Listwy przypodłogowe MDF czy PCV: co wybrać?

Jeżeli szukasz listew przypodłogowych, na pewno spotkałaś(eś) się z określeniami MDF i PCV. To dwa różne rodzaje listew, wykonane z odmiennych materiałów. Dowiedz się, które listwy przypodłogowe wybrać: MDF czy PCV i jakie są ich cechy charakterystyczne!

listwy przypodłogowe mdf czy pcv

Listwy MDF: co musisz wiedzieć na ich temat?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, która listwa przypodłogowa: MDF czy PCV będzie w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem, spróbujmy sobie pokrótce scharakteryzować oba produkty. Listwa MDF, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonana z płyty MDF, czyli materiału drewnopodobnego. Listwy tego rodzaju są odporne i bardzo estetyczne, a jednocześnie na rynku bez problemu znajdziesz produkty o właściwościach wilgocioodpornych, które dzięki temu nie sprawiają trudności w czyszczeniu. Co więcej, listwy dostępne są w bardzo szerokim wyborze kolorów i wzorów, dlatego klienci mogą bez problemu wybrać modele odpowiadające ich wnętrzom i indywidualnym preferencjom stylistycznym. 

Listwy PCV: o tym należy pamiętać!

Listwy PCV, podobnie jak te wykonane z MDF, można kupić w dużej palecie kolorystycznej, a jednocześnie produkty kuszą niskimi cenami, co nie pozostaje bez znaczenia w czasie remontu, który niestety jest w stanie pochłonąć potężne nakłady finansowe. Listwy PCV nie powinny sprawiać jakichkolwiek problemów w czasie montażu, co jest znaczące w przypadku osób, które chcą wykonać tę pracę samodzielnie. Jednocześnie, później te elementy dekoracyjne można z łatwością usunąć, jeśli chce się je zmienić na inny model, a ich duży asortyment bez problemu znajdziesz w większości sklepów z wyposażeniem remontowo – budowlanym.

Listwy przypodłogowe MDF a PCV: różnice

Stajesz przed decyzją: listwa MDF czy PCV? Nie masz pojęcia, na jakie różnice musisz przede wszystkim zwrócić uwagę? W tym przypadku duże znaczenie ma wygląd – obaw rodzaje listew różnią się prezencją, dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, na jakim efekcie estetycznym Ci zależy. Listwy przypodłogowe MDF bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie drewnianych podłóg, natomiast listwy plastikowe są z powodzeniem używane, jako uzupełnienie podłóg z paneli. Dodatkowo, warto pamiętać, że listwy wykonane z PCV można montować nawet w pomieszczeniach, w których ściana czy podłoga są odrobinę nierówne.

Listwy MDF czy PCV: co wybrać?

Nie można jednoznacznie potwierdzić przewagi któregokolwiek z tych rodzajów listew – wszystko zależy od tego, jakie są Twoje indywidualne preferencje i potrzeby. Zastanów się, jakim budżetem dysponujesz. Jeśli jest on bardzo ograniczony, możesz rozważyć montaż listew PCV. Co jeszcze musisz mieć na względzie podejmując decyzję?

  • Charakter pomieszczenia, w którym listwa ma być zamontowana
  • Rodzaj podłogi
  • Własne preferencje wizualne
  • Sposób montażu

REASUMUJĄC: wybór konkretnego rodzaju listew przypodłogowych powinien być podyktowany Twoimi oczekiwaniami względem produktu. Listwy stanowią bardzo istotny element wykończeniowy, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przeanalizuj wady i zalety listew MDF oraz PCV i dopiero na tej podstawie dokonaj wyboru.