Bieg i kształt schodów na poddasze

Istnieje szereg możliwości zaadaptowania poddasza. Jeśli znajduje się w domu, możemy przekształcić je w osobne mieszkanie, w którym będą rezydować na przykład nasze dorastające dzieci. Kolejna opcja to stworzenie dużej, jasnej i komfortowej sypialni, pracowni krawieckiej bądź malarskiej itd. – można by wyliczać jeszcze długo. Decydując się na przystosowanie poddasza do potrzeb, jakie aktualnie posiadamy, postarajmy się poświęcić nieco więcej uwagi… schodom. Drabina, która kiedyś stanowiła drogę na rzadko odwiedzany strych, w nowych warunkach najprawdopodobniej się nie sprawdzi. Z tego względu powinny zastąpić ją piękne i funkcjonalne schody na poddasze. Jak wybrać najbardziej odpowiednie?

Schody na poddasze – czym się kierować, wykonując projekt?

Najważniejsza kwestia to odpowiednie usytuowanie schodów. W niewielkich, parterowych domkach z poddaszem, warto umieścić je w pobliżu drzwi wejściowych. Wówczas zmniejszymy nieco metraż przedpokoju, jednak inne pomieszczenia „nie ucierpią”. Schody powinny być na tyle szerokie i wygodne, na ile to możliwe. Wąskie i strome stopnie stanowią duże zagrożenie – upadki bywają dość bolesne, dlatego zdecydowanie lepiej ich unikać.

Bieg schodów na poddasze

Możemy zdecydować się na stosunkowo szerokie schody zabiegowe lub dwubiegowe – jedne nieco węższe, inne zdecydowanie szersze albo raczej podwójnie szerokie. Kolejna spośród dostępnych opcji to schody spiralne.
  • Schody zabiegowe – ich bieg jest przerywany stopniami zabiegowymi. W związku z tym szerokość różnicuje się w zależności od miejsca. Stosunek biegu schodów może zmieniać się nawet kilkakrotnie, jeśli pozwala na to wielkość i rozkład powierzchni.
  • Schody dwubiegowe – ich bieg podzielony jest na dwie części. Podziału dokonuje się za pośrednictwem spocznika. Taka konstrukcja znakomicie sprawdza się w domach, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze bądź chore. Dzięki obecności spocznika można zatrzymać się i przez chwilę odpoczywać, by następnie kontynuować marsz pod górę.
  • Schody spiralne gotowe – stopnie opierają się najczęściej na słupie nośnym wykonanym ze stali bądź z aluminium. Tego rodzaju schody tworzy się zazwyczaj na planie koła, w związku z czym zajmują niewiele miejsca. To sprawia, że często pojawiają się w małych domkach lub w mieszkaniach dwupoziomowych, szczególnie tych nowocześnie urządzonych.
W otwartych klatkach schodowych najłatwiej jest zamontować schody dwubiegowe. Ostatecznie, kształt, jaki wybierzemy, zależy od miejsca, w którym znajdzie się wspomniany element. Przy ścianie najłatwiej jest zbudować schody zabiegowe lub dwubiegowe. Jeśli planujemy stworzyć klatkę schodową na środku pomieszczenia, powinniśmy rozważyć wybór schodów spiralnych lub zabiegowych. Pamiętajmy jednak, że umieszczenie schodów zabiegowych w centralnym punkcie pomieszczenia może zabrać nam sporo przestrzeni użytkowej. W niewielkich domach mamy sporo do stracenia. W związku z tym warto wybierać rozważnie.

Wymiary schodów

Zbudowanie schodów o odpowiednich wymiarach wywrze korzystny wpływ na komfort, a także bezpieczeństwo eksploatacji domu. Jednym z najbardziej istotnych czynników jest wysokość schodów. Jeśli okaże się zbyt duża, pokonywanie kolejnych stopni będzie wyjątkowo męczące. Powinna wynosić 15-18 centymetrów. Kolejny, tak samo istotny parametr, to szerokość schodów, która powinna wynosić 25-32 centymetry. Czym należy kierować się przy jej określaniu? W tym przypadku największe znaczenie ma możliwość pewnego postawienia stopy. Kolejny, także istotny parametr to głębokość stopni. Najbardziej optymalna to jakieś 30 centymetrów. Minimalna szerokość biegu schodów 80 centymetrów, ale po co zadowalać się minimum, skoro można dążyć do optimum? Optymalnie bieg schodów, czyli odległość od ściany do zakończenia stopnia, powinna wynosić 110 centymetrów. Wtedy zdołamy nie tylko minąć drugą osobę, nie ocierając się o nią, ale również wniesiemy meble oraz będziemy czuć się bezpiecznie wkraczając na górę lub kierując się na parter. Gdy schody są usytuowane pod skosem, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy górną płaszczyzną a stopniami. Powinna ona wynosić co najmniej 205 centymetrów. Jeśli będzie mniejsza, dorosły, dość wysoki człowiek może doświadczać wątpliwej przyjemności uderzania lub ocierania się głową o skos. Aby schody prowadzące na poddasze były wygodne i całkowicie bezpieczne, postarajmy się odpowiednio je zaprojektować. Zachowanie właściwych odległości pomiędzy poszczególnymi częściami klatki schodowej to gwarancja komfortowej i bezwypadkowej eksploatacji wspomnianej przestrzeni. Adaptacja poddasza to znakomity pomysł, który wpływa na poprawę jakości życia domowników. Pamiętajmy jednak o przystosowaniu całej domowej infrastruktury do nowych warunków. Tylko jeśli przeprowadzimy podobne przedsięwzięcie, zachowując rozsądek i przewidując różne sytuacje, użytkowanie okaże się czystą przyjemnością. W przeciwnym razie może wyrządzić sobie, a także tym, którzy z nami mieszkają, niedźwiedzią przysługę.