Powyższe 2 zdjęcia przedstawiają podłogę drewnianą z jesionu parzonego w warszawskim apartamencie. Jesion to wyjątkowo popularne drewno europejskie. Słynie ze swojej twardości, dlatego chętnie wykorzystywane jest między innymi do produkcji podłóg drewnianych. Pięknie prezentuje się na większych powierzchniach, gdzie wyraźnie widać bogaty wachlarz jego barw, ale także oryginalnie będzie wyglądał w mniejszych pomieszczeniach. Kolorystka jesionu jest niezwykle różnorodna, od jasnych barw do ciemnych brązów przez żółto-brązowe spokojne tonacje. Wielka powierzchnia i przestronność poniższego mieszkania, wspaniale prezentuje różnorodne ubarwienie jesionu.
Na zdjęciach powyżej możecie zobaczyć podłogę z drewna czereśni. Jeśli lubicie ciepłą barwę, to z pewnością ten rodzaj podłogi drewnianej przypadnie Wam do gustu. Charakterystycznym dla czereśni są wyraźnie widoczne słoje.
Cenione od stuleci drewno czereśni, to niezwykle szlachetny materiał stolarski, nie tylko ze względu na swą wyjątkową elastyczność, ale także wytrzymałość. Bez wątpienia mocnym atutem tego gatunku jest dobra wchłanialność klejów i lakierów. Podłoga z drewna czereśni nadaje pomieszczeniom prawdziwej elegancji, a dzięki ciepłej, zazwyczaj koniakowej barwie, sprawia, że pomieszczenie staje się jednocześnie niezwykle przytulne.
Ten elegancki parkiet na powyższym zdjęciu to dąb wędzony.
Dębem wędzonym z pewnością zachwycać będą się Ci, w których guście są drewniane podłogi egzotyczne, a to ze względu na swoje ciemne ubarwienie. To właśnie ciemna barwa dębu wędzonego, pozwala konkurować mu z drewnem egzotycznym. Ten rodzaj podłogi to prawdziwy kunszt elegancji.
Dąb wędzony poddawany jest obróbce chemicznej, pod jej wpływem następuje zmiana koloru z jasno na ciemnobrązową. Dzięki barwieniu dębu nie tylko na powierzchni, ale również w całej jego objętości, mamy możliwość cyklinowania podłogi w przyszłości. Ponadto dąb wędzony jest mniej podatny na rozsychanie się i bardziej odporny na działanie wilgoci.
Trwałość i wytrzymałość drewna dębowego, to z pewnością cechy, dzięki którym zawdzięcza on swoją niezwykłą popularność. Podłoga dębowa jest twarda, a co za tym idzie wyjątkowo odporna na ścieranie, dlatego możemy ją stosować w miejscach narażonych na intensywną eksploatację.
Naturalne drewno dębowe ma intensywną barwę z dużą ilością odcieni, dzięki którym padające światło doskonale wydobywa głębie jego koloru. Swoją popularność dąb zawdzięcza także swej ciekawej strukturze i usłojeniu. Jest to z pewnością wdzięczny materiał w obróbce, co pozwala na różnorodność jego wykończenia. Dąb pasuje praktycznie do każdego wnętrza, klasycznego czy też nowoczesnego jak w poniższej realizacji.
Do niedawna mozaika przemysłowa najczęściej kojarzyła nam się z zakładem produkcyjnym lub pomieszczeniami użyteczności publicznej, ale ostatnio coraz częściej wybieramy ją do pomieszczeń mieszkalnych i to nie tylko ze względu na stosunkowo niską cenę. Dużą zaletą mozaiki jest jej trwałość, a także dzwiękochłonność oraz dobra izolacja cieplna. Ponadto jest to podłoga antystatyczna, tłumiąca drgania podłoża.
Poniższa realizacja prezentuje mozaikę przemysłową z drewna egoztycznego - ipe lapacho. Mozaiki wykonywane z drewna egotycznego zawierają dodatkowo substancje tłuszczowe, dzięki temu są odporne na wilgoć. Pozostałe rodzaje drewna wykorzystywane do produkcji mozaiki to oprócz egoztyków (teak, merbau, jatoba) to także drewna krajowe dąb, buk, jesion czy jawor.