak uwzględniać tak ważne elementy, jak schody strychowe.