Schody w mieszkaniu stanowią nie tylko funkcjonalny element łączący przestrzeń, ale są także bardzo ważnym i widocznym elementem dekoracyjnym. Przede wszystkim powinny one współgrać z naszym wnętrzem. Zanim jednak przejdziemy do wizualnych walorów schodów, zacznijmy od początku i przyjrzyjmy się jakie materiały zalecane są do ich wykończenia.

Schody możemy wykończyć drewnem, płytką ceramiczną, wykładziną czy też kamienieniem. Jak się okazuje, do naszych domów najczęściej wybieranym materiałem na schody jest drewno. Nie bez powodu, gdyż drewno ma wiele zalet, jest materiałem trwałym, sprężystym i wdzięcznym w obróbce, w związku z tym z łatwością można je dopasować do kształtu i wymiarów stopni. Ponadto, daje uczucie ciepła i komfortu.

Aby schody drewniane były bezpieczne i trwałe muszą być wykonane solidnie i takim też drewnem należy je wykończyć. Do wykończenia schodów zaleca się drewno lite, w pierwszej klasie jakości - czyli takie bez przebarwień i sęków. Najczęściej wybierane gatunki drewna to nasz rodzimy dąb, buk, jesion, orzech czy klon. Dużą popularnością cieszy się także drewno egzotyczne jak badi, jatoba i iroko ze względu na wysoką odporność na wilgoć i ścieranie. Wybierając egoztyk, pamiętajmy, że ten rodzaj drewna posiada w sobie dużą ilość substancji oleistych, które zmniejszają przyczepność lakieru. Konieczne może być więc zastosowanie gruntu odcinającego. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć rady u producenta.

Gatunek drewna to jedno, równie ważnym elementem jest jakość wykonania i wykończenie zewnętrznej warstwy drewna. Należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności drewna - poniżej 8%. Wykończenie drewna w lakierze sprawi, że będą one bardziej wytrzymałe, odporne na zarysowanie i ścieranie.


Dlaczego Parkiet.pl?

20 lat doświadczenia
Od 1995 roku działamy w branży parkietów, podłóg i listew przypodłogowych.
Gwarantujemy 100% satysfakcji
Robiąc zakupy w naszym sklepie możesz być pewien wysokiej jakości towaru i usługi.
14 dni na odstąpienie od umowy
Jeśli otrzymany towar Ci się nie spodoba możesz odstąpić od umowy w terminie 14 dni.
Kupując wspierasz polskich producentów
Większość produktów dostępnych w naszym sklepie internetowym jest wytwarzana przez polskie firmy.
Zadzwoń do nas