Stół kuchenny – na co zwracać uwagę?

Kuchnia przez wielu uważana jest za serce domu, całkowicie słusznie. Należałoby nieco doprecyzować ten pogląd -  centrum życia domowników stanowi bowiem stół kuchenny. Ważne, by był on piękny, solidny i funkcjonalny. Spotkania i rozmowy w trakcie posiłków, a także pogaduchy przy herbacie – to właśnie w takich chwilach pielęgnujemy relacje z najbliższymi. Możemy wówczas dowiedzieć się, co słychać u naszych przyjaciół i członków rodziny. Sama obecność stołu to jednak nie wszystko. Warto zatroszczyć się także o to, aby był on możliwie jak najlepiej dostosowany do potrzeb użytkowników i doskonale spełniał swoją rolę w różnych sytuacjach, które przytrafiają się nam na co dzień i od święta.

Stół kuchenny rozkładany

Kiedy przestrzeń, jaką urządzamy, jest stosunkowo niewielka, warto umieścić w jej ramach stół rozkładany. Dzięki temu będziemy w stanie komfortowo spożywać posiłki w małym gronie domowników, a także w towarzystwie kilkorga lub nawet kilkanaściorga gości. Posiadanie takiego mebla sprawia, że wizja zorganizowania kolacji wigilijnej nie tylko dla bliższej, ale i dla dalszej rodziny nie napełnia nas przerażeniem. W takiej sytuacji zyskujemy świadomość, że wykonanie kilku ruchów poskutkuje tym, że ilość przestrzeni będzie wystarczająca i każdy zaproszony przez nas gość będzie mógł w komfortowych warunkach delektować się przygotowanymi smakołykami. Rozkładany stół kuchenny to doskonałe rozwiązanie w niewielkich wnętrzach. Jeśli zamierzamy spożywać posiłki w niewielkim gronie, mebel może zajmować stosunkowo niewielką przestrzeń, nie utrudniając tym samym eksploatacji pomieszczenia. Kiedy liczba gości wzrasta, wystarczy rozsunąć poszczególne elementy, by każdy otrzymał swoje miejsce. Ergonomiczne rozwiązania sprawdzają się najlepiej, szczególnie gdy nasze „możliwości lokalowe” są dość mocno ograniczone.

 Stół kuchenny z szufladą

Drewniane stoły kuchenne z szufladą kojarzą nam się z wiejskimi kuchniami. Podobne skojarzenie nie wywołuje zdziwienia -  współcześnie takie rozwiązanie występuje najczęściej we wnętrzach urządzonych zgodnie z założeniami stylu rustykalnego. Co możemy zyskać, wprowadzając do wnętrza stół konkretny z szufladą? Wspomniany mebel stanowi jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Jego funkcjonalność jest niezwykła. Przy stole kuchennym nie tylko spożywa się posiłki. Często przyjmujemy przy nim gości, serwując im pyszną kawę lub herbatę oraz inne napoje czy przekąski – w zależności od potrzeb i zasobów. Zdarza nam się także czytać w tym miejscu gazetę lub książkę, przeglądać dokumenty firmowe, toczyć długie rozmowy telefoniczne itp. – lista jest dość długa. Obecność szuflady pozwala szybko dostosować wygląd stołu do nowych okoliczności, szczególnie gdy nie mamy zbyt wiele czasu na działanie. Możemy szybko ukryć tam książkę, słysząc, że już pora nakryć do stołu. Istnieje mnóstwo sposobów wykorzystania dodatkowej „skrytki”. Całkiem rozsądne wydaje się schowanie tam świeżego obrusa, pilota do telewizora albo drobnych dziecięcych zabawek, gdy brakuje nam czasu na ich sprzątanie. Obecność stołu kuchennego z szufladą jest szczególnie pożądana w domach, w których życie toczy się szybko i intensywnie.

Stół kuchenny drewniany

Wybierając stół do kuchni, warto wziąć pod uwagę szereg czynników. Najważniejsze jest dokonanie analizy własnych potrzeb i możliwości. Na początek określmy, czego właściwie oczekujemy. Odpowiedzią na nasze pragnienia będzie stół rozkładany, gdy kuchnia jest niewielka, a my mimo to zamierzamy podejmować gości. W przestronnych pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym znakomicie sprawdzą się masywne stoły z szufladką – niezwykle „klimatyczne” i wzbudzające same przyjemne skojarzenia. Najważniejsza i najbardziej uniwersalna cecha stołu kuchennego to trwałość. Zagwarantować ją może tylko solidne wykonanie oraz wykorzystanie najwyższej jakości materiałów. Do takich należy niewątpliwie drewno - lite, pachnące, doskonale zakonserwowane. Dzięki obecności tego surowca pomieszczenie zyskuje niepowtarzalnych charakter. Zanim wybierzemy konkretny model, upewnijmy się, że został on wykonany z prawdziwego drewna. Jakie gatunki są najsolidniejsze i najlepiej sprawdzają się przy wytwarzaniu mebli? Najbardziej niezawodny jest oczywiście dąb. Pamiętajmy jednak, że jego liczne zalety wpływają na cenę, która jest stosunkowo wysoka. Niemal równie twarde i wytrzymałe okazuje się być także drewno bukowe. Oprócz tego, warto wziąć pod uwagę gatunki takie jak jesion czy orzech amerykański. Zdrowe i odpowiednio zabezpieczone drewno to gwarancja wieloletniej trwałości i komfortowej eksploatacji. Prawdziwe drewno kosztuje więcej niż jego syntetyczne imitacje, jednak trudno zaprzeczyć, że cena okazuje się być wprost proporcjonalna do jakości. Oznacza to, że im więcej zapłacimy, tym piękniejszy, zdrowszy i trwalszy stół otrzymamy. Wystarczy systematycznie poddawać go odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, aby cieszyć się jego pięknem i niezawodnością przez długie lata.