Rodzaje schodów wewnętrznych do domu

Schody to element obowiązkowy w domach wielokondygnacyjnych. Sama ich obecność nie jest jednak wystarczająca. Ogromne znaczenie ma również to, jak dokładnie wygląda klatka schodowa – jakie ma wymiary, czy jest funkcjonalna, czy atrakcyjnie się prezentuje? Wszystkie spośród wymienionych aspektów mają tak samo duże znaczenie. Liczy się także styl, zgodnie z założeniami którego aranżuje się stosunkowo dużą przestrzeń klatki schodowej. Wnętrza bywają jednak różnorodne, tak samo jak gusta osób, które je eksploatują. Dlatego też istnieje przynajmniej kilka rodzajów schodów wewnętrznych do domu – oto one!
  • Schody jednobiegowe

Ustawia się je jednym wzdłuż ściany. Drugi bok styka się z powierzchnią korytarza czy salonu, w którym stoją schody. W każdym miejscu mają jednakową szerokość i nie posiadają żadnych załomów itp. – są proste. Zabierają dość dużo miejsca, dlatego raczej nie zaleca się ich budowania w niewielkich albo nieustawnych domach, w których każdy metr kwadratowy ma ogromne, a czasami wręcz kluczowe znaczenie. Najlepiej sprawdzają się, łącząc niskie kondygnacje – mogą na przykład prowadzić na antresolę. Istnieje sporo możliwości w zakresie wykorzystania przestrzeni, która pozostaje pod schodami jednobiegowymi – można umieścić tam schowek lub toaletę.
  • Schody dwubiegowe

Górny bieg schodów jest usytuowany równolegle do dolnego. Pomiędzy nimi znajduje się ułożony prostopadle spocznik. To dość szeroka platforma, na której można zatrzymać się i odpocząć podczas „wspinaczki” na górę. To szczególnie ważne, gdy wśród domowników znajdują się osoby starsze, schorowane lub dzieci. Ich komfort, a także bezpieczeństwo mają szczególnie duże znaczenie. Warto mieć ten aspekt na względzie w trakcie dokonywanie wyboru projektu domu.
  • Schody zabiegowe

Są to schody dwubiegowe, które zamiast spocznika mają stopnie ułożone w kształcie klina. Tych stopni jest zaledwie kilka. Schody zabiegowe są szersze przy ścianie. Zwężanie się krawędzi stopnia przy załomach uniemożliwia wygodne postawienie stopy. Obecność klina nie wpływa korzystnie na komfort eksploatacji klatki schodowej. Dodatkowo, warto mieć świadomość, że utrudnia ono wykonanie wykończenia.
  • Schody trójbiegowe

Takie schody można wznieść tylko na dużej przestrzeni. To niezwykle komfortowe rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z budynkami wielokondygnacyjnymi. Gdy w naszym domu znajduje się półpiętro, schody trójbiegowe sprawdzą się znakomicie także tam. Gdzie najlepiej prezentują się takie elementy? Najbardziej imponująco wyglądają w budynkach, w których znajduje się przestronny i jasny, dwukondygnacyjny salon. Wybór schodów trójbiegowych łączy się z koniecznością poniesienie dość dużych kosztów, ponieważ ilość elementów do wykończenia jest dość duża.
  • Schody kręcone

Praktycznym wyborem są schody spiralne, jeśli mamy do dyspozycji niewielkie wnętrze. Ułożone na planie koła, nie są przesadnie ekspansywne. Stopnie mają kształt klinów i są przymocowane do słupa lub do ściany nośnej, która otacza schody. Jedną z największych zalet schodów kręconych jest cena. Kosztują stosunkowo niewiele i można kupić je w wersji gotowej, którą wystarczy zamontować w odpowiednim miejscu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stopnie są dość strome, dlatego funkcjonalność schodów nie jest przesadnie duża, co nie zachęca do częstego korzystania z nich.
  • Schody dywanowe

Ten rodzaj schodów znakomicie prezentuje się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Ich charakterystyczną cechą jest brak belek policzkowych, do których przytwierdza się stopnie. W związku z tym schody jak gdyby wiszą w powietrzu. Najczęściej wykonuje się je, tak jak schody policzkowe, z twardych gatunków drewna, sklejek i klejonek, a także metalowych elementów łączących. Schody dywanowe mocuje się u dołu, a także do góry, jednak konieczne jest także ich zakotwienie przy ścianach.
  • Schody modułowe

Schody modułowe składają się z modułów połączonych wspornikami. Moduły mocuje się do ścian lub do pionowych słupów. Istnieje możliwość zakupienia gotowych schodów, które będziemy w stanie zamontować w pełni samodzielnie. Lekkie konstrukcje tego rodzaju sprawiają, że wnętrze prezentuje się wyjątkowo subtelnie, co jest szczególnie ważne w  minimalistycznych aranżacjach – współcześnie bardzo modnych i często wybieranych. Jedną z odmian schodów modułowych są schody dywanowe, które obecnie cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Montuje się je w nowoczesnych domach, które nie muszą być szczególnie przestronne. Istnieje stosunkowo duża liczba możliwości, jeśli chodzi o wybór schodów. Jedne pojawiły się raczej niedawno, inne natomiast stosuje się od lat – z korzystnymi skutkami. Pamiętajmy jednak, żeby w trakcie dokonywania wyboru kierować się przede wszystkim możliwościami „lokalowymi”, jakimi dysponujemy. Nie ma sensu porywać się na montaż schodów trójbiegowych w niewielkim domku, który posiada parter i poddasze. Z kolei schody kręcone nie zaspokoją potrzeb mieszkańców willi, której powierzchnia się kilkuset metrów kwadratowych.